Elçin Mirzəbəyli: Ermənistanın jurnalisitləri silahlandırması onların qanunsuz hərbi birləşmələrin tərkibində döyüşdüklərini sübuta yetirir (Trend)
Jurnalist əlinə silah aldığı andan onun peşə fəaliyyəti sona yetir. Dünyanın əksər ölkələrinin, o cümlədən bütün nüfuzlu beynəlxalq təşkilatların Jurnalistlərin Peşə Etikası Kodeksi ilə bağlı qəbul etdikləri sənədlərdə bu prinsip əsas götürülür.
Bunu əməkdar jurnalist Elçin Mirzəbəyli deyib.
E.Mirzəbəyli vurğulayıb ki, beynəlxalq təcrübədə jurnalistin əlinə silah aldığına görə peşə fəaliyyətinə son verildiyi ilə bağlı çoxsaylı faktlar var:
“Onlardan birini nümunə gətirim. 2016-cı ilin dekabrında ABŞ-dan yayımlanan “The Blaze” adlı mediaresursunun müxbiri Ceyson Battrill İraqın Mosul şəhərində əlinə sadəcə silah alıb şəkil çəkdirdiyi və bunu özünün “Tvitter” səhifısində paylaşdığı üçün jurnalist təşkilatlarının ciddi qınağına tuş gəlmişdi və onu dərhal İraqdan geri çağıraraq jurnalist kimi fəaliyyətinə son vermişdilər.
Jurnalistin silahı sözdür, qələmdir, noutbuk, mikrafon, diktafon və telekameradır. Jurnalist heç bir halda üzərində silah gəzdirə bilməz. Silahlı jurnalist döyüşçüdür, media təmsilçisi deyil.
Bu baxımdan, Ermənistan jurnalisitlərinin silahlanması onların peşə fəaliyyətilə məşğul olmadığını, işğalçı qüvvələrin, qanunsuz hərbi birləşmələrin tərkibində döyüşdüklərini sübuta yetirir”.

Эльчин Мирзабейли: "Вооружение армянских журналистов доказывает, что они воюют в составе незаконных воинских формирований" (Trend)
Как только журналисту вручают оружие, его профессиональная журналистская деятельность на этом заканчивается. Это принцип взят за основу во всех документах, связанных с Кодексом профессиональной этики журналистов, принятых большинством стран мира, в том числе всеми престижными международными организациями.
Об этом заявил заслуженный журналист Эльчин Мирзабейли.
Э.Мирзабейли подчеркнул, что в международной практике существует множество фактов прекращения профессиональной деятельности журналиста из-за того, что он взял в руки оружие.
«Позвольте мне привести один из таких примеров. В декабре 2016 года корреспондент американского медиаресурса "The Blaze" Джейсон Баттрилл подвергся жесткой критике со стороны журналистских организаций за то, что опубликовал в своем твиттере фотографию из Ирака под Мосулом, на которой он целится куда-то из снайперской винтовки. Его немедленно отозвали из Ирака и сняли со всех журналистских заданий.
Оружие журналиста – это слова, ручка, ноутбук, микрофон, диктофон и телекамера. Журналист не может носить оружие ни при каких обстоятельствах. Вооруженный журналист – это боец, а не представитель СМИ. С этой точки зрения вооружение армянских журналистов доказывает, что они не занимаются профессиональной деятельностью, а воюют в составе оккупационных сил и незаконных воинских формирований», - сказал Мирзабейли.