Misirin nüfuzlu “Şuruq” qəzetində Ermənistanın sülh danışıqlarına məhəl qoymaması, daim hərbi təxribatlara əl atması və status-kvonu saxlamağa çalışması ilə əlaqədar Azərbaycanın mövqeyi öz əksini tapıb.
Qəzetin dərc etdiyi məqalədə Azərbaycan XİN-in Ermənistanın öz silahlı qüvvələrinin məruz qaldığı ciddi itkiləri kompensasiya etmək niyyəti ilə xarici ölkələrdə yaşayan erməni mənşəli diaspora üzvlərini müvəqqəti işğal altındakı Azərbaycan ərazilərində qanunsuz yerləşdirilmiş hərbi birləşmələrinə cəlb etmək üçün addımlar atdığı, Ermənistan və erməni diaspor təşkilatlarının Azərbaycan və onun mülki əhalisinə qarşı terror fəaliyyəti həyata keçirdiyinə görə beynəlxalq hüquqi məsuliyyət daşıdığı barədə bəyanatları da yer alıb.
Misir ictimaiyyətinin diqqətinə çatdırılıb ki, Azərbaycan XİN düşmən ölkəyə BMT Təhlükəsizlik Şurasının 2178 (2014) saylı qətnaməsinə əsasən “yaşadıqları və ya vətəndaşlıq mənsubiyyəti olan ölkələri tərk edərək terror əməlləri törətmək, planlaşdırmaq, buna hazırlıq və ya həmin əməllərdə iştirak etmək və ya silahlı münaqişələrlə əlaqəli vəziyyətlər də daxil olmaqla terrorçuluq təlimi keçmək və ya almaq məqsədilə digər ölkə ərazisinə səfər edən şəxslərin əcnəbi terrorçu döyüşçülər” olaraq müəyyən edilməsini xatırladıb.

Influential Egyptian newspaper "Shurug” published material about Azerbaijan's position regarding Armenia's neglect of peace talks, constant military provocations and trying to keep the status quo.
The publication also includes statements made by the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan: “Armenia has taken steps to attract members of the Armenian diaspora living in foreign countries to its military units illegally stationed in the temporarily occupied territories of Azerbaijan. Armenia intends to compensate for the serious losses suffered by Armenia's armed forces. Armenia and the Armenian diaspora organizations bear international legal responsibility for carrying out terrorist activities against the civilian population.”
The readers were also informed that Azerbaijani MFA reminds that those who"commit, plan, prepare for, or participate in terrorist acts by leaving their countries of residence or citizenship, or situations related to armed conflicts"  must be defined as foreign terrorist fighters according to the resolution of the UN Security Council No. 2178 (2014).