Azərbaycan Respublikası Birinci vitse-prezidentinin köməkçisi Elçin Əmirbəyov “Əl-Ərəbiyə” televiziya kanalına müsahibəsində Türkiyə və Azərbaycan tərəfindən Yaxın Şərqdən muzdluların, cihadçıların cəlb edilməsi ilə bağlı iddiaları bir daha rədd edərək, bu şayiələri yalan, heç bir əsası olmayan və dünya ictimai fikrini qəsdən yanıldan adlandırıb.
Ermənistanın PKK-dan və Kürd Vətən İttifaqından minlərlə terrorçunu, həmçinin bir sıra Avropa ölkələrinin, ABŞ-ın və Yaxın Şərqin vətəndaşı olan erməni əsilli muzdlu və silahlıları cəlb etdiyini bildirən E.Əmirbəyov Azərbaycana qarşı yenidən ikili standartların tətbiq edildiyini vurğulayıb və onların günahı başqasının boynuna atmaq cəhdinin göz qabağında olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, Azərbaycanı ittiham edən tərəflərdən heç biri yuxarıda göstərilən iftiraları təsdiqləyən ən azı bəzi dəlillər təqdim etmədilər, necə ki, açıq-aydın yalanlara görə üzr istəmək üçün özlərində cəsarət tapmadılar.
Atəşkəs perspektivlərinə gəldikdə, E.Əmirbəyov qeyd edib ki, Bakı xoş niyyətini və Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həll edilməsinə tərəfdarlığını nümayiş etdirərək, Rusiya paytaxtındakı görüşdə iştirak etdi və Moskva bəyanatına qatıldı. Ermənistan isə danışıqlar masasına qayıtmaq və hərbi təcavüzünü dayandırmaq istəyinin, niyyətinin olmadığını bir daha nümayiş etdirdi. Üstəlik, öz ərazisindən Gəncə şəhərinin mülki əhalisini gecə xaincəsinə atəşə tutmaqla Ermənistan bəşəriyyətə qarşı cinayət və Azərbaycan xalqına qarşı da növbəti soyqırımı aktını törətdi. Mülki əhaliyə qarşı “Elbrus” (SKAD) qanadlı raketinin istifadəsi 1949-cu il dördüncü Cenevrə Konvensiyasına görə, müharibə cinayətdir və bütün məsuliyyət Ermənistan rəhbərliyinin üzərindədir.
Birinci vitse-prezidentin köməkçisi vurğulayıb ki, bu yolla Paşinyan beynəlxalq müharibə cinayətləri tribunalında Ermənistan rəhbərlərinin “gözləmə siyahısına” əlavə olundu. Gec-tez o da sələfləri kimi ədalət qarşısına çıxacaq və çirkin cinayətlərinə görə cavab verəcək.

Assistant to the First Vice-President of Azerbaijan Elchin Amirbayov gave an interview to the Al-Arabiya Arab TV channel on attracting mercenaries and jihadists from the Middle East by Turkey and Azerbaijan.
In his interview with Al Arabiya TV channel, Elchin Amirbayov, Assistant to the First Vice-President of Azerbaijan, strongly rejected the allegations of the recruitment of mercenaries and jihadists by Turkey and Azerbaijan. He noted that these allegations are groundless and aimed at misleading the international community.
Amirbayov stated that Armenia has attracted thousands of PKK and PUK terrorists, as well as mercenaries and militants of Armenian descent who are citizens of several European countries, the United States and the Middle East. The official said Azerbaijan once again faced the double-standard attitude of certain forces. He noted that none of the parties accusing Azerbaijan presented at least some evidence to confirm the above-mentioned slanders, as well as they did not dare to apologize for the obvious lies.
As for a possible ceasefire, Amirbayov said Baku participated in the meeting in the Russian capital and joined the Moscow statement, demonstrating its goodwill and support for the peaceful resolution of the Nagorno-Karabakh conflict.
“Armenia has once again demonstrated its intention not to return to the negotiating table and not to stop its military aggression. Moreover, by treacherously firing at night on the civilian population of Ganja from its territory, Armenia committed a crime against humanity and another act of genocide against the people of Azerbaijan. According to the Fourth Geneva Convention of 1949, the use of the Elbrus (Scud) missile against the civilian population is a war crime and all responsibility rests with the Armenian leadership,” he added.