Rumıniyanın AGERPRES milli xəbər agentliyi Azərbaycanın bu ölkədəki səfiri Hüseyn Nəcəfovun “Azərbaycan Ordusu öz ərazisində ölkəmizin ərazi bütövlüyünü qoruyur” sərlövhəli məqaləsini yayımlayıb.
Məqalədə cari il sentyabrın 27-də Ermənistan silahlı qüvvələrinin atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozduğu, təmas xətti boyunca Azərbaycan Ordusunun mövqelərini və yaşayış məntəqələrini iriçaplı silahlardan və artilleriya qurğularından atəşə tutaraq, ölkəmizə qarşı növbəti təcavüzə əl atdığı, mülki əhali və hərbçilərimizin həlak olduğu, evlərə və mülki infrastruktura güclü ziyan dəydiyi vurğulanıb. Qeyd edilib ki, Azərbaycan Silahlı Qüvvələri Ermənistanın növbəti hərbi təcavüzünün qarşısını almaq və təmas xətti boyunca sıx yaşayan mülki əhalinin təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədilə özünümüdafiə hüququ çərçivəsində və beynəlxalq humanitar hüquqa tam riayət etməklə əks-hücum və cavab tədbirlərini həyata keçirir. Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycan Ordusunun mövqelərini və yaşayış məntəqələrini intensiv atəşə tutmaqda davam etdiyini bildirən diplomat mülki şəxslərin bilərəkdən hədəfə alındığını, 500 mindən çox əhalisi olan Azərbaycanın ikinci böyük şəhəri Gəncə, strateji əhəmiyyət daşıyan sənaye şəhəri Mingəçevir, habelə Beyləqan, Bərdə, Ağcabədi, Goranboy, Yevlax və digər rayonların istifadəsi qadağan edilən raket və qurğulardan atəşə tutulduğunu, döyüş bölgəsindən xeyli məsafədə yerləşən Xızı və Abşeron rayonlarına ortamənzilli iki raketin atıldığını diqqətə çatdırıb. Həmçinin Ermənistan dövlətinin Azərbaycanın enerji və mühüm strateji infrastrukturlarına qarşı hücumları barədə məlumat verən Hüseyn Nəcəfov beynəlxalq layihə olan Bakı-Tbilisi-Ceyhan boru kəmərinin kaset bombaları ilə atəşə tutulduğunu, Ermənistan hökumətinin həm region, həm də enerji sektorunun mühüm iştirakçısı olan dövlətlərin fəaliyyəti üçün təhdid yaratdığını, Bakı-Tbilisi-Ceyhan boru kəmərinin Azərbaycan, Gürcüstan, Türkiyə və bütövlükdə bölgə, Avropa və ümumən dünya üçün iqtisadi, siyasi və enerji təhlükəsizliyi baxımdan çox böyük əhəmiyyətə malik olduğunu bildirib.
Məqalədə Ermənistanın Azərbaycana qarşı növbəti təcavüzü nəticəsində beynəlxalq hüququn fundamental norma və prinsiplərinin, Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü il tarixli 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələrinin, beynəlxalq humanitar hüququn, o cümlədən 1949-cu il Cenevrə Konvensiyalarının kobud şəkildə pozulduğu qeyd edilib.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin xalqa müraciətində ölkəmizə qarşı hərbi təxribata görə bütün məsuliyyətin Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyinin üzərinə düşdüyü, Ermənistanın baş nazirinin “Qarabağ Ermənistandır və nöqtə” bəyanatının danışıqlar prosesini mənasız etdiyi və danışıqlar formatını dəyişdirmək cəhdi kimi qiymətləndirildiyi diqqətə çatdırılıb.
Prezident İlham Əliyevin hərbi əməliyyatların dayandırılması üçün yeganə şərtin Ermənistan qoşunlarının Dağlıq Qarabağdan çıxarılması olduğunu dəfələrlə bəyan etməsi məqalədə xüsusi vurğulanıb.
Qeyd edilib ki, Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş Dağlıq Qarabağ və ətraf bölgələrində qeyri-qanuni mövcudluğunun regionda sülhə və sabitliyə ciddi təhlükə olduğuna yaxşı bələd olan beynəlxalq ictimaiyyət Ermənistanın Azərbaycana qarşı işğalçılıq siyasətini və təxribatçı əməllərini kəskin şəkildə qınamalı və işğalçı ölkəni beynəlxalq hüquq, o cümlədən beynəlxalq humanitar hüququn öhdəliklərini yerinə yetirməyə məcbur etməlidir.
