Misirdə Azərbaycan diasporunun sədri, tədqiqatçı-alim Seymur Nəsirovun bu ölkənin nüfuzlu “Almasryalyoum” nəşrində dərc edilmiş bəyanatında bəzi KİV-lərdə Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsinin mübahisəli ərazi kimi təqdim edilməsinə münasibət bildirilib.
Diaspor sədri Dağlıq Qarabağın mübahisəli ərazi deyil, bütün dünya tərəfindən hüquqi müstəvidə tanınan əzəli və əbədi Azərbaycan torpağı olduğunu bəyan edib. O, ərəb KİV-lərini, o cümlədən misirli jurnalistləri öz yazılarında bu mühüm detala diqqət yetirməyə çağırıb.
Diaspor sədri vurğulayıb ki, BMT, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı və digər beynəlxalq təşkilatların Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğal etdikləri Dağlıq Qarabağ və ona bitişik rayonlardan çıxarılmasına dair sənədlərinə baxmayaraq, təcavüzkar ölkə 30 ilə yaxın müddətdə sülh danışıqlarından yalnız status-kvonu qoruyub saxlamaq üçün istifadə edib. O vurğulayıb ki, işğalçı ermənilərdən fərqli olaraq, qəhrəman Azərbaycan əsgəri öz doğma torpağında döyüşür və haqq işi uğrunda mübarizə apararaq böyük zəfərlər qazanır.

In his statement to the reputable ‘Almasryalyoum’ media of this country, chairman of the Azerbaijani Diaspora Organizations Association in Egypt, researcher-scientist Seymour Nasirov reacted to the presentation of Azerbaijan’s Karabakh region as disputed territory in some media resources.
The chairman noted that Nagorno-Karabakh is not a disputed territory, but an ancient and eternal land of Azerbaijan recognized by the whole world at the legal level. He called on Arab mass media, including Egyptian journalists, to pay attention to this important detail in their publications.
The chairman of the Diaspora highlighted that despite the documents of the UN, the Organization of Islamic Cooperation, and other international organizations regarding the withdrawal of the Armenian armed forces from the occupied Nagorno-Karabakh and adjacent regions, the aggressor has used peace negotiations for nearly 30 years only to preserve the status quo. He emphasized that, unlike the occupant Armenians, the heroic Azerbaijani servicemen fought in their lands and won great victories by fighting for the right cause.