İspaniyanın ən qədim nəşrlərindən olan “Lavanguardia” qəzetində Azərbaycanın Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramovun İspaniyanın EFE informasiya agentliyinə müsahibəsi “Azərbaycan Ermənistana xəbərdarlıq edir, yalnız işğala son qoyulanda sülh bərqərar sülh olacaq” başlığı altında dərc edilib.
Nazirin sözlərinə görə, Dağlıq Qarabağda möhkəm sülh yalnız o vaxt bərqərar ola bilər ki, ermənilər Azərbaycan ərazilərini işğal etməkdən əl çəksinlər. Nazir deyib: “Ermənistan bu reallığı nə qədər tez anlasa, münaqişə bir o qədər tezliklə nizamlanacaq və region xalqları əməkdaşlıq perspektivindən bəhrələnəcəklər”.
C.Bayramov qeyd edib ki, münaqişənin həlli yalnız Helsinki Yekun Aktında təsbit olunmuş beynəlxalq hüquq normaları əsasında, Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq aləmdə tanınmış sərhədləri daxilində onun suverenliyinin və ərazi bütövlüyünün tamamilə təmin edilməsi şərti ilə mümkündür.
Nazir BMT Təhlükəsizlik Şurasının Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğal edilmiş Azərbaycan ərazilərindən dərhal, tamamilə və qeyd-şərtsiz çıxarılması barədə 1993-cü ildə qəbul edilmiş dörd qətnaməsini xatırladıb.
Ceyhun Bayramov deyib ki, Bakı münaqişənin beynəlmilləşməsində maraqlı deyil. Başqa sözlə desək, o, üçüncü ölkələrin bu münaqişəyə müdaxiləsinin qəti əleyhinədir. Diplomat daha sonra deyib: “Bu, Ermənistanın məqsədidir, Ermənistan Türkiyənin bu münaqişədə iştirakı barədə yalan informasiya yayır. Ermənistan bu əsassız ittihamları yaymaqla üçüncü ölkələri cəlb etməyə çalışır”.
Uzun illər boyu ağır demoqrafik böhran içində olan, öz silahlı qüvvələrini təchiz edə bilməyən Ermənistandan fərqli olaraq Azərbaycanın tamdəyərli, güclü və çox peşəkar ordusu var, buna görə Azərbaycanın kənar qüvvələrin cəlb edilməsinə ehtiyacı yoxdur.
Nazir vurğulayıb ki, Azərbaycan ordusu öz suveren torpağında vuruşur və erməni tərəfin təxribatlarına qarşı müvafiq tədbirlər görür. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev hərbi əməliyyatlara son qoyulması üçün şərt kimi erməni qoşunlarının Azərbaycan ərazisindən çıxarılmasının konkret qrafikinə əməl olunmasını tələb edib.

One of the oldest publications in Spain ‘Lavanguardia’ has published the interview of the Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov with the Spanish EFE news agency under the title "Azerbaijan warns Armenia, peace will be established only when the occupation is ended."
“Peace is achievable in Nagorno Karabakh if Armenia stops occupying Azerbaijani territories. The sooner Armenia understands this reality, the sooner conflict can be settled and the regional nations may benefit from a cooperative perspective.”
Bayramov noted that the resolution of the conflict is possible only based on the international legal norms established in the Helsinki Final Act, on the condition that the sovereignty and territorial integrity of the Republic of Azerbaijan is fully ensured within the internationally recognized borders.
FM also mentioned the four resolutions of the UN Security Council, which was adopted in 1993 and demanded the immediate, complete and unconditional withdrawal of the Armenian armed forces from Azerbaijani territories.
Jeyhun Bayramov said that Baku has not been interested in the internationalization of the conflict. In other words, it was strongly against the intervention of third countries in this conflict: "It is Armenia's goal. Armenia is spreading false information about Turkey's participation in this conflict. Armenia tries to attract third countries by spreading these groundless accusations."
Unlike Armenia, which has been in a demographic crisis for many years and has not been able to equip its armed forces, Azerbaijan has a strong and highly professional army. The minister highlighted that the Azerbaijani Army fights in its sovereign territories and takes adequate measures against the Armenian provocations.