Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti Dağlıq Qarabağla bağlı bəyanat yayıb
Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti Darxan Kıdırəli Azərbaycanın işğal olunmuş rayonlarında Ermənistan tərəfindən vəziyyətin gərginləşdirilməsindən dərin narahatlığını ifadə edib.
Türk Akademiyası beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə sadiq olduğunu təsdiqləyir və münaqişənin BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü ildə qəbul etdiyi müvafiq qətnamələri əsasında, Azərbaycan Respublikasının suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığı çərçivəsində həllinə çağırıb.
Akademiyanın Prezidenti Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həllinə xələl gətirə biləcək hər hansı təxribatçı bəyanatların və hərəkətlərin, həmçinin ATƏT-in Minsk qrupunun dəstəyi ilə aparılan danışıqlar prosesinin yolverilməz olduğunu vurğulayıb.

Президент Международной турецкой академии выступил с заявлением по поводу Нагорного Карабаха
Президент Международной турецкой академии Дархан Кыдырали выразил глубокую обеспокоенность эскалацией Арменией ситуации в оккупированных регионах Азербайджана.
Он заявил, что Тюркская академия подтверждает свою приверженность нормам и принципам международного права, и призвает к разрешению конфликта на основе соответствующих резолюций, принятых Советом Безопасности ООН в 1993 году, в рамках суверенитета, территориальной целостности и неприкосновенности международно признанных границ Азербайджанской Республики.
Президент Академии подчеркнул, что любые провокационные заявления и действия, которые могут нанести вред мирному урегулированию армяно-азербайджанского нагорно-карабахского конфликта, а также переговорному процессу, проводимому при поддержке Минской группы ОБСЕ, недопустимы.