Özbəkistandakı Azərbaycan Milli Mədəniyyət Mərkəzinin (RAMMM) İdarə Heyətinin üzvləri Ermənistanın son təxribatları ilə bağlı beynəlxalq təşkilatlara müraciət ünvanlayıblar.
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Baş katibinə, BMT Təhlükəsizlik Şurasına, Avropada Təhlükəsizlik və Əməkdaşlıq Təşkilatına, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına, Müstəqil Dövlətlər Birliyinin üzvü olan dövlətlərin rəhbərlərinə, UNESKO-ya və digər nüfuzlu təşkilatlara ünvanlanan müraciəti qurumun sədri Firdovsi Hüseynov və idarə heyətinin üzvləri imzalayıblar.
Müraciətdə deyilir ki, sentyabrın 27-də səhər saatlarından başlayaraq Ermənistan silahlı qüvvələri genişmiqyaslı təxribat törədərək Azərbaycan Ordusunun cəbhəboyu zonada yerləşən mövqelərini və yaşayış məntəqələri iriçaplı silahlardan, minaatanlardan və artilleriya qurğularından intensiv atəşə tutub.
Qeyd edilir ki, beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini pozan Ermənistan ordusu cəbhənin Tərtər, Ağdam, Füzuli və Cəbrayıl rayonlarının ərazilərində mülki obyektləri və sakinlərin evlərini atəşə tutub, ölənlər və yaralananlar var.
Bildirilir ki, BMT Təhlükəsizlik Şurası Ermənistan ordusunun Azərbaycan torpaqlarından qeyd-şərtsiz çıxarılması ilə bağlı 4 qətnamə qəbul edib. Bu sənədlər hələ də yerinə yetirilməyib və bununla da təcavüzkar dövlət dünya birliyinə meydan oxuyur.
Müraciətdə, həmçinin deyilir: “Beynəlxalq təşkilatlara müraciət edirik ki, təcavüzkarı dayandırın, işğala son qoyulsun. Bizə başqasının torpaqları lazım deyil, öz torpaqlarımız lazımdır”.

Азербайджанская диаспора в Узбекистане призвала международное сообщество остановить агрессора - Армению
Члены правления Азербайджанского национального культурного центра в Узбекистане обратились к международным организациям по поводу недавних провокаций Армении.
Обращение адресовано Генеральному секретарю Организации Объединенных Наций (ООН), Совету Безопасности ООН, Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе, Организации исламского сотрудничества, главам государств, входящих в Содружество Независимых Государств, ЮНЕСКО и других влиятельных организаций подписали председатель организации Фирдовси Гусейнов и члены ее правления.
В обращении говорится, что с утра 27 сентября вооруженные силы Армении предприняли масштабную провокацию и подвергли интенсивному обстрелу позиции Азербайджанской Армии и населенные пункты, расположенные в прифронтовой зоне, из крупнокалиберного оружия, минометов и артиллерии.
Отмечается, что армянская армия, нарушая нормы и принципы международного права, открыла огонь по гражданским объектам и домам, расположенным в прифронтовой зоне на территориях Тертерского, Агдамского, Физулинского и Джебраильского районов, в результате чего есть погибшие и раненые
Сообщается, что Совет Безопасности ООН принял 4 резолюции относительно безоговорочного вывода армянских войск с территории Азербайджана. Эти резолюции до сих пор не выполнены, и тем самым государство-агрессор бросает вызов всему международному сообществу.
В обращении также говорится: «Мы обращаемся к международным организациям с призывом остановить агрессора и положить конец оккупации. Нам чужой земли не надо, нам нужна своя земля».