Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev bəyan edib ki, Ermənistan tərəfindən işğal edilmiş Dağlıq Qarabağ regionunda döyüşlərin davam etdiyi bir vaxtda bu rayonlara hər hansı beynəlxalq sülhməramlıların yerləşdirilməsindən danışmaq hələ tezdir.
Bu barədə Yaponiyanın NHK telekanalının oktyabrın 16-da yaydığı videosüjetdə bildirilib. Qeyd edilib ki, oktyabrın 10-da humanist atəşkəsin elan olunmasına baxmayaraq, tərəflər arasında münaqişə davam edir.
Videomaterialda Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevə istinadla vurğulanıb ki, döyüşlərin davam etdiyi bir vaxtda sülhməramlı qüvvələrdən danışmaq hələ tezdir.
Qeyd edilib ki, humanitar atəşkəs barədə razılaşma Rusiyanın vasitəçiliyi ilə əldə olunub. Həmçinin Kremlin mətbuat katibi Dmitri Peskovun əraziyə sülhməramlıların və müşahidəçilərin yalnız hər iki tərəfin razılığı əsasında yerləşdirilməsinin mümkün olduğu barədə fikri də süjetdə yer alıb.
Həmçinin vurğulanıb ki, Azərbaycan tərəfi hərbi əməliyyatların yalnız Ermənistan ordusunun işğal altında saxladığı Dağlıq Qarabağdan çıxdıqdan sonra mümkün olduğunu bildirib.

President of Azerbaijan Ilham Aliyev stated that it is too early to talk about the deployment of any international peacekeepers to these regions at a time when fighting is going on in the Nagorno-Karabakh region occupied by Armenia.
This is reflected in a video report aired on Japan’s NHK TV channel on October 16. It is noted that despite the declaration of a humanitarian ceasefire on October 10, the conflict is going on.
The video report says President of Azerbaijan Ilham Aliyev stated that it is too early to talk about the possible deployment of peacekeepers amid the ongoing battles.
It is also stressed that the agreement on a humanitarian ceasefire was reached through the mediation of Russia. The Japanese TV channel reports that Kremlin spokesman Dmitry Peskov said it is possible to deploy peacekeepers and observers to the territory only with the consent of both parties.
The report notes that Azerbaijan sees the possible cessation of hostilities only after the withdrawal of Armenian troops from the occupied Nagorno-Karabakh region.