"Vəziyyət necə dəyişirsə-dəyişsin, Rusiya Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü heç vaxt şübhə altına qoymayıb".
Bu barədə rusiyalı hərbi ekspert İqor Korotçenko bildirib.
“Siyasətdə liderlər arasındakı şəxsi münasibətlər dövlətlərarası səviyyədə belə mühüm rol oynayır. Paşinyanın əməllərini yaxşı xatırlayırıq və bu, xəyanət kimi də səciyyələndirilə bilər. KTMT baş katibi Yuri Xaçaturova qarşı cinayət işi başlamaq həmin təşkilatın nüfuzuna zərbə oldu. Y.Xaçaturovun istefasından sonra da Belarus nümayəndəsinin o vəzifəyə təyinatını əngəlləyərək KTMT-nin fəaliyyətini iflic etdilər. Nəhayət, Ermənistan Milli Təhlükəsizlik Xidmətinin rəhbəri vəzifəsinə Paşinyanın şəxsi himayəçiliyi ilə təyin olunan 29 yaşlı Argişti Kərəmyan Soros Fonduna yaxın GHT-lərdə yetişib. Beləliklə, Paşinyan Rusiyanın mövqeyini məqsədyönlü şəkildə qulağardına vurub”, – rusiyalı ekspert vurğulayıb.
O deyib: "İndi Ermənistanda rusiyapərəst rəhbər iş başında olsaydı, nələr baş verəcəyini demək çətindir. Amma Paşinyanın Rusiya üçün müttəfiq olaraq görünmədiyi şəksizdir. Təbii ki, Ermənistan hər hansı təcavüzə məruz qalsa, müvafiq hüquqi öhdəliklər yerinə yetiriləcək. Amma Rusiya hər halda Qarabağda Ermənistan üçün vuruşmağa heç vaxt boyun olmayıb, bunun üçün hər hansı hüquqi əsas da yoxdur. Putin ilk ixtisasına görə hüquqşünasdır və bu cür hüquqi təfərrüatlara böyük əhəmiyyət verir. Beynəlxalq hüquqa görə Qarabağ Azərbaycan ərazisidir, döyüşlər də Qarabağda aparılır. Biz beynəlxalq hüquqa hörmət edirik. Rusiya Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü heç vaxt şübhə altına qoymayıb”.
Xatırladaq ki, oktyabrın 31-də Ermənistan baş naziri Nikol Paşinyan Rusiya Prezidenti Vladimir Putinə məktub göndərərək onlara hərbi yardım göstərməyə dair təcili məsləhətləşmələrə başlamağı xahiş edib. Kremlin rəva görmədiyi cavabı Ermənistan baş nazirinə RF Xarici İşlər Nazirliyi verib.

Russia never undertook to fight for Armenia in Karabakh - expert (Report)
No matter what the situation is, Russia does not question the territorial integrity of Azerbaijan, said Russian military expert Igor Korotchenko.
“In politics, personal relationships between leaders play a significant role, including at the interstate level. We remember very well Pashinyan’s actions, which can be classified as betrayal. The initiation of a criminal case against the CSTO Secretary General Yuri Khachaturov inflicted a blow to the organization’s reputation. After Khachaturov’s reputation, Yerevan also obstructed attempts to appoint a representative of Belarus to this position, thus paralyzing the CSTO’s activities. Finally, the appointment of 29-year-old Argishti Kyaramyan, who was backed personally by Pashinyan and closely collaborated with the Soros Foundation, as head of the Armenian Security Service…,” Korotchenko said.
The Russian expert added: “It’s hard to say what would happen if a pro-Russian leader were now at the head of Armenia, but I can clearly say that Pashinyan does not look like an ally for Russia. From a legal point of view, obligations to Armenia will be fulfilled if it becomes a victim of aggression. However, Russia has never undertaken to fight for Armenia in Karabakh, and there are no legal grounds for this. From the point of view of international law, Karabakh is the territory of Azerbaijan; military operations are taking place on the territory of Karabakh. We respect international law. Russia has never questioned the territorial integrity of Azerbaijan.”
On October 31, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan sent a letter to Russian President Vladimir Putin, asking to immediately begin consultations on assisting Armenia. However, the Kremlin did not even honor Pashinyan with a response. Instead of Putin, the Russian Foreign Ministry responded to Pashinyan’s letter.