Latviyada fəaliyyət göstərən “Baltikyanı ölkələrin səsi” (Baltijas Balss) xəbər portalında “Qarabağ alov içində” sərlövhəli məqalə dərc edilib.
Məqalədə Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tarixinə qısa nəzər salınıb, bu bölgənin Azərbaycanın ayrılmaz tərkib hissəsi olduğu bildirilib.
Yazıda Azərbaycan ərazilərinin işğalı nəticəsində bir milyona yaxın soydaşımızın qaçqın və məcburi köçkün düşdüyü, sülh danışıqları prosesinin nəticə vermədiyi, qondarma “Dağlıq Qarabağ respublikası”nın beynəlxalq səviyyədə tanınmadığı BMT Təhlükəsizlik Şurasının , münaqişəyə dair müvafiq qətnamələrinin Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü dəstəklədiyi, habelə Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın hakimiyyətə gəlməsindən sonra danışıqlar prosesinin dalana dirəndiyi kimi məlumatlar yer alıb.

The article entitled "Karabakh is on fire" has been published on the Baltijas Balss portal (Voice of the Baltic - BB.LV) of Latvia.
The article provides an overview of the history of the Armenia-Azerbaijan Nagorno Karabakh conflict, underlining the fact that this region was Azerbaijan’s integral part.
In the article, as a result of the occupation of the territories of Azerbaijan,
The publication also gives information about one million of our compatriots, who have become refugees and internally displaced persons as a result of the occupation of the territories of Azerbaijan. It was stated that the process of peace negotiations has not yielded results, the so-called "Republic of Nagorno-Karabakh" is not recognized at the international level and the relevant resolutions of the UN Security Council on the conflict support the territorial integrity of Azerbaijan. The article also stated that since the Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan came to power, the negotiation process has reached a dead end.