Həmçinin bildirilib ki, Azərbaycanda fəaliyyət göstərən 50 siyasi partiya birgə bəyanat imzalayaraq Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin Vətənimizin ərazi bütövlüyünün və vətəndaşların təhlükəsizliyinin qorunması, Ermənistanın ölkəmizə qarşı həyata keçirdiyi genişmiqyaslı terror təxribatlarının qarşısının alınması məqsədilə həyata keçirdiyi bütün siyasi və hərbi tədbirləri yekdilliklə dəstəkləyir və onun yanındadır.
Səfir Hüseyn Nəcəfov məqalədə Azərbaycanın mövqeyinin beynəlxalq hüquqa və ədalətə əsaslandığını, bu gün Azərbaycan Ordusunun ölkəmizin ərazi bütövlüyünü öz ərazilərimizdə qoruduğunu və ədaləti bərpa etdiyini vurğulayıb.

AGERPRES, a national news agency of Romania, has published an article, entitled “The Azerbaijani Army protects the country’s territorial integrity on its territory”, by Azerbaijani Ambassador Huseyn Najafov.
In his article, the ambassador states that on September 27, the Armenian armed forces, in a gross violation of the ceasefire, resorted to another aggression against Azerbaijan by shelling the Azerbaijani Army’s positions and residential settlements along the entire front. As a result, casualties among Azerbaijani civilians and military servicemen were reported, and houses and civilian infrastructure were severely damaged.
He notes that in order to suppress another military provocation of Armenia and to ensure the safety of the civilian population living along the contact line, the Azerbaijani Army has launched counteroffensive operations within the framework of the right of self-defense and in full compliance with international humanitarian law. Stressing that the Armenian armed forces keep intensively shelling the Azerbaijani Army’s positions and residential settlements, the diplomat points out that Armenian troops deliberately targeted Ganja, the second largest city of Azerbaijan with a population of over 500,000, Mingachevir, a strategically important industrial city, as well as Beylagan, Barda, Aghjabadi, Goranboy, Yevlakh and other districts with prohibited missiles. He also informs that two medium-range rockets were fired at Azerbaijan’s Khizi and Absheron districts.
Informing about Armenia’s attacks against Azerbaijan’s energy and important strategic infrastructures, Ambassador Najafov said that the enemy fired cluster bombs at the Baku-Tbilisi-Ceyhan pipeline, an international project, stressing that the Armenian government poses a threat to regional countries, as well as to the states, which are important participants of the energy sector. He adds that He said that the Baku-Tbilisi-Ceyhan pipeline is of great importance in terms of economic, political, and energy security for Azerbaijan, Georgia, Turkey, the region as a whole, Europe, and the world in general.
In his article, the ambassador also points out the violation by Armenia of the norms and principles of international law, UNSC Resolutions 822, 853, 874, and 884, which demand a complete and unconditional withdrawal of Armenian troops from the occupied Azerbaijani territories, international humanitarian law, as well as the Geneva Conventions of 1949.
The ambassador goes on to say that in his address to the nation, Azerbaijani President Ilham Aliyev emphasized that Armenia’s military and political leadership is fully responsible for all provocations against Azerbaijan, noting that the Armenian prime minister’s statement that “Karabakh is Armenia, full stop” disrupted the negotiation process, and this is nothing but an attempt to change the negotiation format.
The article says President Ilham Aliyev has repeatedly stated that the only condition for the cessation of hostilities is the withdrawal of Armenian troops from Nagorno-Karabakh.
Noting that the illegal presence of the Armenian armed forces in the occupied Nagorno-Karabakh region and surrounding districts of Azerbaijan poses a serious threat to regional peace and stability, the ambassador urged the international community to strongly condemn Armenia’s policy of occupation and provocative actions against Azerbaijan and to force Yerevan to comply with international law.
Ambassador Najafov adds that 50 political parties in Azerbaijan adopted a joint statement to express their strong support for all political and military measures implemented by Supreme Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev in order to protect the country’s territory integrity, ensure the citizens’ safety, and suppress Armenia’s large-scale provocations.
In conclusion, the diplomat stresses that Azerbaijan’s position is based on international law and justice.