Özbəkistandakı soydaşlarımız dünya birliyini Azərbaycanın ədalətli mövqeyini dəstəkləməyə çağırıb
Özbəkistanda fəaliyyət göstərən Azərbaycan diasporu BMT-nin baş katibinə, BMT Təhlükəsizlik Şurası, ATƏT, Avropa Parlamenti, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, MDB və YUNESKO kimi mötəbər beynəlxalq təşkilatlara müraciət edib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsindən verilən məlumata görə, Özbəkistandakı Respublika Azərbaycan Milli Mədəniyyət Mərkəzinin sədri Firdovsi Hüseynovun imzası ilə yayılan müraciətdə bildirilib ki, soydaşlarımız sentyabrın 27-də Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən atəşkəs rejimini kobudcasına pozulmasına, Azərbaycanın mülki əhalisi arasında ağır tələfatlara gətirib çıxaran yeni hərbi təxribat törətməsinə kəskin etiraz edirlər: "Bu təxribat Ermənistanın birbaşa Azərbaycan torpaqlarında işğalçı siyasət apardığını sübut edir".
Ermənistanın BMT-nin 4 qətnaməsinə indiyədək əməl etmədiyi, Tovuz təxribatı ilə Azərbaycanın yeni ərazilərini ələ keçirmək niyyəti güddüyü yada salınıb. Azərbaycan Ordusunun ermənilərin son təxribatına cavab olaraq əkc-hücuma keçdiyi, işğal altında olan bəzi ərazilərimizi azad etdiyi bildirilib.
"Prezident İlham Əliyevin dediyi kimi, uğurlu əks-hücum əməliyyatı işğala, otuz ilə yaxın müddətdir davam edən ədalətsizliyə son qoyacaq! Azərbaycan xalqı öz torpağında yaşamaq istəyir. Azərbaycan vətəndaşları Vətən həsrətilə yaşayırlar. Ermənistan rəhbərliyi tərəfindən öz əcdadlarının torpaqlarından zorakılıqla qovulmuş insanlar, baxmayaraq ki, evləri dağıdılıb, doğma ocaqlara qayıtmaq istəyirlər. Ağdam, Füzuli şəhərləri, işğal olunmuş ərazilərdəki məscidlər, qəbiristanlıqlar dağıdılıb. Bütün bunlar ən vəhşi üsullarla törədilib. Azərbaycanın mübarizəsi təkcə ərazi bütövlüyü uğrunda deyil, həm də ədalət naminədir".
Qeyd edilib ki, dünyada, o cümlədən Özbəkistanda yaşayan azərbaycanlılar Azərbaycanın öz ərazi bütövlüyünü bərpa etmək, 1 milyondan artıq qaçqın və məcburi köçkünü evlərinə qaytarmaq, vətəndaşlarının dinc yaşamalarını təmin etmək səylərini, eləcə də həmvətənlərinin Dağlıq Qarabağ münaqişəsi nəticəsində pozulmuş hüquq və azadlıqlarının bərpasını tamamilə dəstəkləyirlər. "Dünya birliyindən xahiş edirik ki, Azərbaycan rəhbərliyinin hazırkı qərarlarına anlaşıqla yanaşılsın, Ermənistan rəhbərliyinin işğalçı qərarlarına təsir göstərsinlər, problemin sülh yolu ilə həllinin son dərəcə vacib olduğunu onlara anlatsınlar. Azərbaycanın işğal edilmiş əraziləri qeyd-şərtsiz azad olunmalıdır! Biz ərazilərimizin azad edilməsinə, qaçqın və məcburi köçkünlərin öz doğma yerlərinə tezliklə qayıdacaqlarına, sülhün və sabitliyin bərpasına ümid edirik", - deyə vurğulanıb.

Азербайджанская диаспора Узбекистана обратилась к межднурародному сообществу с призывом поддержать Азербайджан
Наши соотечественники в Узбекистане призвали мировое сообщество поддержать справедливую позицию Азербайджана.
Действующая в Узбекистане азербайджанская диаспора обратилась к генеральному секретарю ООН, Совету безопасности ООН, ОБСЕ, Европейскому парламенту, Организации исламского сотрудничества, СНГ и ЮНЕСКО.
По информации, предоставленной Государственным комитетом по работе с диаспорой, в обращении, подписанном председателем Национального культурного центра Азербайджанской Республики в Узбекистане Фирдовси Гусейновым, указано, что 27 сентября вооруженные силы Армении грубо нарушили режим прекращения огня и новая военная провокация привела к жертвам среди мирного населения Азербайджана. "Эта провокация доказывает, что Армения проводит оккупационную политику непосредственно на землях Азербайджана", - говорится в обращении.
Было отмечено, что Армения до сих пор не выполнила 4 резолюции ООН и намерена захватить новые территории Азербайджана. Сообщалось, что Азербайджанская Армия предприняла контрнастпуление в ответ на очередную провокацию со стороны армян и освободила ряд оккупированных территорий.
«Как сказал Президент Ильхам Алиев, успешная контрнаступательная операция положит конец оккупации и несправедливости, которая продолжается уже почти тридцать лет! Азербайджанский народ хочет жить на своей земле. Граждане Азербайджана тоскуют по родным землям. Люди, которые были насильственно изгнаны с земель своих предков руководством Армении, хотят вернуться в родные дома. Города Агдам, Физули, мечети и кладбища на оккупированных территориях были разрушены. Все это делалось самым жестоким образом. Борьба Азербайджана ведется не только ради территориальной целостности, но и ради справедливости», - говорится в обращении.
Было отмечено, что азербайджанцы всего мира, в том числе и живущие в Узбекистане, полностью поддерживают усилия Азербайджана по восстановлению своей территориальной целостности, возвращению более 1 миллиона беженцев и вынужденных переселенцев в свои дома, обеспечению мирной жизни своих граждан, а также восстановление прав и свобод своих соотечественников, нарушенных в результате нагорно-карабахского конфликта. «Мы просим международное сообщество с пониманием отнестись к решениям руководства Азербайджана, повлиять на оккупационные решения руководства Армении, донести до Армении, что чрезвычайно важно решить проблему мирным путем. Оккупированные территории Азербайджана должны быть освобождены безоговорочно! Мы хотим освободить наши территории, вернуть беженцев и вынужденных переселенцы в их родные дома, и надеемся, что мир и стабильность скоро будут восстановлены", - говорится в обращении.