Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev bəyan edib ki, hərbi əməliyyatların dayandırılması üçün Ermənistan tərəfi Dağlıq Qarabağdan ordunun çıxarılması cədvəlini təqdim etməlidir.
Bu barədə Yaponiyanın “newsweekjapan.jp” saytı məlumat yayıb. Bildirilir ki, Azərbaycan televiziyasında xalqa müraciət edən Prezident İlham Əliyev hazırda Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin 1990-cı illərdə Ermənistan ordusu tərəfindən işğal edilmiş əraziləri azad etmək üçün uğurla irəlilədiyini deyib.
Məlumatda Azərbaycan Prezidentinin Dağlıq Qarabağın Azərbaycan torpağı olması və münaqişənin dayandırılması üçün Azərbaycan tərəfinin şərtini açıqlayan fikrindən sitat gətirilib: “Mənim şərtim birdir - çıxsın bizim torpaqlarımızdan, çıxsın, qarşıdurma dayansın. Amma sözdə yox, əməldə”.
Yazıda Azərbaycan Prezidentinin 30 ilə yaxın bir müddətdə Ermənistandan Azərbaycan torpaqlarını qaytarmasını tələb edən BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinin yerinə yetirilmədiyinə görə beynəlxalq ictimaiyyəti tənqid etməsi barədə fikirləri də verilib.
Qeyd olunub ki, Prezident İlham Əliyev öz çıxışında Rusiya, ABŞ və Avropa İttifaqının hərbi əməliyyatların təcili şəkildə dayandırılması barədə tələbini qəbul etmədiyini aydın şəkildə hiss etdirib.
Məqalədə Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin tarixinə də toxunulub, 1990-cı illərin əvvəllərində hərbi əməliyyatların intensivləşdiyi və nəticədə 30 min nəfərin həyatını itirdiyi qeyd edilib. Bildirilib ki, Ermənistan ordusu Dağlıq Qarabağ ilə yanaşı Azərbaycanın ətraf rayonlarını da işğal edib.
Münaqişənin Azərbaycanın Avrasiyanın enerji təhlükəsizliyində mühüm rol oynayan neft və qaz kəmərləri üçün təhlükə yaratdığı da yazıda öz əksini tapıb.

President of Azerbaijan Ilham Aliyev stated that the Armenian side must present the schedule for the withdrawal of their army from Nagorno-Karabakh for the military operations to stop.
Reported the Japanese ‘newsweekjapan.jp’ website. The publication noted that President Ilham Aliyev addressed the nation on Azerbaijani TV and informed the people that the Azerbaijani Armed Forces were successfully advancing to liberate the territories occupied by the Armenian army in the 1990s.
The article cited President Aliyev as he announced that Nagorno-Karabakh belonged to Azerbaijan and quoted him, as he explained the condition of the Azerbaijani side for the conflict to cease: ‘I have only one condition – they must leave our lands and stop the conflict. But not merely in words, they must show it in deeds.’
The article also repeated the Azerbaijani President’s criticism of the international community, as the relevant resolutions of the UN Security Council, which demanded that Armenia return Azerbaijani lands for nearly 30 years, had still not been fulfilled.
The website reported that President Ilham Aliyev made it abundantly clear that he did not accept the requests of Russia, the United States, and the European Union to stop hostilities urgently.
The article also touched upon the history of the Armenian-Azerbaijani conflict, noting that military operations had intensified in the early 1990s, killing 30,000 as a result. The publication accounted that the Armenian army had also occupied the adjacent districts to Nagorno-Karabakh.
The article also reflected the fact that the conflict poses a threat to Azerbaijan’s oil and gas pipelines, which play a crucial role in the energy security of Eurasia.