Çinin ən çox oxunan internet media holdinqlərindən sayılan “Caixin Media”nın resurslarında Azərbaycanın bu ölkədəki səfiri Əkrəm Zeynallı ilə geniş müsahibə əsasında Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə aid məqalə yerləşdirilib.
Məqalədə sentyabrın 27-də Ermənistan silahlı qüvvələrinin atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozaraq Azərbaycan Ordusunun cəbhə zonasında yerləşən mövqelərini, habelə yaşayış məntəqələrini atəşə tutması ilə başlayan təxribatından, ümumilikdə Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsindən ətraflı bəhs olunub.
“Caixin Media”nın redaktorları müsahibədən əvvəl öz şərhlərində qeyd ediblər ki, bu münaqişənin səbəbi beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhəd bölgüsündə Azərbaycanın ərazisi kimi tanınan və separatçı meyilli Dağlıq Qarabağ bölgəsidir. Hərbi əməliyyatların başlamasından sonra Ermənistanın baş naziri Paşinyan “Azərbaycan erməni xalqına müharibə elan etdi” deyərək çıxış etdi və ölkədə milli səfərbərlik əmri verdi. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev isə Ermənistan silahlı qüvvələrinin təxribatı nəticəsində əsgərlərin və mülki vətəndaşların həlak olduğunu, Azərbaycan Ordusunun müdafiə tədbirlərini gücləndirərək, Ermənistan silahlılarına qarşı əks-hücum əməliyyatı həyata keçirdiyini bildirib.
Şərhdə qeyd olunur ki, təxminən 4400 kvadratkilometr ərazisi olan Dağlıq Qarabağ bölgəsindən azərbaycanlılar məcburi şəkildə qovulub. Bu ərazi dünya ictimaiyyəti tərəfindən Azərbaycanın suveren ərazisi kimi tanınır. Yerli idarəetmənin erməni separatçılarının nəzarətində olduğu bölgədə 1990-cı illərdə qiyamlar nəticəsində beynəlxalq səviyyədə tanınmayan “Dağlıq Qarabağ respublikası” qurulub. 1994-cü ildə beynəlxalq qüvvələrin vasitəçiliyi ilə Ermənistan və Azərbaycan regionda atəşkəslə bağlı razılığa gəliblər. Lakin sonrakı 26 il ərzində Dağlıq Qarabağ bölgəsi və ətrafında kiçikmiqyaslı qarşıdurmalar tədricən davam edib. 2020-ci ilin iyulunda Azərbaycan və Ermənistanın sərhəd bölgəsində iki ölkənin silahlı qüvvələri arasında növbəti qanlı qarşıdurma baş verib. Sentyabrın 27-də başlayan qarşıdurma isə əvvəlkilərdən onunla fərqlənir ki, hər iki ölkədə səfərbərlik elan edilib.
Səfir Ə.Zeynallı holdinqin jurnalistlərinin suallarını cavablandırarkən Dağlıq Qarabağın tarixən Azərbaycan torpağı olması, ermənilərin oraya XIX əsrdən başlayaraq kütləvi şəkildə köçürülməsi, münaqişənin tarixi, Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzü və etnik təmizləmə siyasəti, Xocalı faciəsi, Ermənistanın atəşkəs dövründə törətdiyi təxribatlardan bəhs edib. Qeyd edib ki, Dağlıq Qarabağdakı separatçı rejimi Ermənistan da daxil olmaqla heç bir ölkə tanımayıb.
Ermənistanın təmas xəttində törətdiyi sonuncu təxribatdan sonra Azərbaycan Ordusunun başladığı əks-həmlə əməliyyatından söz açan diplomat qeyd edib ki, Azərbaycanın Silahlı Qüvvələri dünyanın ən güclü 50 ordusu sırasındadır.
Azərbaycanın güclü ordusu var və bizim öz qüvvələrimizlə torpaqlarımızı azad edəcəyimizə heç kəsin şübhəsi olmasın. Bəzi media orqanlarının guya Azərbaycan tərəfdən suriyalı silahlılarının vuruşması ilə bağlı saxta xəbərlərinə toxunan səfir Ə.Zeynallı bildirib ki, bu cür xəbərləri Ermənistanın rəsmi qurumları, o cümlədən səfirlikləri yayır. Əsas məqsədləri də müharibənin arealını genişləndirmək, Ermənistan tərəfindən üçüncü tərəfi müharibəyə cəlb etməkdir. Azərbaycan ərazisində Ermənistandan fərqli olaraq heç bir dövlətin ordusu və hərbçiləri yoxdur. Əksinə, Ermənistanın Suriyadan və Livandan işğal altındakı Dağlıq Qarabağ ərazisinə muzdlu döyüşçülərin gətirməsinə dair dəqiq, təkzibedilməz faktlar vardır.
