Vətən Müharibəsi: Əsrə bərabər ay (AzVision)
Vətən Müharibəsinin bir ayı tamam olur. Azərbaycan geridə qalan bir ay müddətində həm döyüş meydanında, həm də diplomatik müstəvidə tarixi uğurlar əldə edib. Sentyabrın 27-dən başlayaraq Azərbaycan Ordusunun Ermənistanın təxribatlarına cavab olaraq keçirdiyi əks-hücum əməliyyatları zamanı düşmənə sarsıdıcı zərbələr vurulub, işğalçıların xeyli sayda canlı qüvvə və texnikası məhv edilib.
Ordumuzun uğurlu əməliyyatları nəticəsində 1 ay ərzində 4 şəhər (Cəbrayıl, Füzuli, Zəngilan və Qubadlı), 3 qəsəbə (Hadrut, Mincivan və Ağbənd), 165 kənd və Murovdağ zirvəsi daxil olmaqla, bir sıra strateji yüksəkliklər işğaldan azad olunub. Həmçinin, ölkəmiz üçün strateji əhəmiyyəti və mənəvi dəyəri böyük olan Xudafərin körpüsü azadlığa qovuşub.
Oktyabrın 22-də Zəngilanın Ağbənd qəsəbəsinin azad olunması ilə Azərbaycan İranla dövlət sərhədini tam bərpa edib. Bu tarixi hadisəni ölkəmizin ərazi bütövlüyünün, suverenliyinin təmin olunması istiqamətində növbəti strateji qələbə kimi qiymətləndirmək olar. İranla dövlət sərhədimizin tam nəzarətə götürülməsi mühüm əhəmiyyət daşıyır. Bununla ermənilərin illərlə Dağlıq Qarabağ üzərindən apardığı narkotik qaçaqmalçılığına və digər qanunsuz fəaliyyətlərə son qoyulub.
Döyüşlərdə ölkəmiz üçün digər strateji əhəmiyyətli Suqovuşan kəndi və Hadrut qəsəbəsi də erməni işğalından azad olub. Suqovuşan kəndinin azad olunmasından sonra Suqovuşan su anbarından suyun buraxılmasına nail olunub. Bununla bir neçə rayonumuzun su problemi öz həllini tapıb. Belə ki, Tərtər, Goranboy və Yevlax rayonlarına suyun verilməsilə ekoloji tarazlıq təmin edilir.
Vətən Müharibəsi ölkəmizdə həm də Dövlət-Xalq birliyini, milli həmrəyliyimizi göstərdi. Azərbaycan Xalqı indiyədək olmadığı qədər birlik, vəhdət nümayiş etdirir. Minlərlə gənc könüllü ordu sıralarına yazılmaq üçün müraciət edib. Ali Baş Komandanın ətrafında yumruq kimi birləşən Azərbaycan xalqının yalnız bir amalı var - Torpaqlarımızı işğaldan azad etmək, şanlı bayrağımızı Şuşada, Xankəndində və digər işğal altında olan ərazilərimizdə dalğalandırmaq...
Döyüşlərin 1 ayı ərzində düşmənə hərbi texnika baxımından elə ağır zərbə vuruldu ki, bunu bərpa etmək üçün bundan sonra 30 il də bəs etməyəcək. Ermənistan ordusunun qiyməti 2 milyard dollardan çox hərbi texnikası məhv edilib və qənimət kimi götürülüb.
Prezident İlham Əliyev ötən gün xalqa müraciətində sentyabrın 27-dən indiyədək Azərbaycan Ordusu tərəfindən Ermənistana məxsus olan və döyüşlərdə məhv edilən hərbi texnikaların sayını açıqlayıb. Dövlət başçısı bildirib ki, 252 tank məhv edilib, 53 tank qənimət kimi götürülüb: “Toplam 305 tankdan Ermənistan məhrum edilib. Amma hələ tankları var. Görün nə qədər tank olub onlarda. Piyadaların döyüş maşını – 50-si məhv edilib, 29-u qənimət kimi götürülüb – cəmi 79 ədəd. Müxtəlif çaplı toplar – 251-i məhv edilib, 24-ü qənimət kimi götürülüb, cəmi 275. Minaatan – 61-i məhv edilib, 45-i qənimət kimi götürülüb, toplam 106. Tank əleyhinə vasitə - 53-ü məhv edilib. 82 “Qrad” qurğusu məhv edilib. 2 “Uraqan” Yaylım Atəşli Raket Sistemi, 1 “TOS” məhv edilib.
