Azərbaycan Respublikasının Efiopiyadakı səfirliyində ölkənin aparıcı KİV-ləri üçün mətbuat konfransı keçirilib.
Səfirlikdən verilən məlumata görə, mətbuat konfransında səfir Elman Abdullayev Ermənistanın beynəlxalq hüquq normalarını kobud şəkildə pozaraq Azərbaycana qarşı son hərbi təcavüzü, hazırda cəbhə bölgəsində yaranmış vəziyyət barədə Efiopiya KİV-lərinə ətraflı məlumat verib, geniş təqdimat keçirib və onların suallarını cavablandırıb.
Səfir Elman Abdullayev, ilk növbədə, Efiopiya mətbuat nümayəndələrinə Dağlıq Qarabağ bölgəsinin Azərbaycan Respublikasının ayrılmaz hissəsi olduğunu vurğulayaraq, yerli KİV-ləri bəzi qərəzli beynəlxalq KİV-lərin “mübahisəli bölgə” terminini istifadə etməkdən çəkinməyə çağırıb. O, BMT-nin və digər beynəlxalq təşkilatların qətnamələrində əks olunduğu kimi, Dağlıq Qarabağ bölgəsinin və ətraf rayonların Ermənistan tərəfindən işğal edilmiş ərazilər olduğunu onların diqqətinə çatdırıb.
Ermənistanın Azərbaycana hərbi təcavüzünün tarixi, ərazimizin 20 faizinin işğalı barədə məlumat verən səfir Ermənistanın işğalçı və etnik təmizləmə siyasəti nəticəsində on minlərlə azərbaycanlının qətlə yetirildiyini, bir milyon insanımızın isə qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşdüyünü qeyd edib. O, BMT Təhlükəsizlik Şurasının Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycan ərazilərindən təcili, tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən 4 qətnaməni mətbuat nümayəndələrinə təqdim edib.
Elman Abdullayev son 30 il ərzində Ermənistanın Azərbaycan torpaqlarını işğal altında saxlamasına, BMT-nin qərarlarının Ermənistan tərəfindən yerinə yetirilməməsinə, Ermənistanın ölkəmizə qarşı işğalçı siyasətini davam etdirməsinə və eyni zamanda, yeni hərbi və siyasi təxribatlar həyata keçirməsinə beynəlxalq ictimaiyyətin susqun qalmasının Azərbaycan dövləti və xalqı üçün qəbuledilməz olduğunu bildirib.
Sentyabrın 27-də Ermənistan silahlı qüvvələrinin atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozaraq, ağır artilleriyadan istifadə edilməklə Azərbaycanın yaşayış məntəqələrini atəşə tutması, dinc sakinlərə və mülki obyektlərə qarşı törədilmiş hücumlar barədə ətraflı təqdimat edilib. Bildirilib ki, Azərbaycanın Silahlı Qüvvələri Ermənistanın növbəti hərbi təcavüzünün qarşısını almaq və təmas xətti boyunca sıx şəkildə yaşayan mülki əhalinin təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədilə özünümüdafiə hüququ çərçivəsində və beynəlxalq humanitar hüquqa tam riayət etməklə əks-hücum və cavab tədbirləri həyata keçirir.
Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində məhz Ermənistan silahlı qüvvələrinin yerləşdiyi, Azərbaycanın əks-hücum əməliyyatının beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən tanınmış öz ərazilərimiz daxilində həyata keçirildiyi bildirilib.
Səfir sentyabrın 27-dən etibarən davam edən Vətən Müharibəsində beynəlxalq miqyasda hazırlığı və təchizatı baxımından yüksək göstəriciləri ilə tanınan Azərbaycan Ordusunun əsl peşəkarlıq nümayiş etdirdiyini və torpaqlarımızı, xüsusilə də strateji rayonları azad etməkdə davam etdiyini vurğulayıb.
Mətbuat konfransının sonunda jurnalistlərin sualları cavablandırılıb və səfirliyimiz tərəfindən hazırlanmış məlumat xarakterli broşürlər və Azərbaycanın xəritəsi onlara təqdim edilib.

Azerbaijan’s embassy in Ethiopia holds press conference for media representatives
Azerbaijan’s Embassy in Ethiopia organized a press conference for representatives of the leading Ethiopian media outlets.
At the press conference, Ambassador Elman Abdullayev provided detailed information about Armenia’s recent military aggression against Azerbaijan in gross violation of international law, as well as about the current situation at the front.
Ambassador Abdullayev, first of all, informed the Ethiopian media representatives that Nagorno-Karabakh is an integral part of Azerbaijan. The diplomat also called on the media representatives to avoid using the term “disputed region” by some biased media outlets. He brought to their attention that the Nagorno-Karabakh region and surrounding districts are territories occupied by Armenia, as reflected in the resolutions of the UN and other international organizations.
Giving information about the history of Armenia's military aggression against Azerbaijan and the occupation of 20 percent of Azerbaijani territories, the ambassador noted that tens of thousands of Azerbaijanis were killed as a result of Armenia's policy of occupation and ethnic cleansing, and one million people became refugees and internally displaced. He presented to the media representatives copies of four UN resolutions demanding an immediate, complete, and unconditional withdrawal of Armenian armed forces from the Azerbaijani territories.
Ambassador Abdullayev stated that it is unacceptable for the state and people of Azerbaijan that the international community keeps mum about Armenia's occupation of Azerbaijani lands for the past 30 years, the non-implementation of UN resolutions by Armenia, the continuation of Armenia's occupation policy against Azerbaijan, as well as about Armenia’s new military and political provocations.
The diplomat informed that around 06:00 hours, on 27 September 2020, the armed forces of Armenia blatantly violated the ceasefire regime and using large-caliber weapons, mortar launchers, and artillery launched an intensive attack on the positions of the armed forces of Azerbaijan along the frontline, as well as the villages of Gapanli of Tartar district, Chiragli and Orta Garavand of Aghdam district, Alkhanli and Shukurbayli of Fuzuli district and Jojug Marjanli of Jabrayil district. The bombardment of densely populated civilian areas and installations situated along the front line by Armenia's armed forces has been deliberate and targeted. The Azerbaijani Armed Forces immediately took necessary counter-offensive measures to prevent Armenia's other military aggression and ensure the security of the civilian population.
The ambassador emphasized that the Azerbaijani Army, which is internationally known for its high indicators in terms of preparation and supply, has demonstrated true professionalism in the ongoing Patriotic War since September 27 and continues to liberate the country’s lands, especially strategic regions.
Later on, the journalists' questions were answered, and informative brochures prepared by the Embassy of Azerbaijan and a map of Azerbaijan were presented to them.