Azərbaycan Ordusu düşmənə ağır zərbələr endirir
Azərbaycan Ordusunun əks-hücum əməliyyatı cəbhənin bütün istiqamətlərində uğurla davam edir. Ermənistan tərəfi yenidən guya Azərbaycan Hərbi Hava Qüvvələrinə məxsus təyyarələrin, pilotsuz uçuş aparatlarının (PUA) vurulması və bu tipli digər feyk xəbərlər, müxtəlif dezinformasiyalar yayır. Bir daha bildiririk ki, Azərbaycan Hərbi Hava Qüvvələrinə məxsus heç bir döyüş təyyarəsi vurulmayıb. Azərbaycanın zərbə PUA-ları düşmənin döyüş texnikalarını darmadağın etməkdə davam edir. Müdafiə Nazirliyinin mətbuat xidmətinin mətbuat katibi polkovnik-leytenant Anar Eyvazov oktyabrın 4-də keçirilən brifinqdə deyib.
Anar Eyvazov bildirib ki, Ermənistanın Müdafiə Nazirliyi Azərbaycan Ordusu barədə yalan məlumatlar yaymaqla döyüşlərdəki məğlubiyyətlərini ört-basdır etməyə çalışır. İctimaiyyəti düşmənin dezinformasiyasına uymamağa və yalnız Azərbaycan Respublikasının Müdafiə Nazirliyinin rəsmi bəyanatlarına istinad etməyə çağırış edirik.
Məlumat verilib ki, əks-hücum əməliyyatları çərçivəsində gedən şiddətli döyüşlər zamanı qoşunlarımızın şəxsi heyətinin şücaəti nəticəsində Tərtər rayonunun Suqovuşan və Talış yaşayış məntəqələri, Füzuli rayonunun Aşağı Əbdürrəhmanlı, Cəbrayıl rayonunun Mehdili, Çaxırlı, Aşağı Maralyan, Şəybəy və Quycaq kəndləri işğaldan azad olunub. Suqovuşan-Ağdərə istiqamətində gedən döyüşlər zamanı düşmənin 77-ci tank taborunun 4 tankı məhv edilib, 3 tankı isə qənimət götürülüb. Ermənistan silahlı qüvvələrinin Ağdərə istiqamətində yerləşən 5-ci dağ atıcı alayının müdafiə sahəsinə ordumuz tərəfindən artilleriya zərbələrinin endirilməsi nəticəsində alayın 4 ədəd avtomobil texnikası məhv edilib. Düşmənin şəxsi heyəti arasında çoxlu sayda ölən və yaralanan var. Həmin alayın bir neçə bölməsinin şəxsi heyəti döyüş mövqeyini tərk edərək qaçıb.
Hazırda cəbhədə vəziyyət gərgin olaraq qalır. Müxtəlif istiqamətlərdə düşmənin aktivliyinin qarşısı ordumuz tərəfindən alınır və ona ağır zərbələr endirilir. Canlı qüvvə və döyüş texnikası sarıdan xeyli itki verən Ermənistan silahlı qüvvələri artıq 60-70 yaşlarında olan qocaları da döyüşə göndərir. Belə görünür ki, bu, qadınların ardınca döyüşə ahıl yaşlıları da göndərən düşmənin son ehtiyat qüvvəsi olacaq.
Müdafiə Nazirliyinin mətbuat katibi qeyd edib ki, ötən müddət ərzində bir neçə yaşayış məntəqəmiz düşmənin artilleriya atəşinə məruz qalıb. Belə ki, Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Gəncə şəhəri, Tərtərin bir sıra yaşayış məntəqələri, o cümlədən rayonun Səhləbad, Qəzyan, Qapanlı, Qaynaq, Əskipara və Hüsənli, Ağdam rayonunun Quzanlı, Əlibəyli, Ayaq Qərvənd, İmamqulubəyli, Qaradağlı və Təzəkənd, Füzuli rayonunun Horadiz şəhəri, Ağcabədi rayonunun Muğanlı, Qiyaməddinli, Rəncbərlər və Goranboy rayonunun Tapqaraqoyunlu kəndləri intensiv olaraq raket və artilleriya atəşinə tutulub. Dəfələrlə edilən xəbərdarlıqlara məhəl qoymayan düşmənə qarşı adekvat tədbirlər görülür. Düşmənin guya Gəncədəki hərbi obyektləri vurması barədə yaydığı xəbər təxribat xarakteri daşıyır və tamamilə yalandır.
