Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin oktyabrın 2-də “Əl-Cəzirə” televiziya kanalına müsahibəsində səsləndirdiyi fikirlər Ukraynanın aparıcı kütləvi informasiya vasitələri tərəfindən geniş şəkildə yayılmaqdadır.
Ukraynanın nüfuzlu UNİAN, “RBK-Ukrayna”, “İnterfaks-Ukrayna”, “112.ua” və digər informasiya saytları Prezident İlham Əliyevin Ermənistanın işğalçılıq siyasəti və Azərbaycanın mövqeyi barədə fikirləri dərc edilib.
Məqalələrdə dövlətimizin başçısının sitatlarına istinadla qeyd edilir: “Biz “bunu dayandırın, biz işləyəcəyik, danışıqlar aparacağıq, yardım edəcəyik” kimi bəyanatlara qulaq asmaq mövqeyində deyilik. Biz bunu dəfələrlə eşitmişik. Bizim daha 30 il gözləməyə vaxtımız yoxdur. Münaqişə indi həll olunmalıdır”.
Bildirilir ki, Ermənistan münaqişəni regional müstəviyə çıxartmaq istəyir. Ermənistan guya Azərbaycana xarici ölkələrdən dəstək olduğu barədə feyk məlumatlar yayır.

Заявления Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, высказанные им в интервью телеканалу "Аль-Джазира" 2 октября, широко распространены ведущими средствами массовой информации Украины.
Влиятельные украинские информационные сайты УНИАН, «РБК-Украина», «Интерфакс-Украина», «112.ua» и другие информационные сайты опубликовали заявления президента Ильхама Алиева в связи с оккупационной политикой Армении и позицией Азербайджана.
В статьях приводятся цитаты из интервью главы нашего государства телеканалу «Аль-Джазира», в частности одна из них о том, что «мы не в состоянии слушать такие заявления, как «прекрати, мы будем работать, мы будем вести переговоры, мы поможем». Мы слышали это много раз. У нас нет времени ждать еще 30 лет. Конфликт должен быть разрешен сейчас».
Сообщается, что Армения хочет вывести конфликт на региональный уровень. Армения распространяет фейковую информацию о том, что Азербайджан поддерживают зарубежные страны.