Gürcü dini icma sədri: Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən dinc əhalinin atəşə tutulmasını qətiyyətlə pisləyirik (Azərtac)
Qəhrəman Azərbaycan Ordusunun Qarabağ cəbhəsində əldə etdiyi hərbi uğurlar hər birimizi ürəkdən sevindirir. Cəbhədən gələn qələbə xəbərlərini böyük həvəslə izləyirik. Azərbaycanın qəhrəman əsgərlərinin əks-həmlə hücumuna heç cür tab gətirə bilməyən, döyüş meydanında bir-birinin ardınca məğlubiyyətə uğrayan Ermənistan silahlı qüvvələrinin son günlər cəbhə bölgəsindən uzaqda yerləşən şəhər və kəndləri, o cümlədən Gəncəni, Mingəçeviri və digər əraziləri raket atəşinə tutması, dinc əhalini qətlə yetirməsi, yaralaması heç bir müharibə qanunlarına uyğun gəlmir. Biz, Qax rayonunda yaşayan gürcü xalqının nümayəndələri erməni faşistlərinin törətdiyi bu təxribatçılıq əməllərini qətiyyətlə pisləyirik.
Bu sözləri Qax rayonunun Qaxingiloy kənd “Müqəddəs Georgi” kilsəsinin gürcü-pravoslav xristian dini icmasının sədri İaqo Kasiaşvili söyləyib.
Azərbaycan xalqını bu haqq işində hər zaman dəstəklədiklərini vurğulayan dini icma sədri deyib: “Azərbaycan burada yaşayan azsaylı xalqların da doğma vətənidir. Biz bu torpaqda doğulub boya-başa çatmışıq. Azərbaycan və gürcü xalqları əsrlər boyu mehriban dostluq şəraitində yaşayıblar. Aramızda heç zaman kin, ədavət olmayıb. Ermənistan isə ta qədimdən öz qonşularına qarşı ərazi iddialarında olub, nifaq salıb. Erməni qaniçənləri 30 ilə yaxındır ki, Azərbaycanın 20 faizlik ərazisini, Qarabağ bölgəsini işğal altında saxlayırlar. Azərbaycan xalqının səbri artıq tükənib, torpaqların işğaldan azad olunması uğrunda mübarizəyə qalxıb. Ölkənin tam hüquqlu vətəndaşı olaraq, biz də bu mübarizədə daim Azərbaycan xalqının yanındayıq. İnanırıq ki, işğal altında olan torpaqlar Azərbaycan Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin qətiyyəti sayəsində tezliklə azad olunacaq, ölkəmizin ərazi bütövlüyü tam təmin olunacaq".

Председатель грузинской религиозной общины: "Мы решительно осуждаем обстрел мирных жителей со стороны вооруженных сил Армении" (Азертадж)
Военные успехи, достигнутые героической Азербайджанской Армией на Карабахском фронте, от всей души радуют каждого из нас. Мы с большим воодушевлением следим за новостями о наших победах на фронте. Армянские вооруженные силы, не выдержавшие контрнаступления героических воинов Азербайджана, и понесшие одно за другим поражения на поле боя, обстреляли ракетами города и села, расположенные вдали от линии фронта, в том числе города Гянджу, Мингячевир и другие районы. Убийства армянами мирных жителей, причинение им ранений не соответствует никаким законам войны. Мы, представители грузинского народа, проживающего в Гахском районе, решительно осуждаем эти провокации, совершенные армянскими фашистами.
Об этом сказал председатель грузинско-православной христианской религиозной общины церкви Святого Георгия села Гахингилой Гахского района Иаго Касиашвили.
Подчеркнув, что их община всегда поддерживает азербайджанский народ в этом правом деле, глава религиозной общины сказал: «Азербайджан также является родиной малочисиленных народов, которые здесь живут. Мы родились и выросли на этой земле. Народы Азербайджана и Грузии на протяжении веков жили в условиях дружбы.
Между нами никогда не было ненависти или вражды. А Армения с древних времен имела территориальные претензии к своим соседям, сеяла раздор. Армянские кровопийцы уже почти 30 лет оккупируют 20 процентов территории Азербайджана, Карабахский регион. Терпение азербайджанского народа уже лопнуло, и он начал борьбу за освобождение земель от оккупации. Как полноправные граждане страны, мы всегда вместе с азербайджанским народом в этой борьбе. Мы верим, что благодаря решимости Президента Азербайджана, Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева оккупированные земли будут вскоре освобождены, и территориальная целостность нашей страны будет полностью восстановлена».