Ombudsman Aparatı Silahlı Qüvvələrə Yardım Fonduna ianə edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatı Azərbaycan Ordusuna dəstək aksiyasına qoşularaq, Silahlı Qüvvələrə Yardım Fonduna 20.000 AZN məbləğində pul vəsaiti köçürüb.
Bu barədə Ombudsman Aparatının mətbuat xidmətindən məlumat verilib.
Məlumatda deyilir: “Qeyd edək ki, Ermənistanın beynəlxalq humanitar hüququn norma və prinsiplərini, Cenevrə konvensiyalarını, xüsusilə Müharibə zamanı mülki əhalinin müdafiəsi haqqında 1949-cu il 12 avqust tarixli Konvensiyanı, BMT-nin Uşaq Hüquqları Konvensiyasını və insan hüquqları sahəsində digər sənədlərin müddəalarını kobud şəkildə pozması ilə bağlı faktlar Azərbaycan Ombudsmanı tərəfindən davamlı olaraq beynəlxalq təşkilatların diqqətinə çatdırılır, Ermənistanın qeyri-insani hərəkətlərinə son qoyulması istiqamətində nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən ciddi ölçü götürülməsi tələb olunur”.

Аппарат омбудсмена сделал пожертвование в Фонд помощи ВС
Аппарат Уполномоченного по правам человека (омбудсмена) Азербайджанской Республики присоединился к акции в поддержку Азербайджанской Армии и перечислил 20 тысяч манатов в Фонд помощи Вооруженным силам.
Об этом сообщила пресс-служба аппарата омбудсмена.
В сообщении говорится: "Отметим, что Армения грубо нарушает нормы и принципы международного гуманитарного права, Женевские конвенции, в особенности Конвенцию о защите гражданского населения во время войны от 12 августа 1949 года, Конвенцию ООН о правах Ребенка и положения других документов в области прав человека. Факты, связанные с нарушениями, постоянно доводятся до сведения международных организаций со стороны омбудсмена Азербайджана, и влиятельные международные организации требуют принятия серьезных мер для прекращения бесчеловечных действий Армении".