Münaqişənin danışıqlar yolu ilə həllinin mümkünlüyü ilə bağlı sualı cavablandıran diplomat deyib ki, bunun üçün Ermənistanın silahlı qüvvələrinin beynəlxalq hüququn tələblərinə, o cümlədən BMT Təhlükəsizlik Şurasının 4 qətnaməsinə uyğun olaraq Azərbaycan ərazisindən tam çıxarılmalı və sülh danışıqları üçün münbit zəmin yaradılmalıdır. Bu, danışıqların davam etdirilməsi üçün əsas şərtdir. Beynəlxalq hüququn dünyada işləməsinin tərəfdarı olan və daim ikili standartlardan şikayətlənən bütün dövlətlər də bu cür münaqişələrdə açıq-aydın mövqe bildirməli, Ermənistanı sülhə məcbur etməlidirlər. Vasitəçi ölkələr də öz məsuliyyətlərini dərk etməli, münaqişənin beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri əsasında Azərbaycanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində həllinə çalışmalıdırlar.
Qeyd edək ki, “Caixin Media” internet holdinqinin platformalarının aylıq 280 milyon oxucusu var. Bu platformalar Çin elitası və idarəçiləri üçün beynəlxalq məsələlərə dair əsas məlumat mənbəyi hesab edilir. Belə bir vacib informasiya resursunda Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi barədə aydın və ədalətli mövqeyin işıqlandırılmasının əhəmiyyəti böyükdür. Sözügedən material “tencent news”, “163.com”, “toutiao news” kimi əsas internet portallarında yerləşdirilib, Çinin “weiboo” və “wechat” kimi əsas sosial şəbəkələrində, o cümlədən “Caixin Media”nın 7 milyon 630 mindən çox izləyicisi olan internet hesablarında da geniş paylaşılıb. Sözügedən məqalə Çinin internet resurslarında ən çox oxunan 10 məqalədən biri olub.

One of the well-known media platforms of China 'Caixin media' has published an article dedicated to the Nagorno Karabakh conflict based on the interview with Azerbaijani ambassador to China Akram Zeynalli.
The article provides comprehensive information about the gross violation of the ceasefire by the Armenian armed forces on September 27, Armenian firing on the positions of the Azerbaijani Army, as well as the civilian settlements.
In their comments before the interview, the editors of "Caixin Media" noted that the reason for the conflict is the Nagorno-Karabakh region, which is known as the territory of Azerbaijan. Following the start of military operations, Armenian Prime Minister Pashinyan made a speech stating "Azerbaijan has declared war on the Armenian people" and ordered national mobilisation in the country. Azerbaijani President Ilham Aliyev said that soldiers and civilians were killed following the provocation of the Armenian armed forces and that the Azerbaijani Army strengthened its defence measures and carried out a counter-attack operation against the Armenian armed forces.
It was also noted that Azerbaijanis were expelled from Nagorno Karabakh with the territory of 4400 square kilometres. This territory is recognized as sovereign territory of Azerbaijan. As a result of uprisings in the 1990s, the unrecognised "Republic of Nagorno-Karabakh" was established in the region, where the local administration was under the control of Armenian separatists. In 1994, Armenia and Azerbaijan agreed on a ceasefire in the region through the mediation of international forces. However, small-scale conflicts in and around the Nagorno-Karabakh region have continued over the next 26 years. In July 2020, another bloody conflict took place between the armed forces of the two countries on the Azerbaijani-Armenian border. The conflict that started on September 27 differs from the previous ones in that mobilisation was announced in both countries.
Answering the journalists' questions, the ambassador also gave information about the historical Azerbaijani territories of Nagorno Karabakh,the mass resettlement of Armenians in those territories starting from the 19th century, Armenia's military aggression and its ethnic cleansing policy against Azerbaijan and Armenian provocations committed during the period of ceasefire. He also added that no country recognized the separatist regime in Nagorno Karabakh, including Armenia.
The Azerbaijani Army is powerful and there is no doubt that Azerbaijan will liberate its lands with its forces. Speaking about the news on the involvement of the Syrian mercenaries in fighting, the ambassador said that this type of news was spread by the official bodies of Armenia, including embassies. It mainly aims to extend the area of the war and involve the third party from the Armenian side. Unlike Armenia, there is not any army of forces belonging to another state in the area of Azerbaijan. On the contrary, there are undeniable facts about the Armenian use of mercenaries from Lebanon and Syria in the area of Nagorno Karabakh.
Speaking of the solution to the conflict via negotiations, the diplomat said that in compliance with the regulations of the international law and 4 statements of the UN Security Council, it must withdraw its armed forces and create fruitful conditions for negotiations. It is the main provision to continue the negotiations. All states supporting the implementation of the international law and complaining about the dual standards must show their positions clearly in such conflicts and urge them to peace. Furthermore, mediator countries must understand their responsibilities and try to settle the conflict within the territorial integrity of Azerbaijan based on norms and principles of international law.
Note, the 'Caixin media' platform has 280 million readers per month. These platforms are considered major information sources for Chinese elites and authorities. The publication, which provides clear and just information about the Armenian-Azerbaijani Nagorno Karabakh conflict, is of utmost importance. The article has been spread on 'tencent news', '163.com', 'toutiao news', as well as other social media networks in China such as 'weiboo' and 'wechat'. Apart from that, it was shared on social accounts of 'Caixin media', which has more than 7 million 630 thousand readers. Moreover, the article has been among the 10 most- read articles on Chinese internet resources.