Türkiyə XİN: Azərbaycan öz imkanları və iradəsi ilə torpaqlarını geri qaytara biləcəyini bütün dünyaya göstərdi
Sentyabrın 27-dən başlayan əks-hücum əməliyyatları nəticəsində Azərbaycan təxminən 30 ildir işğal altında olan torpaqlarını öz imkanları və iradəsi ilə geri qaytara biləcəyini Ermənistana və bütün dünyaya nümayiş etdirdi.
Bu barədə Türkiyənin Xarici İşlər Nazirliyinin Ermənistan ilə Azərbaycan arasında əldə olunan humanitar atəşkəslə bağlı açıqlamasında bildirilib.
Açıqlamada, həmçinin deyilir: “Bu müddətdə bütün dünyadan bölgədə humanitar atəşkəslə bağlı tələblər gəlib. Azərbaycan da Ermənistana işğal etdiyi torpaqlardan çəkilməsi üçün son dəfə fürsət verib.
Humanitar tələblərə əsasən, əsirlərin dəyişdirilməsi və cəsədlərin götürülməsi məqsədilə elan edilən bu atəşkəs ilk vacib addımdır, lakin davamlı həll yolu deyil.
Türkiyə əvvəldən yalnız Azərbaycanın seçdiyi həll yollarını dəstəklədiyini bəyan edib. Bu fikirlə də meydanda və danışıqlar masası arxasında Can Azərbaycanın yanında olmağa davam edəcəyik”.

Turkey on Saturday hailed the Azerbaijan-Armenia humanitarian cease-fire as an “important first step” but stressed that such measures “cannot replace a lasting solution,” according to Anadolu Agency.
In a statement, the Turkish Foreign Ministry also reaffirmed Ankara’s unwavering support for Azerbaijan “on the ground and at the negotiation table.”
“The ceasefire which was declared on humanitarian grounds for the exchange of prisoners of war and bodies, is an important first step, but cannot replace a lasting solution,” read the statement.
“Since the beginning, Turkey has always underlined that it would only support those solutions which were acceptable to Azerbaijan. With this understanding, Turkey will continue to stand by brotherly Azerbaijan on the ground and at the table.”
The cease-fire came into effect at 12 p.m. local time (0800GMT) on Saturday.
The ministry said Azerbaijan “has shown Armenia and the whole world that it can take its occupied lands for 30 years back with its own means and self-confidence.”
“In this process, calls for ceasefire were made from all over the world with humanitarian considerations. Consequently Azerbaijan gave Armenia a last opportunity to withdraw from the territories it has occupied,” the statement added.