Argentinada çıxan gündəlik “Clarin” qəzetinin internet portalında “Azərbaycan Ermənistanın bir neçə ballistik raketinin məhv edildiyini bildirib” sərlövhəli məqalə dərc olunub.
Azərbaycan Müdafiə Nazirliyinin məlumatına istinad edilən məqalədə oktyabrın 14-də Ermənistan ərazisində Azərbaycanın mülki infrastruktur obyektlərinə və şəhərlərinə tuşlanmış bir neçə ballistik raketin Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tərəfindən məhv edildiyi bildirilir.
Oktyabrın 14-ünə keçən gecə Azərbaycan Ordusu Azərbaycanın işğal altında olan Kəlbəcər rayonunun yaxınlığında sərhədyanı zonada Ermənistan tərəfindən yerləşdirilmiş bir neçə taktiki ballistik raket kompleksini məhv edib. Sonradan yenə həmin ərazidə ermənilərin daha bir ballistik raketi məhv edilib. Azərbaycan hərbçilərinin verdiyi məlumata görə, bu raket ölkənin ikinci ən böyük şəhəri olan Gəncəyə tuşlanıbmış.
Argentina nəşri öz oxucularının diqqətinə çatdırır ki, oktyabrın 10-da Rusiyanın vasitəçiliyi ilə Azərbaycan və Ermənstan arasında humanitar mülahizələrə əsasən atəşkəs barədə razılıq əldə edilməsinə baxmayaraq Dağlıq Qarabağ münaqişəsi zonasında hərbi əməliyyatlar bircə gün belə dayanmayıb.
“Clarin” qəzeti Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin yaranması tarixi barədə məlumat verir. Qeyd edilir ki, həmin münaqişə nəticəsində Ermənistan Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsini, habelə ona bitişik, “təhlükəsizlik zolağı” adlanan geniş əraziləri işğal edib.
Qəzet yazır: “Azərbaycan bəyan edir ki, Ermənistanla münaqişənin nizamlanması üçün hazırda işğal altında olan ərazilər hökmən işğaldan azad edilməlidir. Bu tələb BMT Təhükəszilik Şurasının bir neçə qətnaməsində təsbit olunub”.

Clarin, a daily Argentine newspaper, published an article entitled “Azerbaijan reported the destruction of Armenia-fired several ballistic missiles”.
The newspaper, citing the Azerbaijani Defense Ministry, says that on October 14, the Azerbaijani Armed Forces destroyed several ballistic missiles fired from the territory of Armenia at Azerbaijani cities and civilian infrastructure facilities.
On the night of October 14, the Azerbaijani Army destroyed several tactical ballistic missile complexes deployed by Armenia in the border zone near the occupied Kalbajar district of Azerbaijan. Later, another ballistic missile of the Armenians was neutralized in the same direction. According to the information provided by the Azerbaijani military, this missile was aimed at Ganja, the second-largest city in the country.
The Argentine newspaper also points out that despite the Moscow-brokered humanitarian ceasefire between Armenia and Azerbaijan, the military operations in the Nagorno-Karabakh conflict zone did not stop for a single day.
Moreover, the article provides information about the history of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict. It is noted that as a result of that conflict, Armenia occupied the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan, as well as the vast territories adjacent to it, called the "security zone".
The Argentine newspaper emphasizes that Azerbaijan demands the withdrawal of Armenian armed forces from its occupied territories, as is reflected in well-known UN Security Council resolutions.