Hərbi ekspert: "Yüksəkliklər addım-addım azad olunur (Report)
“1994-cü ilin əvvəllərindəki Horadiz əməliyyatlarından sonra, yəni son 24 ildə Silahlı Qüvvələrimiz 2016-cı ildə Cocuq Mərcanlı kəndi, Talış və Lələtəpə yüksəklikləri, 2018-ci ildə Günnüt kəndi, Qızıl Qaya və Xunut yüksəkliyi, 2019-cu ildə isə Babakər dağı istiqamətində uğurlar əldə edib. Həmin dövrdə azad edilən o ərazilərin işğal altındakı torpaqlarımızla nisbətini nəzərə almadan onları əsl qələbə kimi qeyd edə bildik. Çünki müharibədə əsas məsələ mənəvi psixoloji üstünlüyü əldə etməkdir”.
Bunu hərbi ekspert Ədalət Verdiyev deyib.
O bildirib ki, sentyabrın 27-də erməni təxribatından sonra Azərbaycan Ordusunun həyata keçirdiyi əks-hücum əməliyyatında ən vacib olan Ermənistan ordusunun məğlubedilməzliyi barədə yaradılan mifi dağıtmaq idi: “Bunu da Azərbaycan Ordusu qısa müddətdə bacardı və bu gün ordumuz işğal altındakı torpaqlarımızın böyük bir qismini işğalçılardan təmizləyib və uğurlarımız davam edir. 4 ilə yaxın müddətdə işğal edilən və düşmən tərəfindən 24 ildir möhkəmləndirilən ərazilərin azad edilməsinə başladığımız heç 40 gün deyil. Təəssüflər olsun ki, sosial şəbəkələrdə bəziləri hər gün azad edilən kəndlərlə qane olmur və qısa müddətdə bütün şəhərlərimizin, o cümlədən Şuşanın, Kəlbəcərin, Laçının, Xankəndinin əsgərlərimiz tərəfindən azad edilməsini gözləyir. Azərbaycan Ordusunun dağlarda həyata keçirdiyi hücum əməliyyatları zamanı bəzi məqamlar mövcuddur. Birincisi, şəhər və ya kəndin azad edilməsi üçün yüksəkliklərin azad edilməsi vacibdir. Yüksəkliklər isə addım-addım azad olunur. Qoşunlarımız irəlilədikcə yüksəkliklər də artır. İkincisi, dağlıq ərazilərdə yol infrastrukturunun olmaması, çox vaxt alternativi olmayan yollardan istifadə və onların geri çəkilən düşmən tərəfindən minalanması, dağ çayları üzərindən keçən körpülərin sıradan çıxarılması, mövcud yolların məhdud buraxılış qabiliyyəti, sərt eniş, yoxuş və döngələr, düşmənin pusqu ehtimalı və s. qoşunların hərəkət sürətinə mənfi təsir edir”.
Ə.Verdiyevin sözlərinə görə, iqlim şəraiti hücumda olan əsgərimizə düşməndən heç də az müqavimət göstərmir: “Dağlarda yağıntı düzənliyə nisbətən iki dəfə çox olur. Gecə və gündüz arasında 20 dərəcəlik temperatur fərqi, tez-tez havanın dəyişməsi və güclü küləklər müşahidə olunur. İldırım ehtimalı daim yüksək qalır. Dağlıq ərazidə, duman və ya çiskində istiqaməti saxlamaq, döyüşmək, sağ qalmaq, düşməni məhv etmək və verilən tapşırığı yerinə yetirmək yeni şəhər və ya rayon ilə bağlı istək bildirmək qədər asan deyil. Həmçinin Dağlıq Qarabağın 2000 metrdən yüksəkdə yerləşən dağlıq ərazilərində sərt yoxuşları, hər 100 metr artan yüksəklik üçün temperaturun 0.6 dərəcə soyumasını, təzyiqin 10 mm c.s. enməsini, oksigen sıxlığının 1.2 faiz azaldığını, günəş radiasiyanın 1-2 faiz, ultrabənövşəyi şüaların 5-10 faiz artığını, qanda isə oksigenin azaldığını da nəzərə almalıyıq. 3000-dən yuxarı yüksəklərdə isə insan iştahasını itirir, pis eşidir, görmə zəifləyir. 5000 metrdə insan müsbət 6 dərəcə temperaturda dona bilər”.
