Özbəkistandakı Azərbaycan Milli Mədəniyyət Mərkəzinin (RAMMM) İdarə Heyətinin üzvləri Ermənistanın son təxribatları ilə bağlı beynəlxalq təşkilatlara müraciət ünvanlayıblar.
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Baş katibinə, BMT Təhlükəsizlik Şurasına, Avropada Təhlükəsizlik və Əməkdaşlıq Təşkilatına, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına, Müstəqil Dövlətlər Birliyinin üzvü olan dövlətlərin rəhbərlərinə, UNESKO-ya və digər nüfuzlu təşkilatlara ünvanlanan müraciəti qurumun sədri Firdovsi Hüseynov və idarə heyətinin üzvləri imzalayıblar.
Müraciətdə deyilir ki, sentyabrın 27-də səhər saatlarından başlayaraq Ermənistan silahlı qüvvələri genişmiqyaslı təxribat törədərək Azərbaycan Ordusunun cəbhəboyu zonada yerləşən mövqelərini və yaşayış məntəqələri iriçaplı silahlardan, minaatanlardan və artilleriya qurğularından intensiv atəşə tutub.
Qeyd edilir ki, beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini pozan Ermənistan ordusu cəbhənin Tərtər, Ağdam, Füzuli və Cəbrayıl rayonlarının ərazilərində mülki obyektləri və sakinlərin evlərini atəşə tutub, ölənlər və yaralananlar var.
Bildirilir ki, BMT Təhlükəsizlik Şurası Ermənistan ordusunun Azərbaycan torpaqlarından qeyd-şərtsiz çıxarılması ilə bağlı 4 qətnamə qəbul edib. Bu sənədlər hələ də yerinə yetirilməyib və bununla da təcavüzkar dövlət dünya birliyinə meydan oxuyur.
Müraciətdə, həmçinin deyilir: “Beynəlxalq təşkilatlara müraciət edirik ki, təcavüzkarı dayandırın, işğala son qoyulsun. Bizə başqasının torpaqları lazım deyil, öz torpaqlarımız lazımdır”.

Management Board of Azerbaijan Cultural Center in Uzbekistan appeals to international organizations regarding recent provocations of Armenia
The Management Board of Azerbaijan Cultural Center in Uzbekistan addressed an appeal to the Secretary-General of the United Nations (UN), the UN Security Council, the Organization for Security and Cooperation in Europe, the Organization of Islamic Cooperation, the leaders of the member states of the Commonwealth of Independent States, UNESCO and other influential organizations.
“Starting from the morning of September 27, the Armenian armed forces launched a large-scale provocation and fired intensively at the positions and settlements of the Azerbaijani Army located in the front-line zone from large-caliber weapons, mortars and artillery”, says the appeal.
“The Armenian army, violating the norms and principles of international law, shelled civilian objects and houses in the territories of Tartar, Aghdam, Fuzuli and Jabrayil regions, causing casualties and injuries.
The UN Security Council has adopted four resolutions demanding the unconditional withdrawal of the Armenian army from the lands of Azerbaijan. However, these documents stills remain unimplemented.
We appeal to international organizations to stop the aggressor and end the occupation. We don't need others’ lands, but we need our own lands”, said the appeal.