Misir və İordaniya KİV-ləri alimlərimizin Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsində ölkəmizin haqq işi, ermənilərin son günlər mülki obyektlərimizi artilleriya atəşinə tutması, torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi barədə məqalələrini yerləşdiriblər.
“Aldiplomasy” nəşri akademik Z.Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Gülər Qafqazlının “Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi: Tarix və müasir yanaşma” sərlövhəli məqaləsini yayıb. Müəllif ərəb oxuculara tarixi faktlar əsasında Dağlıq Qarabağın qədim Azərbaycan torpağı olması, 30 ilə yaxındır ki, Ermənistanın işğalı altında qalması, təcavüzkar ölkənin BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələri və digər beynəlxalq təşkilatların qəbul etdikləri sənədlərə məhəl qoymaması barədə ətraflı məlumat verib.
“Egyptonline” informasiya portalı Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun dosenti Lalə Əliquliyevanın “Qarabağ Azərbaycandır!” sərlövhəli məqaləsini yerləşdirib. Məqalədə Ermənistanın sentyabrın 27-də başlayan son hərbi təxribatı, düşmənə qarşı əks-hücuma keçən Azərbaycan Ordusunun ərazilərimizi azad etməsi, Dağlıq Qarabağın əbədi və əzəli Azərbaycan torpağı olması barədə faktlar öz əksini tapıb.
Misirin “Rayetmısr” portalı və İordaniyanın “Nayruz” informasiya agentliyi isə Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun müəllimi, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Əmir Kahayevin “Terrorçu Ermənistan” sərlövhəli məqaləsini yerləşdiriblər. Müəllif 30 ilə yaxındır ki, Azərbaycan torpaqlarını işğal altında saxlayan Ermənistanın son hərbi təxribatları, terrorçu ermənilərin mülki obyektlərimizin artilleriya atəşinə tutması və dinc əhalini qətlə yetirməsindən bəhs edib.

Egyptian and Jordanian media outlets published articles by Azerbaijani scientists highlighting Azerbaijan’s just cause in the Nagorno-Karabakh conflict, Armenia’s shelling of Azerbaijan’s settlements and civilian facilities, and the Azerbaijani Army’s ongoing operation to liberate the country’s occupied territories.
Aldiplomacy publication published an article, entitled “Armenia-Azerbaijan conflict: History and modern approach”. The article by Gular Qafqazli, head of the international affairs department at the Institute of Oriental Studies named after academician Z. Bunyadov presents the facts about the occupation by Armenia of Nagorno-Karabah, an ancient Azerbaijani land for almost 30 years, and Armenia’s refusal to implement the relevant UNSC resolutions and documents adopted by other international organizations.
An article, entitled “Karabakh is Azerbaijan!”, by Lala Aliguliyeva, an associate professor at the Azerbaijan Institute of Theology, was published by the Egyptonline news portal. The article highlights the counteroffensive operations launched by the Azerbaijani Army to suppress Armenia’s military provocations and liberate the occupied Azerbaijani territories. The author also points out the facts confirming that Nagorno-Karabakh is an ancient Azerbaijani land.
The Egyptian Rayetmısr portal and Jordanian Nayruz news agency published an article titled “Terrorist Armenia” by Amir Kahayev, a teacher at the Azerbaijan Institute of Theology, and a doctor of philosophy. The author talks about the recent military provocations by Armenia, which has been keeping Azerbaijani lands under occupation for almost 30 years, as well as about the shelling of Azerbaijani civilians and civilian settlements by the terrorist Armenians.