Hərbi ekspert qeyd edib ki, düşmənin ağ fosfor kimi qadağan olunan sursatlarından istifadə etdiyi hər kəsə məlumdur: “Onsuz da oksigen çatışmayan dağlıq ərazidə əleyhqazda hərəkət etməyin nə demək olduğunu yaşayanlar bilir. Eyni zamanda, oksigen azlığı texnikaların da mühərriklərinin fəaliyyətinə mənfi təsir edir. Onların gücü 2000 metrdə 30 faiz azala bilər. Dar yol, böyük maşınlar, sərt döngələr nəzərə alınmalıdır. Nəzərə almaq vacibdir ki, dağ ərazisi sabit fəaliyyət zonalarının azalması səbəbindən topoqrafik istinadla bağlı problemlərlə əlaqədar olaraq radiotexniki və RLS sistemlərinin istifadəsi üçün xüsusi çətinliklər də yaradır. Qayalıq ərazilər radio dalğalarını böyük hissəsini mənimsəyir və səpələyir, yüksək səviyyəli atmosfer müdaxiləsi isə vəziyyəti daha da ağırlaşdırır. Dağ yamaclarının ultra qısa sistemlərinin işinə maneə (ekran) yaratması səbəbindən əlavə radiorele və təkrar ötürücü məntəqələrin quraşdırılması lazım olur. Ümumiyyətlə, hər hansı bölmənin və hərbi texnikanın yerləşdirilməsi müddəti normal şəraitdən 1.5-2 dəfə çox müddət tələb edir”.
Hərbi ekspert vurğulayıb ki, torpaqlarımız 4 ilə yaxın müddətdə işğal edilib və 24 il ərzində düşmən bu ərazilərimizdə kifayət qədər möhkəmlənib: “Əsgərimiz qarşıya qoyulan vəzifələri uğurla icra edir. Bu gün arxa cəbhədə olan hər bir vətəndaşımız Müzəffər Ali Baş Komandanın və Ordumuzun ətrafında sıx birləşməli və dəstəyimizi ifadə etməliyik. Prezident İlham Əliyev indiyədək xalqa verdiyi hər bir vədi yerinə yetirib, odur ki, dövlətimizin başçısının torpaqlarımızın azad olunacağına dair vədinə əməl edəcəyinə kimsənin şübhəsi olmamalıdır. Bizdən tələb olunan, sadəcə, səbirli və təmkinli olmaqdır”.

Heights are liberated step by step - military expert (Report)
“After the Horadiz operation in early 1994, that is, over the past 26 years, our armed forces achieved success in the village of Jojug Marjanli, Talish, and Leletepe heights in 2016, in the village of Gunnut, Gizil Gaya, in the direction of Hunut heights in 2018, as well as towards Mount Babaker in 2019,” said military expert Adalat Verdiyev.
The military expert noted that one of the primary goals of the Azerbaijan Army’s counteroffensive operation was to dispel the myth of the invincibility of the Armenian army, which the Azerbaijani soldiers managed to do in a short time.
“However, some of us, who for one reason or another have never participated in the war, wait every day for our soldiers to liberate new cities and regions,” he added.
He emphasized that territories occupied in four years, where fortification work had been carried out for 24 years, cannot be liberated within 40 days.
Verdiyev also noted that climatic conditions resist the advancing Azerbaijani soldier no less than the enemy.
“The amount of precipitation in the mountains is approximately twice as much as in the plains. The temperature difference between day and night is about 20 degrees, changeable weather, and strong winds are observed. There is also a high risk of lightning strikes in the mountains. Keeping a direction, fighting, staying alive, and completing assigned tasks in an unfamiliar mountainous area in foggy conditions is not as easy as writing comments behind a monitor demanding the liberation of districts and cities,” he said.
“You should also take into account the steep mountain slopes in Nagorno-Karabakh at an altitude of over 2000 meters, a decrease in temperature by 0.6 degrees, atmospheric pressure by 10 millimeters of mercury, oxygen density by 1.2 percent every 100 meters, an increase in solar radiation by 1 -2 percent, ultraviolet radiation by 5-10 percent, and a decrease in blood oxygen levels. At an altitude of over 3000 meters, a person loses appetite, hearing is impaired, and vision weakens. At an altitude of 5000 meters, a person can freeze at a temperature of +6 degrees,” the military expert added.
He also pointed out that Armenia uses prohibited white phosphorous bombs against Azerbaijan.
“Also, in mountainous areas, sometimes you have to continue moving after preliminary belaying with ropes. Low oxygen levels also negatively affect the operation of equipment engines. At altitudes above 2000 meters, engine power can be reduced by 30 percent, and steep slopes and mountain passes should also be taken into account. Mountainous terrain also creates special problems for the use of radio engineering and radar systems due to problems with topographical reference and the reduction in the number of stable zones of activity. Rocky areas absorb and scatter most radio waves, and high levels of atmospheric interference make the situation worse. Since mountain slopes create interference (screening) for low-frequency systems, there is a need to install additional radio relays and relay points. In general, the deployment of any unit and military equipment takes 1.5 - 2 times longer than under normal conditions,” Verdiyev concluded.