Zenit-raket kompleksləri - 4 “TOR”, 40-a yaxın “OSA”, 4 “KUB”, 1 ”KRUQ”, 2 “S-125” qurğusu məhv edilib. “S-300” ən bahalı qurğulardan biridir, 6 “S-300” atıcı qurğusu məhv edilib. Bir aşkaretmə stansiyası, bir lokator. Qiyməti bəllidir. Hər kəs hesablaya bilər. Əməliyyat taktiki raket kompleksləri – Elbrus, ikisi məhv edilib, “Toçka-U” biri məhv edilib. Yük avtomobilləri – 231 yük avtomobili məhv edilib, onlardan 20-si sursatı ilə. 173 yük avtomobili hərbi qənimət kimi götürülüb. Biz düşməni toplam 404 yük avtomobilindən məhrum etmişik”.
Azərbaycan Müdafiə Nazirliyinin bu gün yaydığı rəsmi məlumatda düşmənin daha bir neçə hərbi texnikasının və canlı qüvvəsinin məhv edildiyi qeyd olunub. Belə ki, cəbhənin müxtəlif istiqamətlərində düşmənin xeyli sayda canlı qüvvəsi, eləcə də 1 ədəd T-72 tankı, 4 ədəd D-30 və 3 ədəd D-20 topu, 1 ədəd “Osa-AKM” ZRK, 1 ədəd BM-21 “Qrad” yaylım atəşli reaktiv sistemi, 1 ədəd radiolokasiya stansiyası və 6 ədəd avtomobil texnikası məhv edilib və sıradan çıxarılıb.
Sonda qeyd etmək yerinə düşər ki, Vətən Müharibəsinin bir ayı ərzində Ermənistan ordusunun onlarla yüksək rütbəli hərbçisi məhv edilib. Bir ayın tamamında Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərində yaradılmış separatçı rejimin “müdafiə naziri” Cəlal Arutyunyan dünən gecə saatlarında Qarabağda ağır yaralanıb. Artıq onun yerinə digər separatçı general Mikael Arzumanyan gətirilib. Sosial şəbəkələrin erməni seqmentində Arutyunyanın artıq öldüyü bildirilir. Bunu separatçıların lideri Araik Arutyunyanın dərhal Arzumanyanı onun yerinə təyin etməsi də təsdiqləyir.
Torpaqlarımızın işğaldan azad olunmasının xronoloji ardıcıllığı:
27 sentyabr
Füzuli rayonunun Qaraxanbəyli, Qərvənd, Kənd Horadiz, Yuxarı Əbdürrəhmanlı kəndləri
Cəbrayıl rayonunun Böyük Mərcanlı, Nüzgar kəndləri
Ağdərə və Murovdağ istiqamətlərində yüksəkliklər
3 oktyabr
Tərtər rayonunun Suqovuşan qəsəbəsi və Talış kəndi
Cəbrayıl rayonunun Mehdili, Çaxırlı, Aşağı Maralyan, Şəybəy, Quycaq kəndləri
Füzuli rayonunun Aşağı Əbdürrəhmanlı kəndi
4 oktyabr
Cəbrayıl şəhəri və rayonun Karxulu, Şükürbəyli, Yuxarı Maralyan, Çərəkən, Daşkəsən, Horovlu, Decal, Mahmudlu, Cəfərabad kəndləri
5 oktyabr
Cəbrayıl rayonunun Şıxəli Ağalı, Sarıcalı, Məzrə kəndləri
9 oktyabr
Xocavənd rayonunun Hadrut qəsəbəsi və Sur kəndi
Cəbrayıl rayonunun Qaracallı, Süleymanlı, Əfəndilər və Qışlaq kəndləri
Füzuli rayonunun Yuxarı Güzlək, Görəzilli kəndləri