A.Eyvazov çıxışının sonunda Azərbaycan Respublikasının Müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənovun bəyanatını diqqətə çatdırıb: “Ermənistan ərazisindən Azərbaycan ərazisinə atəş açılması açıq təxribat xarakteri daşıyır və döyüş bölgəsini genişləndirir”.

Азербайджанская Армия наносит сокрушительные удары по врагу – прес-секретарь Минобороны
Контрнаступательная операция Азербайджанской армии успешно продолжается по всей линии фронта. Армянская сторона в очередной раз распространяет различного рода дезинформацию, фейки о подбитии принадлежащих Военно-воздушным силам (ВВС) Азербайджана самолетов, беспилотных летательных аппаратов (БПЛА). Еще раз подчеркиваем, что ни один принадлежащий ВВС Азербайджана самолет подбит не был. Ударные БПЛА нашей страны продолжают уничтожать боевую технику противника.
Об этом на брифинге 4 октября сказал пресс-секретарь пресс-службы Министерства обороны Азербайджана полковник-лейтенант Анар Эйвазов.
По его словам, минобороны Армении, распространяя ложную информацию об Азербайджанской армии, пытается компенсировать поражение в боях. А.Эйвазов призвал общественность не верить вражеской дезинформации и опираться только на официальные заявления оборонного ведомства Азербайджанской Республики.
«Сообщается, что в ходе ожесточенных боев в рамках контрнаступательных операций благодаря храбрости личного состава наших войск населенные пункты Суговушан и Талыш Тертерского района, села Ашагы Абдуррахманлы Физулинского района, Мехдили, Чахырлы, Ашагы Маралъян, Шейбей и Гуйджуг Джебраильского района были освобождены от оккупации. В ходе боев в направлении Суговушан-Агдере были уничтожены 4 танка 77-го танкового батальона противника, еще 3 танка были взяты в качестве трофеев. В результате нанесения нашей армией артиллерийских ударов по линии обороны 5-го горнострелкового полка ВС Армении, расположенного на агдеринском направлении, были уничтожены 4 единицы автомобильной техники врага. Среди личного состава противника есть многочисленные жертвы и раненые. Личный состав нескольких подразделений указанного полка покинул боевую позицию и бежал.
В настоящее время обстановка на фронте остается напряженной. Боевая активность врага на различных направлениях пресекается нашей армией, ему наносятся сокрушительные удары. ВС Армении, которые понесли большие потери в живой силе и боевой технике, начали отправлять в бой пожилых людей в возрасте 60-70 лет. Следовательно, отправленные врагом вслед за женщинами эти старики являются последним резервом противника, который они смогли отправить в бой», - заявил Анар Эйвазов.
Пресс-секретарь Министерства обороны отметил, что за прошедший период несколько наших населенных пунктов подверглись вражескому артиллерийскому обстрелу. Так, ВС Армении подвергли интенсивным ракетным и артиллерийским обстрелам город Гянджу, ряд населенных пунктов Тертера, в том числе села Сахлабад, Газъян, Гапанлы, Гайнаг, Эскипара и Гусейнли данного района, села Гузанлы, Алибейли, Айаг Гервенд, Имамгулубейли, Гарадаглы и Тезекенд Агдамского района, город Горадиз Физулинского района, села Муганлы, Гиямеддинли, Ренджберлер Агджабединского района и село Тапгарагоюнлу Геранбойского района. Против игнорирующего многочисленные предупреждения врага принимаются адекватные меры. Информация, распространенная противником о якобы ударе по военным объектам в Гяндже, носит провокационный характер и является абсолютной ложью.
В завершение своего выступления А.Эйвазов донес до внимания заявление министра обороны Азербайджанской Республики генерал-полковника Закира Гасанова: «Открытие огня с территории Армении по территории Азербайджана носит откровенно провокационный характер и расширяет зону боевых действий».