Politoloq: Bu gün erməni xalqı məyusluq içərisindədir, Paşinyanın siyasəti iflasa uğrayıb (Azərtac)
Faşist ideologiyasına xidmət edən Ermənistan hakimiyyəti öz təcavüzkarlıq əməllərindən əl çəkmir. Ermənistanın faşist mahiyyəti özündə irqi ayrı-seçkiliyi, başqa xalqlara və millətlərə kin, nifrət bəsləməyi, başqalarının ərazilərinə göz dikməyi ehtiva edir. Ermənistan regionda indiyədək təcavüz və işğalçılıqdan başqa heç bir şeyə nail olmayıb. Bu fonda Azərbaycanın inkişafı uğursuz Ermənistanı qıcıqlandırır və onda qısqanclıq hissi yaradır. Bədnam qonşumuz bu qısqanclığı işğalçılıq, təcavüzkarlıq siyasəti ilə kompensasiya etməyə çalışır. Azərbaycanın enerji sahəsində əldə etdiyi uğurlar onları çox narahat edir.
Bu fikirləri politoloq Elxan Ələsgərov bildirib.
Politoloq hərbi doktrinaya görə mülki obyektlərin və mülki əhalinin atəşə tutulmasının beynəlxalq hüquq və normala zidd olduğunu deyib. Qeyd edib ki, Ermənistanın bu təxribatları yerli əhalini qorxutmağa və ölkəmizin döyüş əməliyyatlarını dayandırmağa yönəlib. Ermənistan silahlı qüvvələrinin Gəncəni hədəfə alması növbəti təxribatdır.
Elxan Ələsgərov Ermənistanın Azərbaycanla döyüş əməliyyatlarında bütün tipli silahlardan istifadə etdiyini qeyd edib. Onun sözlərinə görə, düşmən köhnə “Skad”dan, “Toçka-U”dan istifadə edir: "Artıq məlumdur ki, Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən atılan raketlərdə kaset döyüş başlıqlarından istifadə olunması faktı var. Bu, Haaqa Məhkəməsinin prinsiplərinə ziddir. Ermənistan bununla beynəlxalq hüququn normalara meydan oxuyur".
Politoloq bildirib ki, Ermənistanın guya Azərbaycana xarici muzdlu döyüşçülərin gətirilməsi ilə bağlı informasiyaları heç bir həqiqəti əks etdirmir: "Onların öz ordusunda Yaxın Şərqdən gətirilən muzdlular döyüşür. Ermənistan prezidenti Armen Sarkisyan “Əl-Cəzirə” kanalına verdiyi müsahibəsində orduda muzdlu əsgərlərin döyüşdüyünü etiraf edib.
Erməni xalqı məyusluq içindədir. Paşinyanın siyasəti iflasa uğrayıb. Qarabağ klanı ilə Paşinyan arasında uçurum yaranıb. Qarabağ klanı Paşinyanı devirmək üçün hərəkətə keçib. Rusiya isə bu hakimiyyəti dəstəkləmir.
Azərbaycan Prezidentinin uğurlu siyasəti nəticəsində ordumuz Ermənistan ordusunu Qarabağdan qovur. Bununla erməni xalqı mifin puç olduğunu görür. Biz Azərbaycan Prezidentinin ətrafında sıx birləşməklə haqqımız olan geri qaytaracağıq".

Political analyst: Armenian people in despair, as Pashinyan's policy fails (Azertag)
‘The Armenian authorities continue serving a fascist ideology, which manifests in racial discrimination, hatred of other peoples and nations and eyeing other people’s territories. Armenia has achieved nothing in the region so far but aggression and occupation. Meanwhile, Armenia gets more irritated and jealous of the development Azerbaijan has had. Our infamous neighbour is trying to compensate for this jealousy with a policy of invasion and aggression. They are especially disturbed by Azerbaijan’s achievements in the field of energy’, political analyst Elkhan Alasgarov shared with us.
Alasgarov emphasized that military doctrine clearly reads that firing at civilian population and objects is against international law and norms. Armenia resorts to these provocations to terrorize the local population and get our country to stop combat operations. Targeting Ganja is yet another provocation.
The political analyst noted that Armenia uses all types of weapons in military operations with Azerbaijan. He added that the enemy also employs the outdated Scud and Tochka-U missiles: ‘This is now a known fact that the Armenian armed forces use cluster warheads. This violates the principles of the Hague International Court of Justice. Armenia thus defies the norms of international law.’
He also said that Armenia’s claims that Azerbaijan employs mercenaries are groundless: ‘They have hired mercenaries from the Middle East themselves. Armenian President Armen Sarkissian admitted to the fact of employing mercenaries in the army in his interview to Al-Jazeera.
The Armenian people are in despair. Pashinyan’s policy has failed. There is now a gaping hole between the Karabakh clan and Pashinyan. The Karabakh clan has started action to overthrow the Prime Minister. Russia does not support this government.
Our army has been expelling the Armenian army from Karabakh as a result of the successful policy pursued by the President of Azerbaijan. The Armenian people got to see how empty the myth has been. We will return what is righteously ours by uniting tightly around the President of Azerbaijan.’