Tərtər rayonunun Çaylı kəndi
14 oktyabr
Füzuli rayonunun Qaradağlı, Xatunbulaq, Qarakollu kəndləri
Xocavənd rayonunun Bulutan, Məlikcanlı, Kəmərtük, Təkə, Tağaser kəndləri
15 oktyabr
Xocavənd rayonunun Edişə, Düdükçü, Edilli, Çiraquz kəndləri
Füzuli rayonunun Arış kəndi
Cəbrayıl rayonunun Doşulu kəndi
16 oktyabr
Xocavənd rayonunun Xırmancıq, Ağbulaq, Axullu kəndləri
17 oktyabr
Füzuli rayonunun Qoçəhmədli, Çimən, Cuvarlı, Pirəhmədli, Musabəyli, İşıqlı, Dədəli kəndləri və Füzuli şəhəri
18 oktyabr
Xudafərin körpüsü üzərində Azərbaycan bayrağı qaldırıldı
19 oktyabr
Cəbrayıl rayonunun Soltanlı, Əmirvarlı, Maşanlı, Həsənli, Əlikeyxanlı, Qumlaq, Hacılı, Göyərçinveysəlli, Niyazqullar, Keçəl Məmmədli, Şahvəlli, Hacı İsmayıllı, İsaqlı kəndləri
20 oktyabr
Zəngilan rayonunun Havalı, Zərnəli, Məmmədbəyli, Həkəri, Şərifan, Muğanlı kəndləri və Zəngilan şəhəri
Füzuli rayonunun Dördçinar, Kürdlər, Yuxarı Əbdürrəhmanlı, Qarğabazar, Aşağı Veysəlli, Yuxarı Aybasanlı kəndləri
Cəbrayıl rayonunun Safarşa, Həsənqaydı, Fuğanlı, İmambağı, Daş Veysəlli, Ağtəpə, Yarəhmədli kəndləri
Xocavənd rayonunun Ağcakənd, Mülküdərə, Daşbaşı, Günəşli (Noraşen), Çinarlı (Vəng) kəndləri
21 oktyabr
Zəngilan rayonunun Mincivan qəsəbəsi, Xurama, Xumarlı, Sarıl, Babaylı, Üçüncü Ağalı, Hacallı, Qırax Müşlan, Üdgün, Turabad, İçəri Müşlan, Məlikli, Cahangirbəyli, Baharlı kəndləri
Cəbrayıl rayonunun Balyand, Papı, Tulus, Hacılı, Tinli kəndləri
Füzuli rayonunun Gecəgözlü, Aşağı Seyidəhmədli, Zərgər kəndləri
22 oktyabr
Zəngilan rayonunun Kolluqışlaq, Malatkeşin, Kənd Zəngilan, Genlik, Vəliqulubəyli, Qaradərə, Çöpədərə, Tatar, Tiri, Əmirxanlı, Qarqulu, Bartaz, Dəlləkli kəndləri və Ağbənd qəsəbəsi
Cəbrayıl rayonunun Sirik, Şıxlar, Məstalıbəyli, Dərzili kəndləri
Füzuli rayonunun Mollavəli, Yuxarı Rəfədinli, Aşağı Rəfədinli kəndləri
23 oktyabr
Xocavənd rayonunun Dolanlar və Bünyadlı kəndləri
Cəbrayıl rayonunun Dağ Tumas, Nüsüs, Xələfli, Minbaşılı və Veysəlli kəndləri
Zəngilan rayonunun Vənədli və Mirzəhəsənli kəndləri
Qubadlı rayonunun Zilanlı, Kürd Mahrızlı, Muğanlı və Alaqurşaq kəndləri
26 oktyabr
Zəngilan rayonunun Birinci Alıbəyli, İkinci Alıbəyli, Rəbənd, Yenikənd kəndləri
Cəbrayıl rayonunun Qovşudlu, Sofulu, Dağ Maşanlı, Kürdlər, Hovuslu, Çələbilər kəndləri
Qubadlı rayonunun Padar, Əfəndilər, Yusifbəyli, Çaytumas, Xanlıq, Sarıyataq, Mollabürhan kəndləri və Qubadlı şəhəri.
