Türkiyə ölkəmizə yalnız mənəvi və siyasi dəstək verir. Türkiyə ölkəmizə dəstək səsləndirərkən beynəlxalq hüquq çərçivəsindən kənara çıxmır. Türkiyədən başqa ölkələr, Asiya ölkələrindən, eləcə də Avropa İttifaqına üzv ölkələrdən bir çoxu Azərbaycanı dəstəklədiklərini bildirib. Burada hər hansı bir qəbahət yoxdur. Azərbaycanda muzdlu yoxdur, heç Azərbaycanın muzdlulara ehtiyacı da yoxdur. On milyon əhalisi olan Azərbaycan torpaqlarının azadlığı uğrunda mübarizə aparır”.
Bu fikirləri Azərbaycanın Fransadakı səfiri Rəhman Mustafayev bir qrup fransız jurnalistlə görüşdə səsləndirib. Səfir son günlər Ermənistanın hərbi təxribatı ilə başlayan müharibə haqqında danışıb, jurnalistlərin müxtəlif səpkili suallarını cavablandırıb.
Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tarixinə toxunan R.Mustafayev bildirib ki, ölkəmiz 30 ildir bu münaqişənin həlli ilə bağlı sülh və danışıqlar yoluna üstünlük versə də, Ermənistan həmişə qeyri-konstruktiv mövqe tutub. Son illər Ermənistan rəhbərliyi müxtəlif ölkələrdə Azərbaycanı müharibəyə təhrik etmək məqsədilə təxribatçı bəyanatlar səsləndirib, buna baxmayaraq, münaqişənin həlli həvalə olunmuş ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrləri heç bir reaksiya verməyiblər.
Cari ilin iyul ayında Ermənistanın Azərbaycanın beynəlxalq sərhədini yenidən pozmasından söz açan səfir qeyd edib ki, Tovuz istiqamətindəki hücumu ilə Ermənistan ölkəmizin böyük enerji daşıyıcı infrastrukturlarını hədəfə almışdı. Azərbaycan vaxtında adekvat tədbirlər görüb. Ancaq Ermənistan yenidən sentyabrın 27-də Azərbaycana hücum edib, artıq səbri tükənmiş ölkə rəhbərliyi erməni silahlı qüvvələrinə adekvat cavab verilməsi və əks-hücuma keçilməsilə bağlı qərar qəbul edib.
Səfir artıq 10 gündür davam edən müharibədə Azərbaycan Ordusunun öz sözünü dediyini və torpaqlarımızı, xüsusilə də strateji rayonları azad etməyə başladığını bildirib.
O, jurnalistlərin suallarını cavablandıraraq Azərbaycan-Fransa münasibətlərinə də toxunub. Səfir deyib ki, iki ölkə arasında siyasi və iqtisadi əlaqələrin yüksək səviyyədə olmasına baxmayaraq, Fransanın Azərbaycanın muzdlulardan istifadə etməsi ilə bağlı əsassız iddialarına təəssüf doğurur və bu, yalnız sözdədir. Muzdluların olması ilə bağlı heç bir əsas olmadığını deyən R.Mustafayev Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin torpaqlarımızı azad etməyə qadir olduğunu diqqətə çatdırıb. Səfir bu gün Dağlıq Qarabağın azadlığı uğrunda yalnız Azərbaycan Silahlı Qüvvələri mübarizə apardığını deyib.
“Bu gün Azərbaycanın işğal altında olan torpaqlarını azad etməyə haqqı var. 1944-cü ildə Fransanın apardığı müqavimət hərəkatını bu gün Azərbaycan Dağlıq Qarabağ və onun ətrafındakı 7 rayonda aparır”, - deyə R.Mustafayev bildirib.
