İndoneziyanın nüfuzlu “kompasiana.com” saytında tanınmış jurnalist Veeramalla Anjaiahın “İndoneziya Ermənistan qoşunlarının Dağlıq Qarabağdan çıxarılmasını istəyir” sərlövhəli məqaləsi dərc olunub.
Məqalədə müsəlmanlarla yanaşı, digər dinlərin nümayəndələrinin birgə yaşadığı Azərbaycanla Ermənistan arasında Dağlıq Qarabağdakı müharibənin ikinci həftəsində hərbçilər və mülki şəxslər arasında itkilərin qeyd olunub. Beynəlxalq səviyyədə Azərbaycanın ərazisi kimi tanınan Dağlıq Qarabağ regionunun illərdir Ermənistan ordusu tərəfindən qeyri-qanuni işğal altında saxlanıldığı vurğulanıb. Ermənistanın Azərbaycanın bir sıra şəhər və kəndlərini raket, minaatan, artilleriya qurğularından atəşə tutduğu, Azərbaycanın mülki əhalisi arasında itkilərin artmasının narahatlıq doğurduğu bildirilib.
Oktyabrın 5-də Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın sənaye şəhəri olan Mingəçeviri raket hücumuna məruz qoyduğu qeyd edilib, Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi - Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyevin bununla bağlı “Twitter” hesabındakı məlum paylaşımına istinad edilib. Bundan bir gün əvvəl isə Azərbaycanın ikinci böyük şəhəri Gəncənin də Ermənistan silahlı qüvvələrinin eyni hücumuna məruz qaldığı, məktəb, xəstəxana binaları ilə yanaşı, çoxlu sayda evin dağıdıldığı, dinc əhalinin zərər çəkdiyi bildirilib.
İndoneziyanın Cənubi Qafqazda baş verən müharibə ilə bağlı ciddi narahatlığını bildirdiyini qeyd edən müəllif bu ölkənin Xarici İşlər Nazirliyinin münaqişənin BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələri çərçivəsində həllinə tərəfdar olması ilə bağlı rəsmi “Twitter” hesabındakı paylaşımını xatırladıb.
Müəllif BMT Təhlükəsizlik Şurasının Ermənistanın silahlı qüvvələrini Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ və ona bitişik ərazilərdən dərhal çıxarmasına dair 4 qətnaməsinə baxmayaraq, 20 ildən çox müddət ərzində Ermənistanın bu qətnamələrdən irəli gələn qərarları yerinə yetirmədiyini xüsusilə vurğulayıb, hazırda bölgədə baş verən müharibənin başlıca səbəbkarının ermənilər olduğunu bildirib. Ermənistanın baş naziri N.Paşinyanın erməni xalqının diqqətini ölkəsinin iqtisadi və sosial problemlərdən yayındırmaq üçün müharibəyə çıxış yolu kimi baxdığını qeyd edib.
Yazıda İndoneziyanın Azərbaycandakı keçmiş səfiri Hüsnan Fənaninin “İndoneziya Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə hörmətlə yanaşır və Dağlıq Qarabağı Azərbaycanın ərazisi olaraq tanıyır. BMT Təhlükəsizlik Şurasının məlum qətnamələri Dağlıq Qarabağın işğal edilmiş Azərbaycan torpaqları olduğunu açıq şəkildə qeyd edir” sözlərinə də yer verilib.
Müəllif məqaləsində, eyni zamanda, Azərbaycanın İndoneziyadakı səfiri Cəlal Mirzəyevin İndoneziyanın Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü açıq şəkildə dəstəklədiyinə görə bu ölkəyə və onun xalqına minnətdarlığını ifadə etdiyini xatırladıb.
Məqalədə, habelə Sanjeevini Pertivinin “Ermənistan Dağlıq Qarabağdakı azərbaycanlıları öz yurdlarından məcburi köçməyə məruz qoyub, Xocalıda silahsız mülkü əhaliyə, qadınlara, uşaqlara və yaşlılara qarşı soyqırımı həyata keçirib” sözləri də yer alıb.
Müəllif qarşıdurmanın dayandırılması üçün Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin irəli sürdüyü şərti də oxucuların diqqətinə çatdırıb: “Tək bir şərtimiz var. Erməni silahlı qüvvələri qeyd-şərtsiz Azərbaycan torpaqlarını tamamilə və dərhal tərk etməlidirlər”.
Məqalədə, həmçinin Azərbaycanın işğaldan azad olunan şəhər və kəndləri haqqında məlumatlar da yer alıb.

The well-known journalist Veeramalla Anjaiah has published an article titled ‘Indonesia wants the withdrawal of Armenian troops from Nagorno-Karabakh’ in Indonesian media ‘kompasiana.com’.
The article mentions the casualties among soldiers and civilians in the second week of the war in Nagorno-Karabakh between Azerbaijan and Armenia. It was emphasized that the Nagorno-Karabakh region, known internationally as the territory of Azerbaijan, has been illegally occupied by the Armenian army for years. It was reported that Armenia fired on several cities and villages in Azerbaijan by using rockets, mortars, and artillery, and the increase in casualties among the civilian population of Azerbaijan caused concern.
It was noted that on October 5, the Armenian armed forces shelled Azerbaijan's Mingachevir, an industrial city of Azerbaijan. A day before, it was reported that as a result of an Armenian missile attack on Ganja, the second-largest city of Azerbaijan, schools, hospital buildings, and many houses were destroyed, causing harm to the civilian population.
Mentioning the serious concern of Indonesia over the war in the South Caucasus, the author recalled the Ministry of Foreign Affairs of this country on its official Twitter account that it supports the resolution of the conflict within the framework of the resolutions of the UN Security Council.
The writer especially emphasized that despite the 4 resolutions of the UN Security Council on the immediate withdrawal of the armed forces of Armenia from Azerbaijan's Nagorno-Karabakh and its adjacent territories, Armenia has not implemented the demands of these resolutions for more than 20 years, and said that the main cause of the current war in the region is the Armenians. Armenian PM Pashinyan noted that the Armenian people see war as a way to divert the attention of the Armenian people from the economic and social problems of their country.
The article also includes a statement by the former Azerbaijani ambassador Husnan Fenani: “Indonesia respects the territorial integrity of Azerbaijan and recognizes Nagorno-Karabakh as the territory of Azerbaijan. Four resolutions of the UN Security Council clearly state that Nagorno-Karabakh is occupied Azerbaijani lands.”
“Azerbaijani ambassador in Indonesia Jalal Mirzoyev expressed his gratitude to Indonesia and Indonesian people for supporting Azerbaijan’s territorial integrity,” the article also reads.
The author also reminded President Ilham Aliyev’s statement: “We have a single condition. Armenian armed forces must immediately and completely leave the Azerbaijani territories.”