CNN Chile” televiziya kanalında Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzündən danışılıb.
Azərbaycanın Çilidəki səfirliyindən bildirilib ki, Rəşad Aslanov müsahibəsində 2020-ci il sentyabrın 27-də Ermənistan silahlı qüvvələrinin atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozaraq, təmas xətti boyunca Azərbaycan Respublikasının mövqelərini atəşə tutaraq, Azərbaycana qarşı növbəti təcavüzə əl atdığını deyib və Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələrinin Ermənistanın növbəti hərbi təcavüzünün qarşısını almaq və təmas xətti boyunca sıx şəkildə yaşayan mülki əhalinin təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədilə özünü müdafiə hüququ çərçivəsində və beynəlxalq humanitar hüquqa tam riayət etməklə əks-hücum və cavab tədbirlərini həyata keçirdiyini vurğulayıb.
Ermənistanın Dağlıq Qarabağ bölgəsi və ətraf yeddi rayonu işğal etdiyini və separatçı rejim yaratdığını bildirən diplomat azərbaycanlılara qarşı həyata keçirilən etnik təmizləmə siyasəti nəticəsində hazırda ölkəmizdə 1 milyona yaxın məcburi köçkünün olduğunu diqqətə çatdırıb.
Münaqişənin həlli üzrə Minsk Qrupu çərçivəsində 30 ildir ki aparılan danışıqlar prosesinin son iki ildə Ermənistan rəhbərliyi - baş nazir və Müdafiə naziri səviyyəsində verilmiş destruktiv bəyanatlar nəticəsində tamamilə məhv olduğunu deyib. R.Aslanov Birləşmiş Millətlər Təşkilatı Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü ildə qəbul etdiyi 4 qətnaməsinin (822, 853, 874 və 884) Dağlıq Qarabağ bölgəsinin Azərbaycanın ayrılmaz tərkib hissəsi olduğunu təsdiqlədiyini və Ermənistan işğalçı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal edilmiş bütün ərazilərindən dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını, habelə məcburi köçkünlərin öz doğma torpaqlarına təhlükəsiz şəraitdə qayıtmasını tələb etdiyini deyib. Lakin Ermənistanın 27 ildir ki, bu tələblərə məhəl qoymadığını əlavə edib.

The embassy of Azerbaijan in Chile reported that Rashad Aslanov said in an interview that on September 27, 2020, the armed forces of Armenia grossly violated the ceasefire regime, fired at the positions of the Republic of Azerbaijan along the contact line, and resorted to another aggression against Azerbaijan, and the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan attacked Armenia's next military operation. stressed that to prevent aggression and to ensure the safety of the civilian population living densely along the contact line, it carried out counter-attack and response measures within the framework of the right of self-defence and in full compliance with international humanitarian law.
Stating that Armenia has occupied the Nagorno-Karabakh region and seven surrounding regions and created a separatist regime, the diplomat pointed out that as a result of the ethnic cleansing policy against Azerbaijanis, there were currently about 1 million internally displaced persons in our country.
He said that the negotiation process, which has been carried out for 30 years within the framework of the Minsk Group on conflict resolution, has been destroyed in the last two years as a result of the destructive statements made by the Armenian leadership - the prime minister and the Minister of defence. Rashad Aslanov confirmed that the 4 resolutions (822, 853, 874, and 884) adopted by the United Nations Security Council in 1993 contended that the Nagorno-Karabakh region was an integral part of Azerbaijan and that the occupying forces of Armenia were immediately, completely, and unconditionally expelled from all the occupied territories of Azerbaijan. He said that he demanded the removal and the safe return of the internally displaced persons to their native lands. However, he added that Armenia has been ignoring these demands for 27 years.