The Washington Post” qəzetində Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın münaqişə zonasından kənarda yerləşən şəhərlərinin yaşayış məhəllələrinə raket zərbələri haqda məqalə dərc edilib.
Məqalədə Prezident İlham Əliyevin köməkçisi Hikmət Hacıyevin bazar günü Ermənistanın Gəncəyə və Mingəçevirə raket zərbələri endirməsi barədə bəyanatla çıxış etməsi qeyd olunur. Bir neçə yüz min nəfərin yaşadığı, Azərbaycanın ikinci ən böyük şəhəri olan Gəncə Xankəndidən təqribən 100 kilometr məsafədə yerləşir.
Oktyabrın 4-də Hikmət Hacıyev öz “Twitter” səhifəsində Gəncədəki zədələnmiş binaların təsvir edildiyi video yerləşdirib. H.Hacıyev videoda təsvir edilənləri “Gəncədə əhalisi sıx olan rayonlara Ermənistan tərəfindən şiddətli raket zərbələrinin nəticəsi” hesab edir. Nəşrdə, həmçinin qeyd edilir ki, Ermənistan silahlı qüvvələri “su anbarının və əsas elektrik stansiyasının yerləşdiyi” Mingəçevirə də raket zərbəsi endirib.
Məqalədə qeyd olunur ki, Azərbaycan rəsmilərinin verdiyi məlumata görə mülki infrastruktura zərbələr endirilməsi nəticəsində 1 dinc sakin həlak olub, 32 nəfər yaralanıb.
Azərbaycanın Müdafiə naziri Zakir Həsənov deyib: “Ermənistan ərazisindən Azərbaycan ərazisinə atəş açılması açıq-aşkar təxribatdır və döyüş əməliyyatı zonasını genişləndirir”.
H.Hacıyevin sözlərinə görə Mingəçevirdə infrastruktura ciddi ziyan vurulmayıb, lakin zərbələr nəticəsində dinc sakinlər yaralanıb.
Bazar günü Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev öz “Twitter” səhifəsində yazıb ki, Azərbaycan qoşunları Cəbrayıl şəhərini və həmin rayonun bir neçə kəndini işğaldan azad ediblər.
Məqalədə qeyd edilir ki, 1994-cü ildə atəşkəs haqqında müqavilə bağlanmasına baxmayaraq, Ermənistan silahlı qüvvələri təkcə Dağlıq Qarabağı deyil, keçmiş Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayəti hüdudlarından kənarda yerləşən xeyli ərazini, o cümlədən Cəbrayıl rayonunu işğal ediblər. Bazar günü Azərbaycan qoşunları Cəbrayılı işğaldan azad ediblər.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev dəfələrlə bəyan edib ki, döyüş əməliyyatlarının dayandırılması üçün yeganə şərt Ermənistan qoşunlarının Dağlıq Qarabağdan çıxarılmasıdır.
Türkiyənin Xarici İşlər Nazirliyi bazar günü ermənilərin Gəncəyə hücumunu pisləyərək bildirib ki, bu hücum Ermənistan tərəfindən beynəlxalq hüququn pozulmasına sübutdur. Türkiyə Xarici İşlər Nazirliyinin nümayəndələri deyiblər: “Ermənistan regionda sülhə və sabitliyə nail olmaq yolunda ən böyük əngəldir”. Məqalədə deyilir ki, Ankara Ermənistanı mülki yaşayış məhəllələrinə hücum etməkdə təqsirləndirib və Ermənistanın insanlığa qarşı cinayətlər törətdiyini bildirib.
Xatırladaq ki, BMT Təhlükəsizlik Şurası 1993-cü ilin aprel-noyabr aylarında Azərbaycan ərazilərinin işğalını pisləyən, Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğal olunmuş ərazilərdən qeyd-şərtsiz və dərhal çıxarılmasını, azərbaycanlı məcburi köçkünlərin doğma yurdlarına qaytarılmasını tələb edən 822, 853, 874 və 884 nömrəli qətnamələr qəbul edib. 2008-ci ilin mart ayında BMT Baş Assambleyası BMT Təhlükəsizlik Şurasının həmin qətnamələri barəsində beynəlxalq birliyin mövqeyini bir daha təsdiq edən 62/243 nömrəli qətnamə qəbul edib. BMT Təhlükəsizlik Şurasının həmin qətnamələri əsasında müxtəlif ölkələrin qanunverici orqanları və beynəlxalq təşkilatlar erməni işğalçı dəstələrinin Azərbaycan ərazisindən çıxarılmasını tələb edən onlarca qətnamə qəbul ediblər.

"The Washington Post" published an article about rocket attacks by Armenian armed forces on residential areas of cities located outside the conflict zone of Azerbaijan.
The article mentions that President Ilham Aliyev's assistant Hikmet Hajiyev made a statement on Sunday about Armenia's rocket attacks on Ganja and Mingachevir. Ganja, the second largest city of Azerbaijan is located approximately 100 kilometres from Khankendi, where several hundred thousand people live.
On October 4, Hikmet Hajiyev posted a video of the damaged buildings in Ganja on his Twitter account. Hajiyev describes the video as "the result of heavy rocket attacks by Armenia on densely populated regions of Ganja". The publication also mentions the Armenian rocket attack on Mingachevir, ‘where the water reservoir and the major power station are located’.
The article states that a civilian was killed, and 32 civilians were injured as a result of the damage to the civilian infrastructure.
Defense minister of Azerbaijan Zakir Hasanov said: “Shelling of Azerbaijani territories from the territory of Armenia is an obvious provocation and extends the combat zone.”
Hikmet Hajiyev notes that no serious damage was caused to the infrastructure in Mingachevir. However, injuries were reported among civilians as a result of the strikes.
On Sunday, Azerbaijani President Ilham Aliyev wrote that the Azerbaijani Army liberated Jabrayil city and several villages of the city.
The article mentions that despite the ceasefire agreement in 1994, the armed forces of Armenia occupied not only Nagorno-Karabakh, but also a large area outside the borders of the former Nagorno-Karabakh Autonomous Province, including Jabrayil region. On Sunday, the Azerbaijani Army liberated Jabrayil from occupation.
The head of the state repeatedly noted that the only condition for the cessation of hostilities is the withdrawal of Armenian troops from Nagorno-Karabakh.
The Ministry of Foreign Affairs of Turkey condemned the Armenian attack on Ganja on Sunday, stating that the attack was evidence of a violation of international law by Armenia. Representatives of the Ministry of Foreign Affairs of Turkey said: "Armenia is the biggest obstacle to peace and stability in the region." The article also reports that Ankara accused Armenia of attacking civilian residential areas and said that Armenia committed crimes against humanity.
It should be recalled that in April-November 1993, the UN Security Council adopted resolutions No. 822, 853, 874 and 884 condemning the occupation of Azerbaijani territories, demanding the unconditional and immediate withdrawal of Armenian armed forces from the occupied territories, and the return of Azerbaijani IDPs to their native lands. In March 2008, the UN General Assembly adopted Resolution No. 62/243, which reaffirmed the position of the international community regarding those resolutions of the UN Security Council. Based on those resolutions of the UN Security Council, the legislative bodies of various countries and international organizations have adopted dozens of resolutions demanding the withdrawal of the Armenian forces from the territory of Azerbaijan.