Cəbhə bölgəsində sakinlərin əhval-ruhiyyəsi yüksəkdir - Ağdamın Xındırıstan kəndindən reportaj (Azərtac)
Azərbaycan Ordusu qarşısında aciz qalan düşmən yaşayış məntəqələrimizi artilleriya atəşinə tutur. Nəticədə kənd və qəsəbələrdə sakinlərə məxsus yaşayış evlərinə, yardımçı binalara, təsərrüfatlara ciddi ziyan dəyir. Lakin düşmənin təxribatları cəbhəyanı kəndlərin sakinlərini qorxutmur. Yaşayış məntəqələrində həyat öz axarı ilə davam edir.
Düşmənin hədəfə aldığı yaşayış məntəqələrindən biri də Ağdam rayonunun Xındırıstan kəndidir. Erməni faşistlərinin artilleriya atəşi nəticəsində kənddə sakinlərə məxsus 1 yaşayış evi dağılıb, 16 evə, yardımçı binalara, təsərrüfatlara ziyan dəyib. Lakin bunlara baxmayaraq, kənd əhalisinin əhval-ruhiyyəsi yüksəkdir. Sakinlər Azərbaycan Ordusuna güvənərək öz doğma kəndlərini tərk etmir, gündəlik işləri ilə məşğul olurlar.
Kənd sakini Taleh Allahverdiyev deyib: "Düşmən rayonun digər kəndləri kimi, bizim kəndimizi də atəşə tutur. Dünən atılan mərmilərdən biri də mənim evimi dağıdıb. Həyət-bacaya, meyvə ağaclarına ziyan dəyib. Ancaq buna baxmayaraq evimi, kəndimi tərk etməmişəm. Ordumuzun cəbhədəki uğurları bizi ruhlandırır. Əminik ki, tezliklə qələbə qazanacağıq".
Kəndin digər sakini Yafəs Eyvazov bildirib ki, düşmənin təxribatları, yaşayış məntəqələrini atəşə tutması onları ruhdan salmır: "Düşmənin kəndi artilleriya atəşinə tutması bizi narahat etmir. Görürsünüz, əkdiyim tərəvəzə qulluq edirəm. Tərəvəzin bəzilərini kənd atəşə tutulan vaxt əkmişəm. Kənddə hamı öz işindədir. Çünki ordumuza güvənirik”, – deyə o qeyd edib.
Xındırıstan kəndində əhalinin əsas məşğuliyyəti əkinçilik və heyvandarlıqdır. Hazırda kənd sakinləri mal-qaranın qış mövsümü üçün yem təminatı ilə məşğuldurlar. Hüseynovlar ailəsinin də dolanışığı heyvandarlıqdan çıxır. Almaz Hüseynova ilə söhbət zamanı deyib ki, düşmənin məqsədi sakinləri qorxutmaq, ruh düşkünlüyü yaratmaqdır. Lakin buna nail ola bilməyəcək. Kənd hər gün artilleriya atəşinə məruz qalsa da, sakinlər evlərindədirlər. Hamıda yüksək əhval-ruhiyyə, qələbəyə böyük inam var.

Боевой дух у жителей прифронтовых сел очень высок - репортаж из агдамского села Хындырыстан (Азертадж)
Бессильный перед Азербайджанской армией противник подвергает артиллерийскому обстрелу наши населенные пункты. В результате этих обстрелов серьезно повреждены жилые дома, подсобные постройки и подсобные хозяйства жителей сел и поселков. Однако провокации противника не пугают жителей прифронтовых сел. Жизнь в наших населенных пунктах продолжается
Село Хындырыстан Агдамского района является одним из населенных пунктов, подвергшихся нападению противника. В результате артиллерийского огня армянских фашистов был разрушен 1 жилой дом, принадлежащий жителям села, повреждены 16 домов, вспомогательные постройки и фермы. Но, несмотря на это, сельчане не падают духом. Доверясь Азербайджанской армии, жители не покидают родные села и занимаются своими повседневными делами.
Житель села Талех Аллахвердиев рассказал: «Противник обстреливает наше село, как и другие села района. Один из снарядов, выпущенных вчера, разрушил мой дом. Нанесен ущерб дому, фруктовым деревьям. Но, несмотря на это, я не покинул свой дом, свое село. Успехи нашей армии на фронте нас обнадеживают. Мы уверены, что скоро победим».
Другой житель села Яфес Эйвазов рассказал, что они не падают духом из-за провокации противника и обстрелов населенных пунктов. "Мы невозмутимо переносим артобстрелы противником нашего села. Как видите, я работаю на своей огородной грядке. Я посадил немного овощей в то время, как село обстреливалось. Все в селе делают свою работу. Мы спокойны, потому что полностью доверяем своей армии", - сказал он.
Основным занятием жителей села Хындырыстан является земледелие и животноводство. В настоящее время жители села занимаются заготовкой кормов для скота на зимний сезон. Семья Гусейновых зарабатывает на жизнь животноводством. В ходе разговора с Алмаз Гусейновой она сказала, что цель врага – запугать жителей и вызвать уныние. Но добиться этого ему не удастся. Хотя село каждый день находится под артиллерийским обстрелом, жители остаются в своих домах. У всех сельчан высокий моральный дух и непоколебимая уверенность в победе.