Ərəb ölkələrinin nüfuzlu KİV-ləri – Qətərin “Aljazeera” televiziya kanalı və Misirin “Al Ahram” qəzeti Azərbaycanın ikinci böyük şəhəri Gəncədə mülki obyektlərin, o cümlədən yaşayış binalarının ermənilər tərəfindən artilleriya atəşinə tutulması, dinc əhali arasında ölən və yaralananların olması barədə xəbərlər yayıblar.
Gəncədən yayılan xəbər və fotoşəkillərə istinadla bildirilib ki, Ermənistan silahlı qüvvələri Azərbaycanın ikinci böyük şəhərində, həmçinin Dağlıq Qarabağla yanaşı ərazidə yerləşən Beyləqanda mülki obyektləri və dinc əhalini hədəfə alıblar.
Xəbərlərdə vurğulanıb ki, Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi - Prezident Administrasiyası Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev Ermənistanın bu addımını müharibə cinayəti adlandırıb və Azərbaycan Ordusu qarşısında aciz qalan düşmənin xaincəsinə mülki əhalini atəşə tutduğunu bəyan edib.

Влиятельные СМИ арабских стран - катарский телеканал Aljazeera и египетская газета Al Ahram распространили новости о том, что во втором крупном городе Азербайджана - Гяндже - гражданские объекты, в том числе жилые дома, подверглись ракетному обстрелу со стороны Армении, и в результате среди мирного населения есть погибшие и раненые.
В новостях приводятся фотографии из обстрелянной армянами Гянджи. Отмечается, что помимо второго крупнейшего города Азербайджана – Гянджи, вооруженные силы Армении также нацелились на гражданские объекты и мирное население Бейлагана, расположенного в районе, прилегающем к Нагорному Карабаху.
В новостях подчеркивается, что помощник Президента Азербайджана – заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации Президента Хикмят Гаджиев назвал этот шаг Армении военным преступлением и заявил о том, что враг, не могущий противостоять Азербайджанкой Армии, нацеливается на гражданское население и открывает по нему огонь.