Ümumilikdə isə indiyədək Cəbrayıl şəhəri və rayonun 64 kəndi, Füzuli şəhəri və rayonun 30 kəndi, Zəngilan şəhəri, rayonun Mincivan, Ağbənd qəsəbələri və 38 kəndi, Xocavənd rayonunun Hadrut qəsəbəsi və 20 kəndi, Tərtər rayonunun 3 kəndi, Qubadlı şəhəri və rayonun 11 kəndi, eləcə də Ağdərə və Murovdağ istiqamətlərində strateji yüksəkliklər azad olunub.
Cəmi bir ay müddətində tarixi uğurlar qazanan müzəffər Ordumuzun tezliklə Şuşada, Xankəndində, Laçında bayrağımızı ucaldacağına ürəkdən inanır, o günləri səbrsizliklə gözləyirik.

One month has passed since the beginning of the Patriotic War. Over the past month, Azerbaijan has achieved historical success both on the battlefield and in the diplomatic arena. Since September 27, the Azerbaijan Armed Forces inflicted crushing blows on the enemy during the counteroffensive operations conducted in response to Armenian provocations. Manpower and equipment of the Armenian Armed Forces were destroyed.
As a result of the successful operations of our army, 4 cities (Jabrayil, Fuzuli, Zangilan, and Gubadli), 3 settlements (Hadrut, Minjivan, and Aghband), 165 villages and several strategic heights, including Murovdagh peak of Murovdagh mountain, were liberated from occupation within a month. Also, the Khudafarin Bridge, which is of great strategic importance and moral value for our country, has been liberated.
On October 22, with the liberation of the Agband settlement of Zangilan, Azerbaijan fully restored the state border with Iran. This historic event can be assessed as another strategic victory in ensuring the territorial integrity and sovereignty of our country. It is important to take full control of the border with Iran. With this step, Azerbaijan put an end to drug smuggling and other illegal activities carried out by Armenians over Nagorno-Karabakh for years.
During the battles, the strategically important village of Sugovushan and the Hadrut settlement were also liberated from the Armenian occupation. After the liberation of Sugovushan village, several regions were supplied with water released from the Sugovushan reservoir. Thus, the water problem of Tartar, Gornaboy, and Yevlakh has been solved, as well as, the ecological balance has been ensured.
The Patriotic War also demonstrated state-people unity and national solidarity in our country. The people of Azerbaijan are more united than ever before. Thousands of young people applied to join the army voluntarily. The people of Azerbaijan united around the Supreme Commander-in-Chief like a fist, have only one goal - to liberate our lands from occupation, to wave our glorious flag in Shusha, Khankendi, and other occupied territories ...
Over the past month of the battles, heavy blows were inflicted on Armenian armed forces in terms of military equipment. Now, even 30 years will not be enough to restore it. Armenian military equipment cost more than $ 2 billion and was destroyed and taken as a trophy.
Azerbaijani President Ilham Aliyev revealed the list of destroyed Armenian military equipment in his address to the nation on October 26.
252 tanks have been destroyed, 53 tanks have been taken as booty – in total Armenia has lost 305 tanks. But they still have more. Look how many tanks they had. Fifty infantry fighting vehicles have been destroyed, and 29 have been taken as booty – a total of 79 units. Then, 251 guns of various calibers have been destroyed, and 24 have been taken as booty – 275 in total. Sixty-one mortars have been destroyed, 45 were taken as booty – 106 in total. Fifty-three anti-tank weapons have been destroyed, and 82 Grad installations have been destroyed. Two units of "Hurricane" multiple-launch rocket systems have been destroyed.
One "TOS" unit has been destroyed, four anti-aircraft missile systems "TOR", about 40 "OSA" installations, four "KUB" complexes, one "KRUG", and two "S-125" have been destroyed. Six S-300 launchers, one of the most expensive launchers, have been destroyed. One detection station and one locator. The price is well known. Everyone can count on this. We have destroyed two "Elbrus" and one "Tochka-U" operational-tactical missile systems. Trucks – 231 trucks have been destroyed, including 20 with ammunition, and 173 trucks have been taken as booty. In total, we have deprived the enemy of 404 trucks.
According to the official statement made by the Ministry of Defense, several more Armenian military equipment and manpower were destroyed. A large number of enemy forces, as well as 1 - T-72 tank, 4 - D-30 and 3 - D-20 howitzer guns, 1 - “OSA-AKM” anti-aircraft missile system, 1 - BM-21 "Grad" MLRS, 1 - radar station, and 6 - auto vehicles were destroyed and wrecked in different directions of the front.
