Toşiyuki Fucivara: Yaponiya Azərbaycanın ərazi bütövlüyün dəstəkləyir və münaqişənin tezliklə həllini arzulayır (Azərtac)
Dost Azərbaycan xalqını çox sevən biri olaraq, Dağlıq Qarabağ probleminin tezliklə həll olunmasını arzulayıram. Uzun illər davam edən bu münaqişədə xalqınızın hiss etdiyi ağrı və acılara üzülürəm. Dağlıq Qarabağ regionunun tezliklə əvvəlki vəziyyətə, yəni Azərbaycanın tərkibinə qayıtmasını diləyirəm.
Bu sözləri 1999-2002-ci illərdə Yaponiyanın Azərbaycanda səfiri olmuş Toşiyuki Fucivara deyib. Yaponiyanın da bir sıra ətraf ölkələrlə ərazi mübahisəsinə malik olduğunu xatırladan sabiq səfir bu problemin həlli üçün dünya təcrübəsində iki yolun olduğunu deyib. Bunlardan birinin danışıqlar, digərinin isə müharibə yolu olduğunu qeyd edib. Bildirib ki, Yaponiya həmin mübahisələri həll etmək üçün müharibə yolunun əleyhinədir. Çünki II Dünya müharibəsində məğlub olan Yaponiya son Konstitusiyasına görə problemlərin həll olunması vasitəsi kimi müharibədən istifadə edə bilməz. Buna görə də biz bu məsələlərin həlli üçün qonşularımızla danışıqlara üstünlük veririk.
Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin artıq uzun müddətdir ki, davam etməsinin düzgün olmadığını vurğulayan T.Fucivara bunun işğal edilmiş ərazilərdən qovulmuş insanlara qarşı böyük bir ədalətsizlik olduğunu bildirib. O deyib ki, ərazilərin işğal altında saxlanması yolverilməzdir və buna görə də münaqişə edən tərəflər problemin həllinin sivil formalarından istifadəyə üstünlük verməlidirlər. Əks halda tərəflər arasında baş verən silahlı qarşıdurma daha da dərinləşə və Dünya müharibəsinədək gedib çıxa bilər.
Hazırda davam edən silahlı qarşıdurmanın dünyanın enerji təhlükəsizliyinə bir təhdid olduğunu diqqətə çatdıran sabiq diplomat bunun nəzərə alınmasının vacibliyini bildirib. Qeyd edib ki, döyüşlərin Avrasiya məkanının iqtisadiyyatı üçün həyati əhəmiyyətə malik neft və qaz boru kəmərlərinə yaxınlığı bu kəmərlər üçün böyük təhdiddir və buna maksimum dərəcədə diqqət yetirilməlidir. Azərbaycan neft və qazının ixrac edildiyi ölkələrə daha diqqətlə yanaşaraq, məhz bu dövlətlərdə yaranan təhlükə ilə bağlı xəbərdarlıq çağırışları etməlidir. Həmin dövlətlərin rəhbərlərinin münaqişənin həlli yolunda daha fəal çalışmasına nail olmalıdır.
Ermənistan ordusunun Azərbaycan şəhərlərinə raketlərlə hücumunun yolverilməz olduğunu vurğulayan sabiq diplomat, bunun beynəlxalq qanunları, Cenevrə konvensiyasının prinsiplərini pozduğunu da xatırladıb.
İstər Yaponiya, istərsə də bir sıra Avropa ölkələrinin mətbuatının Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi mövzusunda verdiyi məlumatların əsasən erməni mövqeyinə yaxın olmasına diqqət çəkən keçmiş səfir, bunun üçün Azərbaycan tərəfinin səsini daha ucadan qaldırmasını istədiyini deyib. Bildirib ki, azərbaycanlı dostlarının öz haqq səslərini çatdırması üçün həm dünya mediasına, həm də BMT daxil olmaqla bütün beynəlxalq təşkilatlara daha sıx müraciət etməsinə ehtiyac olduğunu düşünür. Onları bu istiqamətdə daha ciddi şəkildə çalışmağa çağırır.
Yaponiya hökumətinin Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü dəstəklədiyini bildirən T.Fucivara problemin həlli üçün sərhədlərin keçmiş sovet dövründəki halına qayıtmasını və bundan sonra problemin həlli üçün tərəflərin ATƏT-in Minsk qrupunun iştirakı ilə masa arxasında oturaraq müzakirələr aparmasını arzuladığını bildirib.

Toshiyuki Fujiwara: ‘Japan supports Azerbaijan’s territorial integrity and wishes for a quick resolution of the conflict’ (Azertag)
‘As someone, who loves the friendly people of Azerbaijan, I wish for the rapid resolution of the Nagorno-Karabakh problem. I am sorry for the pain and suffering inflicted by this conflict on your people for so many years. I wish that the Nagorno-Karabakh region will soon return to its previous state, that is, within the territories of Azerbaijan’, said Toshiyuki Fujiwara, Japanese ambassador to Azerbaijan in 1999-2002.
The former ambassador reminded that Japan, too, has territorial disputes with several neighboring countries and noted that the world experience had developed two ways of resolving this problem – negotiations and war. He mentioned that Japan was against wars as a solution to those conflicts. The latest Constitution of Japan, which was defeated in World War II, bans wars as a means of resolving conflicts. Therefore, Fujiwara reminded that his country preferred to negotiate with its neighbors.
The diplomat emphasized that it was wrong for the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict to continue for so long and that it was a great injustice toward people expelled from the occupied territories. Keeping territories under occupation is unacceptable; therefore, the parties should prefer to employ civilized means of problem-solving. Otherwise, the armed conflict may deepen, leading up to a World War.
The former ambassador also noted that the ongoing armed conflict was a threat to international energy security and that it was crucial to take this into account. The proximity of combat to the oil and gas pipelines, which are vital for the economy of Eurasia, puts these pipelines at risk and this matter should be given utmost attention. Azerbaijan should be more attentive to countries importing oil and gas and issue warning calls about the danger arising. The leaders of those states should take a more active stance on resolving the conflict.
The former ambassador emphasized how unacceptable it was for the Armenian army to fire rockets at Azerbaijani cities and reminded that it violated international law and the principles of the Geneva Convention.
Fujiwara pointed out that the publications in the media of Japan and a number of European countries about the Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict mostly sided with the Armenian position and wanted the Azerbaijani side to voice their messages louder. He thought it is necessary for Azerbaijani friends to appeal to the international media and all international organizations, including the UN, to speak of their rightful cause. He urged them to work more proactively in this direction.
The former ambassador stated that the Japanese government supports the territorial integrity of Azerbaijan and expressed his wishes for the borders to return to the former Soviet state and to sit around at the negotiations table along with the OSCE Minsk Group to resolve the problem.