Biz – Azərbaycan yəhudiləri azərbaycanlı qardaşlarımızla birlikdə Vətənimizi müdafiə edəcəyik!
Artıq 30 ilə yaxındır ki, Ermənistan silahlı münaqişə törədib və suveren Azərbaycan Respublikasının ərazisinin 20 faizini işğal edib. İşğal dövründə ələ keçirilmiş ərazilərdə azərbaycanlı əhaliyə qarşı etnik təmizləmə aparılıb, 1992-ci ildə törədilmiş Xocalı soyqırımı belə etnik təmizləmələrdən biridir. 1994-cü ildə Azərbaycan ilə Ermənistan arasında atəşkəs haqqında müqavilə bağlanıb və danışıqlar prosesi başlanıb. Danışıqlar 26 il davam edib! Bu illər ərzində Ermənistan Azərbaycana qarşı bir neçə dəfə ciddi hərbi təxribatlar törədib, hətta Azərbaycanın yeni ərazilərini ələ keçirməklə hədələyib.
Bu barədə Azərbaycanın Yəhudi İcmasının müraciətində deyilir: “2020-ci il sentyabrın 27-də Ermənistan Azərbaycana qarşı yenidən təxribat törədib, bu təxribat tərəflər arasında növbəti münaqişəyə çevrilib. Azərbaycanın yəhudi icması Ermənistan tərəfindən Azərbaycana qarşı təcavüz aktlarını qətiyyətlə pisləyir, dünya birliyini və beynəlxalq təşkilatları qətiyyət nümayiş etdirməyə, Ermənistandan öz qoşunlarını işğal altında olan ərazilərdən çıxarmağı və BMT Təhlükəsizlik Şurasının Azərbaycan ərazilərinin işğaldan azad olunması haqqında qətnamələrinin yerinə yetirilməsini tələb etməyə çağırır. Bu cür təcavüzlər beynəlxalq hüququ pozur və iki dövlət arasında silahlı münaqişəni daha da kəskinləşdirir.
Cəzasızlıq nəticəsində Ermənistan qısa müddətdə artıq ikinci dəfə Azərbaycana hücum edir, dinc əhalini hədəf seçir, şəhərləri və kəndləri dağıdır. Sonuncu münaqişənin qurbanları arasında dinc sakinlər, o cümlədən uşaqlar da var.
Bu gün Azərbaycanın hər bir vətəndaşı, dini etiqadından və milliyyətindən asılı olmayaraq Ali Baş Komandan, möhtərəm Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin ətrafında sıx birləşməlidir.
Bu müharibələrin gedişində müxtəlif xalqların və etnik qrupların çoxsaylı nümayəndələri zərər çəkib. Onların arasında Vətən uğrunda canlarından keçmiş yəhudilər, o cümlədən Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı Albert Aqarunov da var.
Biz, Azərbaycanın çoxminlik yəhudi icması qətiyyətlə Azərbaycanın işğal altında olan ərazilərinin azad edilməsinə, habelə Ermənistanın Azərbaycana qarşı təxribata və yeni müharibə başlamağa görə cavab verməsinə çağırırıq.
Bizim icma bütün beynəlxalq təşkilatlara, ATƏT-in Minsk qrupuna müraciətlə tələb edir ki, aparıcı beynəlxalq təşkilatlar Ermənistanı beynəlxalq hüquqa riayət etməyə - erməni silahlı qüvvələrini Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərindən çıxarmağa çağırsınlar!
Ermənistan çoxdan başa düşməlidir ki, işğal altında olan Dağlıq Qarabağ və onun ətrafındakı yeddi rayon Azərbaycanın tarixi torpaqlarıdır və heç vaxt Ermənistana məxsus olmayacaq. Azərbaycanın bütün torpaqları işğaldan azad edilməli, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü bərpa olunmalıdır.
Biz bütün dünya birliyinə müraciətlə Ermənistanın məsuliyyətə cəlb olunmasını xahiş edirik!
Biz həm də dünya yəhudi ictimaiyyətini Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü dəstəkləməyə, beynəlxalq hüququ dəstəkləməyə çağırırıq!
Azərbaycanın çoxminlik yəhudi icması Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin nizamlanması siyasətini bütünlüklə və tamamilə dəstəkləyir.
Biz – Azərbaycan yəhudiləri həmişə Azərbaycan xalqının yanında olmuşuq və olacağıq, azərbaycanlı qardaşlarımızla birlikdə Vətənimizi müdafiə edəcəyik!

We – the Jews of Azerbaijan will defend our Motherland together with our Azerbaijani brothers!
It has been almost 30 years since Armenia started an armed conflict and occupied 20 percent of the territories of the sovereign Republic of Azerbaijan. They conducted an ethnic cleansing of the Azerbaijani population in those lands throughout the occupation, the 1992 Khojaly genocide being one of the illustrations of that policy. Azerbaijan and Armenia signed a ceasefire agreement in 1994 and started negotiating, which lasted 26 years! During these years, Armenia has committed grave military provocations against Azerbaijan several times and has even threatened to seize new Azerbaijani territories.
The communique circulated by the Jewish Community in Azerbaijan continues: ‘Armenia provoked Azerbaijan once again on 27 September 2020, which escalated into another conflict between the parties. The Jewish community in Azerbaijan strongly condemns the aggressive acts committed by Armenia against Azerbaijan and calls on the world community and international organizations to demonstrate determination, demanding that Armenia withdraw its troops from the occupied territories and fulfill the resolutions of the UN Security Council on the liberation of the Azerbaijani territories. Such aggression violates international law and exacerbates the armed conflict between the two states.
Enjoying impunity, Azerbaijan has attacked Azerbaijan for the second time in a very short period, targeting civilians and destroying cities and villages. The victims of the latest conflict include civilians and children.
Regardless of religion or ethnicity, every citizen of Azerbaijan must closely unite around the Supreme Commander-in-Chief, Honourable President of Azerbaijan Ilham Aliyev.
Numerous representatives of different peoples and ethnic groups have suffered during these wars, including Jews, who sacrificed their lives for the Motherland, such as Albert Agarunov, the National Hero of Azerbaijan.
We, thousands of Jews of Azerbaijan, urge Armenia to withdraw from the occupied territories of Azerbaijan and bear responsibility for launching a provocation and starting a new war against Azerbaijan.
Our community appeals to all international organizations and the OSCE Minsk Group and urges the leading organizations to call on Armenia to comply with international law and withdraw the Armenian armed forces from the occupied territories of Azerbaijan!
Armenia should have understood a long time ago that the occupied Nagorno-Karabakh and the seven adjacent regions are historical Azerbaijani lands and will never belong to Armenia. All Azerbaijani lands must be recovered from occupation. The territorial integrity of Azerbaijan must be restored.
We appeal to the entire world community to hold Armenia accountable!
We also call on the Jewish community around the world to support the territorial integrity of Azerbaijan and international law!
The multi-thousand Jewish community of Azerbaijan fully supports the policy pursued by the Azerbaijani President Ilham Aliyev in settling the Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict.
We, the Jews of Azerbaijan, have always been and will continue to stand by the people of Azerbaijan and defend our homeland along with our Azerbaijani brothers!