Oktyabrın 2-də Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinin Masallı rayon şöbəsində çağırışçıların təntənə ilə hərbi xidmətə yola salınması mərasimi keçirilib. Tədbirdə çıxış edənlər gənclərin həvəslə və böyük ruh yüksəkliyi ilə hərbi xidmətə yola düşdüklərini vurğulayıblar.
“Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının 2020-cu il oktyabrın 1-dən 30-dək müddətli həqiqi hərbi xidmətə çağırılması və müddətli həqiqi hərbi xidmət hərbi qulluqçularının ehtiyata buraxılması haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamının icrası ilə bağlı Masallı rayonunda gənclərin hərbi xidmətə yola salınması münasibətilə tədbir keçirilib.
Mərasimdə Masallı rayon rəhbərliyi, rayonun hüquq-mühafizə orqanlarının, Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinin rayon şöbəsinin rəhbərliyi, ağsaqqallar və Qarabağ müharibəsi əlliləri, çağırışçı gənclər və rayon ictimaiyyətinin nümayəndələri iştirak ediblər. Tədbirdə çıxış edənlər qüdrətli ordumuzun sıralarına qədəm qoyacaq gənc çağırışçılara şərəfli xidmətlərində uğurlar arzulayıblar. Bildirilib ki, müzəffər ordumuz düşmən üzərinə irəliləyərək torpaqlarımızı işğaldan azad edir.
Gənc çağırışçı Məhəbbət Bayramov: “Bu gün ordu sıralarına yollanmaqdan qürur duyuram. Hər bir gənc kimi, mən də həqiqi hərbi xidmətdə lazımi bilgiləri öyrənib, Vətənin keşiyində ayaq-sayıq dayanacağam”.
Digər çağırışçı Murad Nağıyev: “Bu gün yaşıdlarım kimi, məndə həqiqi hərbi xidmətə yola düşürəm. Valideynlərimi və dostlarımı əmin etmək istəyirəm ki, şərəflə xidmət edib onların yanına qayıdacağam. İndi Azərbaycanın güclü və qüdrətli ordusu var, bu orduda xidmət etməkdən şərəf duyacağam”.
Mərasimdə çıxış edənlər hərbi xidmətə yola salınan gəncləri təbrik edib, onları Vətənin müdafiəsi kimi müqəddəs işdə ayıq sayıq olmağa çağırıb, komandirlərin tələblərinə əməl etməyi, ölkəmizin ərazi bütövlüyünü möhkəm qorumağı, hərb işinin sirlərinə mükəmməl yiyələnməyi tövsiyə ediblər.
Daha sonra hərbi xidmətə yola düşən gənclərin valideynləri çıxış edərək, övladlarının hərbi xidmətə yola düşmələrindən qürur duyduqlarını bildiriblər.
Valideyn Şəmsəddin Nəsirov: “Mən oğlumu hərbi xidmətə yola salıram. Bir valideyn kimi çox qürurluyam. Vətəni qorumaq hər bir övladın borcudur. Bizim də uşaqlarımız bu şərəfli məktəbdə dərs almağa gedirlər. O gün olsun, Qarabağ tezliklə azad edilsin”.
Digər valideyn Balaxanım Həsənova: “Çox həyəcanlıyam. Oğlumu xidmətə yola salmaq üçün gəlmişəm. Bu gün orduya gedən oğullarımız sağ-salamat gəlsinlər. Biz Ali Baş Komandanımızın yanındayıq. Allah Ordumuzu müzəffər etsin”.

"Мы гордимся тем, что вступаем в ряды армии" - Призывники
2 октября в Масаллинском районном отделении Государственной службы по мобилизации и призыву на военную службу состоялась торжественная церемония. Выступившие на мероприятии подчеркнули, что молодые люди отправляются на военную службу с воодушевлением и большим энтузиазмом.
В Масаллинском районе проведено мероприятие по случаю отправки молодых призывников на военную службу в связи с реализацией Распоряжения Президента Азербайджанской Республики «О призыве граждан Азербайджанской Республики на действительную военную службу с 1 по 30 октября 2020 года и увольнение действующих военнослужащих в запас».
В церемонии приняли участие руководство Масаллинского района, районных правоохранительных органов, районного управления Государственной службы по мобилизации и призыву, старейшины и инвалиды Карабахской войны, молодежь и представители районной общественности. Выступившие на мероприятии пожелали успехов в почетной службе молодым призывникам, которые вступят в ряды нашей могучей армии. Сообщалось, что наша победоносная армия наступает на врага и освобождает наши земли от оккупации.
Молодой призывник Мехаббат Байрамов: «Я горжусь тем, что сегодня вступаю в ряды армии. Как и каждый юноша, необходимые знания я получу на настоящей военной службе и буду стоять на страже Родины».
Другой призывник Мурад Нагиев: «Сегодня, как и мои сверстники, я отправляюсь на действительную военную службу. Хочу заверить своих родителей и друзей, что буду служить с честью и вернусь к ним. Теперь у Азербайджана сильная и мощная армия, для меня будет честью служить в этой армии».
Выступившие на церемонии поздравили молодых людей, отправляющихся на военную службу, призвали их быть бдительными в священном деле защиты Родины, наказали выполнять требования командиров, твердо защищать территориальную целостность нашей страны и в совершенстве овладеть секретами военного дела.
Позже выступили родители призывников и заявили, что гордятся тем, что их сыновья будут проходить военную службу в рядах Азербайджанской Армии.
Родитель Шамсаддин Насиров: «Отправляю сына на военную службу. Я очень горжусь как родитель. Защита Родины – долг каждого сына! Наши дети тоже пройдут эту школу мужества. Да наступит быстрее тот день, когда Карабах будет освобожден».
Родительница Балаханым Гасанова: «Я очень взволнована. Я пришла проводить сына в армию. Пусть наши сыновья после армии благополучно вернутся домой. Мы с нашим Верховныхм главнокомандующим. Да благословит Аллах нашу армию!».
По окончании церемонии молодые призывники поцеловали наш трехцветный флаг и отправились по воинским частям.