Bu ilin iyul ayında Ermənistanın Azərbaycanın Tovuz rayonu istiqamətində hərbi təxribata əl ataraq beynəlxalq sərhədlərimizi pozması, ölkəmizin çox mühüm enerji infrastrukturu üçün təhlükə yaratması, münaqişəni beynəlmiləlləşdirməyə cəhd etməsi, Ermənistan baş nazirinin son aylarda müxtəlif ölkələrdə erməni lobbisi ilə görüşləri zamanı səsləndirdiyi təxribatçı fikirlər, xüsusilə də Qarabağla bağlı söylədiyi “Qarabağ Ermənistanındır” sözləri onsuz da Azərbaycanın səbir kasasını daşırmışdı. Beləliklə, sentyabrda erməni silahlı qüvvələrinin hücumuna Azərbaycan tərəfi əks-hücumla cavab vermək barədə qərar qəbul etməyə məcbur oldu.
Bu fikirləri Azərbaycanın Fransadakı səfiri Rəhman Mustafayev “İ24news” televiziya kanalına müsahibəsində deyib.
Atəşkəslə bağlı sualı cavablandıran səfir bildirib ki, Azərbaycan Prezidenti ölkəmizin mövqeyini açıq şəkildə ifadə edərək deyib: “Əvvəlcə işğal altında olan torpaqlar azad edilməli, erməni silahlı qüvvələri Azərbaycan torpaqlarından çıxmalıdır, sonra danışıqlar və atəşkəs mümkündür”.
BMT Təhlükəsizlik Şurasının münaqişə ilə bağlı 4 qətnaməsinin Azərbaycanın işğal olunmuş torpaqlarından erməni silahlı qüvvələrinin dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxması ilə bağlı tələbləri həyata keçirilməlidir. Dağlıq Qarabağ və onun ətrafındakı 7 rayon azad olunduqdan sonra danışıqlara və atəşkəsə hazırıq.
Səfir cari ilin iyulunda Ermənistanın Azərbaycanın Tovuz rayonu istiqamətində hücumuna toxunaraq, Dağlıq Qarabağdan uzaqda baş verən bu hadisənin təxribat olduğunu və ölkəmizin səbir kassasını daşırdığını diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, 1940-cı illərdə Fransa kimi Azərbaycan da əks-hücuma keçərək bu gün Vətən müharibəsi aparır. Məqsədimiz 1992-ci ildən Ermənistanın işğalı altında olan torpaqlarımızı azad etməkdir. Münaqişənin həlli ilə bağlı hüquqi baza güclü olsa da, 27 ildir onun reallaşdırılmasını gözləyirik.
Türkiyənin dəstəyi ilə bağlı suala cavab verən diplomat deyib: “Türkiyənin bugünkü müharibədə rolu Azərbaycana yalnız mənəvi dəstək verməkdən ibarətdir. Bu istiqamətdə Türkiyənin bəyanatları, fəaliyyəti beynəlxalq hüquq çərçivəsindən kənara çıxmır. Türkiyə, sadəcə, Azərbaycanın tək olmadığını deyir. Türkiyənin bugünkü rolu konstruktivdir”.
Səfir Ermənistanın Dağlıq Qarabağdan uzaqda yerləşən mülki obyektləri, infrastrukturu, əhalini hədəfə aldığını deyərək, Gəncə, Mingəçevir, Yevlax, Bərdə kimi şəhərlərimizin işğalçı ölkənin silahlı qüvvələri tərəfindən bombardman edilməsindən danışıb. Bildirib ki, bu gün Azərbaycan Ermənistanın ərazisinə toxunmur. Ancaq Ermənistan həmişəki kimi, hərbi təxribatlarını davam etdirərək, beynəlxalq hüququ və Cenevrə Konvensiyasını pozur.

Azerbaijan’s Ambassador to France Rahman Mustafayev gave an interview to I24news TV channel.
In his interview, the ambassador said that the military provocation committed by Armenia on the border, in the direction of Azerbaijan’s Tovuz district in July this year, which posed a threat to the very important energy infrastructure of Azerbaijan, Yerevan’s attempt to internationalize the conflict, as well as the provocative remarks voiced by Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan during his meetings with Armenian lobby organizations, especially the statement “Karbaakh is Armenia”, tried Azerbaijan’s patience. Thus, Azerbaijan decided to launch a counteroffensive operation to respond to Armenia’s attacks.
As for a possible ceasefire, the ambassador said the President of Azerbaijan clearly expressed the country’s position: “First of all, the occupied territories of Azerbaijan must be liberated, the Armenian armed forces must be withdrawn from Azerbaijani lands, then negotiations and a ceasefire is possible”.
“The four relevant UNSC resolutions demanding an immediate, complete and unconditional withdrawal of Armenian armed forces from the occupied Azerbaijani territories must be implemented. Talks and ceasefire are possible only after the liberation of Nagorno-Karabakh and seven surrounding districts from the Armenian occupation,” he added.
Referring to the July attack by Armenia in the direction of Azerbaijan’s Tovuz district, Ambassador Mustafayev said the incident that took place far from Nagorno-Karabakh was a provocation that tried Baku’s patience. He noted that, like France in the 1940s, Azerbaijan launched a counter-attack and is waging a Patriotic War today. “Our goal is to liberate our lands occupied by Armenia since 1992. Although the legal framework for conflict resolution is strong, we have been waiting for its realization for 27 years.”
Asked about Turkey’s involvement in the conflict, the diplomat said: “Turkey's role in the ongoing war is only to provide moral support to Azerbaijan. Turkey's statements and activities in this direction do not go beyond the framework of international law. Turkey simply says that Azerbaijan is not alone. Turkey's role today is constructive.”
Ambassador Mustafayev pointed out that Armenia keeps targeting the civilian population and bombing Azerbaijan’s Ganja, Mingachevir, Yevlakh, and Barda cities. The diplomat also slammed Armenia for violating international law and Geneva Conventions.