Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti Dağlıq Qarabağla bağlı bəyanat yayıb
Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti Darxan Kıdırəli Azərbaycanın işğal olunmuş rayonlarında Ermənistan tərəfindən vəziyyətin gərginləşdirilməsindən dərin narahatlığını ifadə edib.
Türk Akademiyası beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə sadiq olduğunu təsdiqləyir və münaqişənin BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü ildə qəbul etdiyi müvafiq qətnamələri əsasında, Azərbaycan Respublikasının suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığı çərçivəsində həllinə çağırıb.
Akademiyanın Prezidenti Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həllinə xələl gətirə biləcək hər hansı təxribatçı bəyanatların və hərəkətlərin, həmçinin ATƏT-in Minsk qrupunun dəstəyi ilə aparılan danışıqlar prosesinin yolverilməz olduğunu vurğulayıb.

President of International Turkic Academy deeply concerns over escalation in Nagorno-Karabakh
President of the International Turkic Academy Darkhan Kydyrali expressed deep concern over the escalation of the situation by Armenia in the occupied regions of Azerbaijan.
The Turkish Academy reaffirms its commitment to the norms and principles of international law and calls for the settlement of the conflict within the framework of the sovereignty, territorial integrity and inviolability of the internationally recognized borders of the Republic of Azerbaijan on the basis of relevant UN Security Council resolutions adopted in 1993.
The President of the Academy stressed the inadmissibility of any provocative statements and actions that could undermine the peaceful settlement of the Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict, as well as the process of negotiations with the support of the OSCE Minsk Group.