Nazir Ceyhun Bayramovun ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrləri ilə telefon danışıqları olub
Oktyabrın 28-də Azərbaycanın Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramovun ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrləri İqor Popov (Rusiya), Endryu Şofer (ABŞ) və Stefan Viskonti (Fransa) ilə telefon danışıqları olub.
Nazir Ceyhun Bayramov həmsədrlərə Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən humanitar atəşkəsin bir daha kobud şəkildə pozulması barədə məlumat verib. O, oktyabrın 27-28-də Bərdə şəhərində dinc Azərbaycan əhalisinin məqsədyönlü şəkildə hədəf alındığını vurğulayıb. Nazir Ermənistan silahlı qüvvələrinin münaqişə bölgəsindən uzaqda yerləşən şəhərlərdəki günahsız mülki şəxslərə, o cümlədən uşaqlara və qadınlara xaincəsinə hücum etdiyini bildirib. Nazir, həmçinin həmsədrlərə Ermənistan tərəfindən növbəti dəfə törədilən müharibə cinayəti nəticəsində mülki əhali arasında ağır tələfat barədə məlumat verib.
Ceyhun Bayramov həmsədrləri Azərbaycan mülki vətəndaşlarına qarşı bu qeyri-insani hərəkətləri pisləməyə çağırıb.
ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrləri mülki şəxslərin həyatını itirməsi ilə bağlı narahatlıqlarını bildiriblər. Onlar bölgədəki gərginliyin azaldılması və münaqişənin sülh yolu ilə həllinin vacibliyini vurğulayıblar.

On October 28, 2020, Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov held telephone conversations with the OSCE Minsk Group Co-Chairs of Russia Igor Popov, US Andrew Schofer, and France Stephane Visconti.
Minister Jeyhun Bayramov informed the Co-Chairs on the latest gross violation of the humanitarian ceasefire by the armed forces of Armenia. He stressed the deliberate targeting of the peaceful Azerbaijani population in Barda city on 27-28 October 2020. Minister noted that the armed forces of Armenia treacherously attack innocent civilians, including children and women in the cities located far away from the conflict zone. Minister Jeyhun Bayramov also informed the Co-Chairs on the serious casualties among the civilians as a result of yet another war crime committed by Armenia.
Minister Jeyhun Bayramov called the Co-Chairs to condemn these inhuman acts against Azerbaijani civilians.
OSCE Minsk Group Co-Chairs expressed their concern over the civilian casualties. They underlined the importance of de-escalation in the region and the peaceful settlement of the conflict.