Vyetnamın böyük oxucu auditoriyasına malik olan VOV ("Voice of Vietnam") xəbər agentliyinin saytında Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Türkiyənin “Haber Türk” televiziya kanalına müsahibəsi barədə məqalə yayıb.
Azərbaycanın Vyetnamdakı səfirliyi bildirib ki, məqalədə Prezident İlham Əliyevin Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı mövqeyi əksini tapıb. Prezident İlham Əliyevə istinadən bildirilir ki, ilkin mərhələdə Ermənistan silahlı qüvvələri işğal altındakı əraziləri tərk etməli idi və prinsip etibarilə bu məsələ ATƏT-in Minsk qrupu çərçivəsində təsdiqlənib. Həmin prinsipə əsasən, Azərbaycan vətəndaşları Dağlıq Qarabağa və ətraf 7rayona qayıdır, Dağlıq Qarabağın gələcəyi ilə əlaqədar müzakirələr davam edir, ancaq yeni bir şəraitdə, yeni bir iqlim çərçivəsində.
Daha sonra materialda Azərbaycan Prezidentinin Dağlıq Qarabağın erməni əhalisinə dair sözlərindən sitat gətirilir: "...orada yaşayan ermənilərlə əlaqədar bizim mövqeyimizdə dəyişiklik yoxdur. Azərbaycan çoxmillətli dövlətdir. Azərbaycanın müxtəlif yerlərində, ilk növbədə, Bakı şəhərində minlərlə erməni yaşayır və onlar bizim vətəndaşımızdır. Bizim ölkəmizdə bir çox millətlər yaşayır və bu, ölkəmizin gücünü artırır. Ona görə Dağlıq Qarabağda yaşayan ermənilər narahat olmasınlar. ... onlar daha yaxşı yaşayacaq, daha güvənli, daha təhlükəsiz şəraitdə yaşayacaqlar”.
“Voice of Vietnam” yazır ki, türkiyəli jurnalist Prezident İlham Əliyevdən Dağlıq Qarabağın azad olunmasından sonra bu bölgənin inkişaf modeli ilə maraqlanıb. Bununla əlaqədar qeyd olunub ki, Azərbaycan Prezidenti Dağlıq Qarabağa sərmayə qoymağı, orada sosial proqramlar həyata keçirməyi, yerli əhali üçün daha çox iş yerləri yaratmağı nəzərdə tutur.

The Voice of Vietnam (VOV), one of the most-read news agencies based in Vietnam, has published an article highlighting the interview of Azerbaijani President Ilham Aliyev with the Turkish TV channel Haber Turk.
The article reflected President Ilham Aliyev’s position on the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict.
“At the first stage, the Armenian armed forces must withdraw from the occupied territories. In principle, this issue has already been reaffirmed within the Minsk Group – five districts, then two districts, then Nagorno-Karabakh itself, Shusha, Khankandi – the Azerbaijanis lived in many villages there. Azerbaijani citizens must return there and discussions on the future of Nagorno-Karabakh in a new environment, in a new climate will be continued,” the Vietnamese news agency cited the Azerbaijani leader as saying.
“There is no change in our position on the Armenians living there. Azerbaijan is a multiethnic state. Thousands of Armenians live in different parts of Azerbaijan, especially in Baku, and they are our citizens. There are many ethnicities living in our country and this increases the strength of our country. Therefore, the Armenians living in Nagorno-Karabakh should not be worried at all. Once we save their lives from that criminal junta, they will live better, safer, in a more secure environment,” President Ilham Aliyev added.
The Voice of Vietnam pointed out that President Ilham Aliyev also spoke about the plan for the development of Nagorno-Karabakh after the region’s liberation. “We will invest in it, we will implement social programs there, we will have programs to create jobs.”