Yaponiyanın kütləvi-informasiya vasitələri Azərbaycan Ordusunun Ermənistan tərəfindən işğal edilmiş Dağlıq Qarabağ regionunda apardığı uğurlu əməliyyatlardan yazır.
Bu barədə Yaponiyanın nüfuzlu “Yomiuri simbun” qəzeti, “Yahoo Japan”, “MSN”, “Huffingtonpost” saytları oktyabrın 4-də məlumat yayıblar. Çoxsaylı fotoların da əlavə edildiyi məqalələrə Azərbaycan Ordusunun uğurlu əməliyyatlarında İsrail istehsalı olan “Harop” pilotsuz uçan aparatlarının (PUA) mühüm rol oynadığı qeyd edilir. Bildirilir ki, haqqında Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi Hikmət Hacıyevin də məlumat verdiyi bu PUA-lar düşmən obyektlərinə zərbələrin endirilməsində çox səmərəli rol oynayır. H.Hacıyevin sözlərini sitat gətirən nəşrlər yazır: “Əgər Ermənistan Azərbaycanın istifadə etdiyi dronlardan qorxursa, onda işğal etdiyi əraziləri tərk etsin”.
Məqalələrdə Yaponiya ordusunda olmuş kamikadze korpusunun adına uyğun olaraq həm də “kamikadze dron” adını almış bu PUA-ların lazım olan hədəfə tam dəqiqliklə zərbə endirmək qabiliyyətində olduğu xüsusi qeyd edilir.
Bildirilir ki, Azərbaycan Ordusu həmin dronlardan cari il sentyabrın sonlarında aparılan əməliyyatlarda xüsusi uğurla istifadə etməyə başlayıb. Qeyd edilir ki, həmin əməliyyatlar beynəlxalq təşkilatlar və dünya dövlətləri tərəfindən Azərbaycan əraziləri hesab edilən, lakin 1994-cü ildən Ermənistan tərəfindən işğal edilən Dağlıq Qarabağ regionunda aparılır.
Məqalələrdə bu dronların taktiki-texniki göstəriciləri barədə də ətraflı məlumatlar öz əksini tapıb. Qeyd edilib ki, bu aparatlar “İsrail Aerokosmik Sənaye” (IAI) şirkəti tərəfindən istehsal edilir və onların uzunluğu 2,5, qanadlarının eni isə 3 metrə bərabərdir. Radarlar tərəfindən aşkar edilməyən bu PUA-lar böyük sürətə malikdir. Onların 23 kiloqram ağırlığında partladıcı maddə daşıdığı və aşkar etdiyi hədəfi vurarkən özünü də partladığı qeyd edilir. Bu aparatların 1000 kilometr məsafəni əhatə etdiyi və havada 6 saat fasiləsiz qalmaq qabiliyyətində olduğu da bildirilir.

The Japanese mass media writes about the successful operations of the Azerbaijani Army in the Nagorno Karabakh region occupied by Armenia.
Well-known Japanese media ‘Yomiuri simbun’ newspaper, ‘Yahoo Japan’, ‘MSN’ and ‘Huffingtonpost’ published articles about this information on October 4. The publication also highlights the important role of the Israeli-made "Harop" unmanned aerial vehicles (UAVs) in the successful operations of the Azerbaijani Army. Referring to Presidential aide Hikmet Hajiyev’s statement, it was noted that the UAVs play an effective role in striking enemy objects: ‘"If Armenia is scared of the drones that Azerbaijan is using it should stop its occupation.”
In the articles, it is specially mentioned that these UAVs, which were also called "kamikaze drones" in compliance with the name of the kamikaze corps in the Japanese army, are capable of accurate striking.
The Azerbaijani Army successfully used those UAVs during the operations in late September. The article also underlines the fact that those operations have been carried out in Nagorno Karabakh, which was recognized as the territory of Azerbaijan by international organizations and world states, but occupied by Armenia since 1994.
The publication provides comprehensive information on tactical and technical indicators of these UAVs. The readers were informed that these UAVs are produced by "Israel Aerospace Industry" (IAI) company and their length is 2.5 metres with 3-metre wingspan. With their high speed, these UAVs go undetected by radars. It is stated that while hitting the target, they explode themselves, carrying explosives weighing 23 kilograms. It is also reported that these devices cover a distance of 1,000 kilometers and have the capacity to stay in the air for 6 hours without interruption.