“Evimin dağılması məni sarsıtmır, əsas odur ki, torpaqlarımız azad olunsun” - Mingəçevir sakini (Azərtac)
Sentyabrın 27-si səhər saatlarından Ermənistan silahlı qüvvələri genişmiqyaslı təxribat törədərək cəbhəboyu zonada yerləşən Azərbaycan Ordusunun mövqelərini və yaşayış məntəqələrimizi iriçaplı silahlar, minaatanlar və artilleriya qurğularından intensiv atəşə tutmaqda davam edir.
Beynəlxalq humanitar hüququn norma və prinsiplərini kobudcasına pozan Ermənistan silahlı qüvvələri Azərbaycanın mülki əhalisini və kəndlərini mütəmadi atəşə tutmaqla, dinc sakinlərin əmlaklarına və infrastruktura ciddi ziyan vurur.
Ötən gün döyüş əməliyyatlarının aparıldığı bölgədən 100 kilometrdən artıq uzaqlıqda yerləşən Azərbaycanın sənaye şəhəri, 100 mindən çox əhalisi olan Mingəçevirin mülki əhalisinin sıx yaşadığı məntəqələr raket zərbələrinə məruz qalıb.
Xatırladaq ki, Mingəçevirdə su anbarı və istilik elektrik stansiyası yerləşir. Bu şəhərin hədəfə alınması düşmənin niyyətini açıq-aydın göstərir. Artilleriya atəşi nəticəsində sakinlərin evlərinə ziyan dəyib, 5 nəfər müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri alaraq xəstəxanaya yerləşdirilib.
Ağdamdan olan məcburi köçkün, evi dağılan Yaqub Bağırov deyib ki, hadisə ötən gün gecə saatlarında baş verib: “Evimizdə televizora baxırdıq. Onda gördüm ki, evə mərmi düşdü. Hadisə nəticəsində evimə ciddi ziyan dəyib, ailə üzvlərimdən bir neçəsi xəsarət alıb. Erməni faşistinin, vandalının əlindən dinc sakini hədəfə almaqdan başqa ayrı heç nə gələ bilməz. Bu isə bizi qəti qorxutmur. Bilirsiniz niyə? Çünki bizim yenilməz, güclü ordumuz var, Ali Baş Komandanımız var. Biz onlara güvənirik. İnşallah, Allahın köməyi ilə torpaqlarımızın hamısı işğaldan azad olunacaq. Evimin dağılması məni sarsıtmır. Əsas odur ki, torpaqlarımız azad olunsun, yurdumuza qayıdaq, orada bundan da yaxşı ev tikib-quracağıq".
Zərərçəkmişin əmisi oğlu, Ağdam rayonundan məcburi köçkün, şəhərin Yeni Həyat qəsəbəsində yaşayan Musa Bağırov bildirib ki, Azərbaycan əsgərindən qorxan düşmən dinc əhalini hədəfə almaqla heyf çıxmaq istəyir: “Düşmən dinc əhaliyə, yaşayış məntəqələrinə qadağan olunmuş silahlardan atəş açır. Bu, bizi qorxutmur. Düşmənin atdığı bu raketlər bizim üçün heç nədir. Təki torpaqlarımızı qaytaraq. Prezidentimizin dediyi kimi, Azərbaycan əsgəri işğalçını iti qovan kimi qovur. Qələbəmiz uzaqda deyil”.
Şəhər sakini Səməndər Verdiyev də əmindir ki, qüdrətli ordumuz tez bir zamanda işğal altında olan torpaqlarımızda Azərbaycan bayrağını dalğalandıracaq.
Qeyd edək ki, sentyabrın 27-si səhər saatlarından Ermənistan silahlı qüvvələri genişmiqyaslı təxribat törədərək cəbhəboyu zonada yerləşən Azərbaycan Ordusunun mövqelərini və yaşayış məntəqələrimizi iriçaplı silahlar, minaatanlar və müxtəlif çaplı artilleriya qurğularından intensiv atəşə tutub. Dinc sakinlər hədəfə alınıb, onların evlərinə, əmlaklarına və infrastruktura ciddi ziyan dəyib. Ermənistan silahlı qüvvələrinin döyüş aktivliyinin qarşısını almaq, mülki əhalinin təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədilə Azərbaycan Ordusunun komandanlığı tərəfindən qoşunlarımızın bütün cəbhəboyu əks-hücum əməliyyatına başlaması barədə qərar verilib.

"Разрушение моего дома меня не беспокоит, главное, чтобы наши земли были освобождены" – житель Мингячевира (Азертадж)
Начиная с утра 27 сентября ВС Армении, совершив широкомасштабную провокацию, продолжают подвергать интенсивному обстрелу из крупнокалиберного оружия, минометов и артиллерийских установок расположенные в прифронтовой зоне позиции Азербайджанской армии и населенные пункты нашей страны.
Грубо нарушающие нормы и принципы международного гуманитарного права ВС Армении, которые регулярно подвергают обстрелу гражданских лиц и села Азербайджана, наносят серьезный ущерб имуществу мирных жителей и инфраструктуре.
Вчера густонаселенные пункты находящегося в более чем 100 километрах от зоны боевых операций промышленного города Азербайджана Мингячевира с населением более 100 тыс. человек были подвергнуты ракетным ударам.
Напомним, что в Мингячевире расположены водохранилище и теплоэлектростанция. Избрание своей мишенью этого города открыто демонстрирует намерения врага. В результате артобстрела были повреждены дома жителей, пять человек были доставлены в больницы с ранениями различной степени.
Вынужденный переселенец из Агдама Ягуб Багиров, дом которого разрушился, сообщил, что инцидент произошел вчера ночью: «Мы сидели дома и смотрели телевизор. Вдруг в дом попал снаряд. В результате мой дом был поврежден, пострадали несколько членов моей семьи. Армянский фашист, вандал не может ничего сделать, кроме как избрать своей мишенью мирного жителя. Мы этого не боимся. Знаете почему? Потому что у нас есть непобедимая, мощная армия. Есть Верховный главнокомандующий. Мы верим в них. Иншаллах, с помощью Всевышнего все наши земли будут освобождены от оккупации. Разрушение моего дома не беспокоит меня. Главное, чтобы наши земли были освобождены, чтобы мы вернулись к родным очагам, где мы построим дом лучше этого».
Двоюродный брат потерпевшего, вынужденный переселенец из Агдама Муса Багиров, проживающий в городском поселке «Ени Хаят», сказал, что враг, который боится азербайджанского солдата, хочет компенсировать свои неудачи, избрав своей целью мирное население.
«Враг обстреливает мирных жителей, населенные пункты запрещенным видом оружия. Мы не боимся этого. Вражеские ракеты для нас ничто. Главное вернуть земли. Как сказал наш Президент, азербайджанский солдат прогоняет оккупанта как собаку. Наша победа не за горами».
Житель города Самандар Вердиев также уверен, что наша славная армия в скором времени водрузит флаг Азербайджана на наших оккупированных землях.