Fransanın “France 24” televiziya kanalı Gəncə şəhərinin Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən raket atəşinə tutulması ilə bağlı reportaj yayımlayıb.
Reportajda Ermənistanın raket hücumu nəticəsində dağılmış binaların, yaxınlarını itirmiş insanların görüntüləri təqdim olunur.
Kanalın Gəncədən hazırladığı reportajda jurnalist dağıntılar altından sağ çıxan insanlarla söhbət etdiyini, raketin gecə saatlarında yaşayış binalarının üzərinə düşdüyünü diqqətə çatdırır. “Dağıntıların altından cansız bədənlər bir-bir çıxarılarkən biz bu atəşin insan həyatına necə qıydığını aydın görürük”, – deyə reportajda qeyd edilir. Diqqətə çatdırılır ki, Azərbaycan tərəfi raketin Ermənistanın Vardenis əyalətindən atıldığını bildirir.
Reportajda Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi – Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələlər şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyevin fikirlərinə də yer verilir: “Biz Ermənistan tərəfinin bilərəkdən danışıqlar prosesini, həmçinin atəşkəs rejimini pozduğunu görürük. Biz burada ciddi dağıntılar görürük. Onlar Ermənistan ərazisindən raket sistemindən istifadə ediblər. Bu dağıntılardan sonra biz nədən danışa bilərik?”.
Jurnalist dağıntılar zamanı uşaqları xəsarət alan bir ailəni ziyarət etdiklərini qeyd edir. Bildirir ki, buradakı insanlar beynəlxalq ictimaiyyətdən sərt mövqe gözləyirlər.

The French TV channel France 24 aired a report on Armenia’s missile attack on Ganja, the second-largest city of Azerbaijan.
The report presented images of the destroyed buildings and the people who lost their loved ones as a result of the Armenian missile attack.
The French TV channel also highlighted the conversations with the attack survivors: “While lifeless bodies are being pulled out one by one from under the ruins, we clearly see how this fire claims the lives of people.” France 24 also said Azerbaijan reported that the missile was fired from Armenia’s Vardenis region.
“We see that the Armenian side has deliberately violated the negotiation process, as well as the ceasefire regime. We see serious destruction here. They used a missile system stationed on the territory of Armenia. What can we talk about after this destruction?”, Hikmat Hajiyev, Assistant to the President of Azerbaijan - Head of the Foreign Policy Affairs Department of the Presidential Administration, told France 24.
A France 24 reporter also visited the family whose children were injured during the destruction. The reporter said the residents expect a tough reaction from the international community.