It is also noteworthy that dozens of high-ranking servicemen of the Armenian army were killed during the month of the Patriotic War. Jalal Harutyunyan, the "defense minister" of the separatist regime was seriously wounded in Karabakh last night. He has already been replaced by another separatist general, Michael Arzumanyan. The Armenian segment of social networks reports that Harutyunyan has already died. This is confirmed by the fact that the separatist leader Araik Harutyunyan immediately appointed Arzumanyan to replace him.
List of the liberated cities, settlements and villages.
September 27
Garakhanbeyli, Garvand, Kend Horadiz, Yukhari Abdurrahmanli villages of Fuzuli
Boyuk Marjanli, Nuzgar villages of Jabrayil district
Strategic heights in Aghdere and Muradov directions
October 3
Sugovushan and Talish villages of Tartar district
Mehdili, Chakhirli, Ashaghi Maralyan, Shaybay, Guyjag villages of Jabrayil district
Ashaghi Abdurrahmanli village of Fuzuli district
October 4
Jabrayil city and Karkhulu, Shukurbeyli, Yukhari Maralyan, Charakan, Dashkasan, Horovlu, Dejal, Mahmudlu, Jafarabad villages of Jabrayil district
October 9
Hadrut settlement and Sur village of Khojavend district
Garajalli, Suleymanli, Efendiler and Gishlag villages of Jabrayil district
Yukhari Guzlak, Gorazilli villages of Fuzuli district
Chayli village of Tartar district
October 14
Garadaghli, Khatunbulag, Garakollu villages of Fuzuli district
Bulutan, Malikjanli, Kamarturk, Teke, Taghaser villages of Khojavend
October 15
Edisha, Dudukchu, Edilli, Chiraguz villages of Khojavend district
Arish village of Fuzuli district
Doshulu village of Jabrayil district
October 16
Khirmanjig, Aghbulag, Akhullu villages of Khojavend district
October 17
Gochahmadli, Chiman, Juvarli, Pirahmadli, Musabeyli, Ishiqli, Dadali villages of Fuzuli district, and Fuzuli city
October 18
Azerbaijan’s flag was hoisted over the Khudaferin Bridge
October 19
Soltanli, Amirvarli, Mashanli, Hasanli, Alikeykhanli, Gumlag, Hajili, Goyarchinveysalli, Niyazgullar, Kechal Mammadli, Shahvalli, Haji Ismayilli, Isagli villages of Jabrayil district
October 20
Havali, Zarnali, Mammadbeyli, Hakari, Sharifan, Mughanli villages of Zangilan district, and Zangilan city
Dordchinar, Kurdlar, Yukhari Abdurrahmanli, Garghabazar, Ashaghi Veysalli, Yukhari Aybasanli villages of Fuzuli district
Safarsha, Hasangaydi, Fughanli, Imambaghi, Dash Veysalli, Aghtepe, Yaraahmadli villages of Jabrayil district
Aghjakend, Muldudere, Dashbashi, Gunashli (Norashen), Chinarli (Vang) villages of Khojavend district
October 21
Khurama, Khumarli, Sari Babayli, Ucunju Aghali, Hajalli, Girakh Mushlan, Udgun, Turabad, Ichari Mushlan, Malikli, Jahangirbayli, Baharli villages of Zangilan district
Bayland, Papi, Tulus, Hajili, Tinli villages of Jabrayil district
Gecegozlu, Ashaghi Seyidahmadli, Zargar villages of Fuzuli district
October 22
Kollugishlag, Malatkeshin, Kand Zangilan, Genlik, Valigulubayli, Garadara, Chopadara, Tatar, Tiri, Amirkhanli, Gargulu, Bartaz, Dallakli villages and Aghband settlement of Zangilan district
Sirik, Shikhlar, Mastalibeyli, Darzili villages of Jabrayil district
Mollavali, Yukhari Rafadinli, Ashaghi Rafadinli villages of Fuzuli district
We do believe that our victorious Army, which has achieved historic success in just one month, will soon raise our flag in Shusha, Khankendi and Lachin, and we are looking forward to those days.