Səfir ekranda əks olunan xəritədə Dağlıq Qarabağ və onun ətrafındakı 7 rayonu göstərərək erməni silahlı qüvvələrinin bu ərazilərdə azərbaycanlılara qarşı apardığı etnik təmizləmə siyasətindən danışıb. O, Ermənistanın ölkəmizin bu gündə mülki infrastrukturlarını, mülki əhalisini hədəfə almasından danışaraq münaqişəni beynəlmilləşdirməyə cəhd etdiyini deyib.
R.Mustafayev ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrlərinin fəaliyyətinin nəticəsizliyinə də toxunub. Azərbaycanın regionda mühüm rolundan söz açıb. Ölkəmizin çox mürəkkəb geosiyasi məkanda yerləşdiyini deyərək regionun geosiyasi təsvirini verib. Üç böyük dövlət arasında yerləşən Azərbaycanın regionda tarazlaşdırılmış siyasət apardığını vurğulayıb.
Türkiyənin Azərbaycana dəstəyi ilə bağlı bildirib ki, bu gün təkcə Türkiyə deyil, bir çox ölkələr, eləcə də Avropa ittifaqına daxil olan ölkələr Azərbaycana dəstəklərini bəyan edib. Türkiyə beynəlxalq hüquq çərçivəsindən kənara çıxmır və Azərbaycana verdiyi mənəvi dəstək də qəbahət deyil.
Sonra jurnalistlərin müxtəlif səpkili sualları cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, jurnalistlərə səfirliyimiz Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı hazırladığı məlumat xarakterli broşürlər və Azərbaycanın xəritəsi təqdim edilib.

“Turkiye provides only moral and political support to our country. Turkiye does not deviate from the framework of international law while voicing support for our country. Apart from Turkiye, many Asian countries, as well as European Union member countries, expressed their support for Azerbaijan. There is nothing wrong here. There are no mercenaries in Azerbaijan, Azerbaijan does not even need mercenaries. Azerbaijan, which has a population of ten million, is fighting for the liberation of its lands,” Ambassador of Azerbaijan to France, Rahman Mustafayev said in a meeting with a group of French journalists.
Speaking about the history of the Armenia-Azerbaijan Nagorno Karabakh conflict, Mustafayev stated that although Azerbaijan preferred peace and negotiations regarding the settlement of the conflict, the Armenian side always showed an unconstructive position. In recent years, the Armenian leadership has made provocative statements in various countries to provoke Azerbaijan to war. Despite these statements, the co-chairs of the OSCE Minsk Group, which is entrusted with the resolution of the conflict, have not reacted at all.
Stressing the fact that Armenia violated the international border of Azerbaijan once again, the diplomat added that Armenia targeted the largest energy infrastructure of Azerbaijan with its attack in the Tovuz direction.
Furthermore, Rahman Mustafayev said that in the war that has been going on for 10 days now, the Azerbaijani Army has spoken its piece and has started to liberate its lands, especially strategic regions.
Answering journalists’ questions, the ambassador also talked about Azerbaijan-France relations. The ambassador stated that although the two countries enjoy high-level political and economic ties, the groundless claims made by France on the use of mercenaries from Azerbaijan’s side are regrettable. He added that the Azerbaijani Army was capable of liberating its territories.
“Today Azerbaijan has the right to liberate its occupied lands. The resistance movement carried out by France in 1944 is carried out today by Azerbaijan in Nagorno-Karabakh and 7 districts around it,” Mustafayev said.
Mustafayev also touched on the ineffectiveness of the co-chairs of the OSCE Minsk Group. He spoke about the significant role of Azerbaijan in the region. He gave a geopolitical description of the region, saying that our country is located in a very complex geopolitical space. He emphasized that Azerbaijan, which is located between three big countries, conducts a balanced policy in the region.
Regarding Turkiye’s support to Azerbaijan, he stated that today not only Turkiye, but many countries, as well as countries included in the European Union, declared their support to Azerbaijan. Turkiye does not deviate from the framework of international law, and its moral support to Azerbaijan is not a mistake either.
It should be noted that journalists were presented with informative brochures prepared by our embassy regarding the Nagorno-Karabakh conflict and a map of Azerbaijan.