Uzun illərdir Azərbaycan torpaqlarını işğal altında saxlayan Ermənistana ərazi bütövlüyü ilə bağlı heç bir güzəşt edilməyəcək.
Bu barədə İndoneziyanın nüfuzlu “PRO 3 RRİ” radiosuna müsahibəsində Azərbaycanın bu ölkədəki səfir Cəlal Mirzəyev bildirib.
Müsahibədə Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin başlamasından bu günə qədər olan proseslər haqqında ətraflı məlumat verən səfir Azərbaycanın ayrılmaz hissəsi olan Dağlıq Qarabağın və ona bitişik 7 rayonun 1988-1993-cü illərdə Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən işğal edildiyini xatırladıb. Ermənistanın BMT Təhlükəsizlik Şurasının 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələrinə məhəl qoymadan 28 il həmin torpaqları işğal altında saxladığı vurğulanıb. Həmin qətnamələrdə işğal edilmiş Dağlıq Qarabağ regionu və ətraf yeddi rayondan Ermənistan silahlı qüvvələrinin dərhal və qeyd-şərtsiz çıxarılmasının tələb olunduğunu bildirən səfir münaqişə zamanı bir milyondan çox azərbaycanlının öz doğma yurdundan zorla çıxarılaraq məcburi köçkünə çevrildiyini vurğulayıb.
ATƏT-in Minsk qrupu çərçivəsində istər dövlət başçıları, istərsə də Xarici İşlər nazirləri səviyyəsində aparılan danışıqlar prosesi haqqında məlumat verən C.Mirzəyev bir çox beynəlxalq qurumların Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü və suverenliyini dəstəklədiyini bildirib. Diplomat İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının, Avropa İttifaqının Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü və suverenliyini beynəlxalq səviyyədə qəbul olunmuş norma və prinsiplərə uyğun şəkildə tanıdığını, Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğal altındakı torpaqlardan dərhal və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını dəstəklədiklərini qeyd edib. Söyləyib ki, Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi yalnız Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınan sərhədləri və ərazi bütövlüyü çərçivəsində həll edilə bilər.
Səfir Ermənistan konstitusiyasına edilən dəyişikliklərdən sonra baş nazir N.Paşinyanın danışıqlar prosesini qeyri-konstruktiv fəaliyyəti və bəyanatları ilə pozduğunu vurğulayıb. Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal edilmiş bütün ərazilərindən çıxarılmasından sonra müzakirələrin yenidən başlaya biləcəyini vurğulayan səfir bu şərtin Azərbaycanın əsas tələbi olduğunu deyib. Azərbaycanın münaqişənin dinc yolla həll edilməsi cəhdlərinin Ermənistan tərəfinin destruktiv yanaşması nəticəsində münaqişənin mərhələli şəkildə həll edilməsinə mane olduğunu, ermənilərin istər siyasi, istərsə hərbi təxribatlarla Azərbaycan ərazilərini işğal altında tutaraq status-kvonu saxlamağa çalışdığını söyləyib.
Diplomat N.Paşinyanın “Qarabağ Ermənistandır və nöqtə” açıqlaması ilə danışıqlar prosesini məhv etdiyini, yeni müharibənin başlamasında Ermənistanın Azərbaycana qarşı son zamanlar silahlı təxribatlarının artmasının səbəb olduğunu bildirib. Regionda sülhün bərpa olunması üçün beynəlxalq təşkilatların Ermənistan silahlı qüvvələrini Azərbaycan torpaqlarından dərhal və qeyd-şərtsiz çıxarılması ilə bağlı təzyiq göstərməsinin vacib olduğunu vurğulayıb.
Müsahibədə, həmçinin indoneziyalı dinləyicilərə Ermənistanın beynəlxalq humanitar hüququ, o cümlədən 1949-cu il Cenevrə Konvensiyasını kobud şəkildə pozaraq, Azərbaycanın digər bölgələrini artilleriya atəşinə tutması, mülkü əhalini, xəstəxanaları, məktəbləri, yaşayış yerlərini, ictimai obyektləri hədəfə alması barədə də geniş məlumat verilib.

There could be no concessions on matters of territorial integrity: Azerbaijani ambassador
For Armenia, which has been keeping Azerbaijani lands under occupation for many years, there could be no concessions on the matter of territorial integrity, Azerbaijani Ambassador to Indonesia Jalal Mirzayev said in an interview with PRO 3 RRI, a leading Indonesian radio.
Providing detailed information about the processes that have been taking place since the beginning of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, the ambassador recalled that Nagorno-Karabakh, an integral part of Azerbaijan, and seven surrounding districts were occupied by Armenian armed forces in 1988-1993. He pointed out that for 28 years, Armenia has been occupying Azerbaijani territories, ignoring Resolutions 822, 853, 874, and 884 of the UN Security Council. Noting that these resolutions demand an immediate and unconditional withdrawal of Armenian armed forces from the Nagorno-Karabakh region and seven surrounding districts, Ambassador Mirzayev said the conflict forced more than a million Azerbaijanis to become internally displaced.
Briefing on the negotiations conducted at the levels of heads of state and foreign ministers through the mediation of the OSCE Minsk Group, the diplomat said many international organizations support the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan. He also noted that the Organization of Islamic Cooperation (OIC) and the European Union (EU) recognize the territorial integrity of Azerbaijan in line with the norms and principles of international law and urge Armenia to immediately and unconditionally withdraw its troops from the occupied Azerbaijani territories. Ambassador Mirzayev pointed out that the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict can be resolved only within the framework of Azerbaijan’s internationally recognized borders and territorial integrity.
The diplomat recalled that after the constitutional amendments in Armenia, Nikol Pashinyan disrupted the negotiation process with his non-constructive activities and statements. Emphasizing that discussions can start again after the withdrawal of Armenian troops from all occupied territories of Azerbaijan, the ambassador said that this condition is the main demand of Azerbaijan. The diplomat added that Armenia’s destructive stance impeded Azerbaijan’s efforts to peacefully resolve the conflict. He also stated that Armenia keeps resorting to political and military provocations in order to maintain the status quo in the occupied Azerbaijani territories.
The ambassador went on to say that Pashinyan’s statement “Karabakh is Armenia, full stop” disrupted the negotiation process and that Armenia’s military provocations resulted in the eruption of a new war. He also urged international organizations to intensify pressure on Armenia to immediately and unconditionally withdraw from Azerbaijani territories.
In the interview, Indonesian listeners were also given extensive information about Armenia's flagrant violation of international humanitarian law, including the Geneva Convention of 1949, by firing artillery at other regions of Azerbaijan, targeting the civilian population, hospitals, schools, residences, and public facilities.