İspaniyanın böyük oxuyucu kütləsinə malik “EL MUNDO” qəzetində Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi-Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyevin müsahibəsi dərc olunub.
Müsahibədə Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi cəbhə bölgəsində yaranmış hazırkı vəziyyətdən, Ermənistanın ölkəmizə qarşı davam edən hərbi təcavüzündən ətraflı bəhs edib. Diqqətə çatdırılıb ki, Ermənistan əldə olunmuş humanitar atəşkəs razılaşmasının tələblərini kobud şəkildə pozaraq, yalnız Gəncəni deyil, həm də Cənubi Qafqazın ən böyük istilik elektrik stansiyasının yerləşdiyi Mingəçevir şəhərini, həmçinin digər mülki əraziləri də ağır artilleriya və raket atəşinə tutub. Hərbi əməliyyatlar zonasından xeyli kənarda yerləşən Gəncə şəhərinin Ermənistan ərazisindən ballistik raketlərlə atəşə tutulması nəticəsində 10 dinc sakin həyatını itirib, 34 nəfər müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri alıb. Ermənistan tərəfi Ermənistan-Azərbaycan sərhədi, habelə Azərbaycanın işğal olunmuş Kəlbəcər rayonunda “SCUD” raket kompleksləri yerləşdirib. Ermənistan tərəfi bu raketlərlə dəfələrlə dinc əhali və mülki obyektləri atəşə tutub.
“EL MUNDO” nəşrinin jurnalisti Xavyer Espinozanın guya muzdluların Azərbaycan tərəfindən hərbi əməliyyatlara cəlb olunması ilə əlaqədar şayiələrlə bağlı sualını cavablandıran Hikmət Hacıyev bildirib ki, bu, Ermənistanın Azərbaycana qarşı çirkin təbliğatıdır. Bu gün yüksək döyüş qabiliyyətinə və ən müasir silahlara malik Azərbaycan Ordusunun muzdlu döyüşçülərə ehtiyacı yoxdur. Uzun illərdir ki, erməni tərəfi Suriya və Livan erməniləri adı altında Azərbaycana, onun Silahlı Qüvvələrinə qarşı muzdlular kimi istifadə edir.
Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın danışıqları pozmaq üçün hər vasitəyə əl atdığını diqqətə çatdıran Hikmət Hacıyev Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin güc yolu ilə dəyişdirilməsinin yolverilməz olduğunu, BMT Təhlükəsizlik Şurasının Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinə dair 4 qətnaməsinə uyğun olaraq Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpa edilməsinin vacibliyini vurğulayıb, Dağlıq Qarabağa Azərbaycanın sərhədləri daxilində muxtariyyət statusunun verilməsinin mümkünlüyünü qeyd edib.

Assistant to the President of Azerbaijan - Head of the Foreign Policy Department of the Presidential Administration Hikmet Hajiyev’s interview was published in the reputable Spanish media “El Mundo” newspaper.
In the interview, the Presidential aide spoke about the current situation on the contact line and Armenia’s military aggression against Azerbaijan. It was noted that by grossly violating the demands of the humanitarian ceasefire agreement, Armenia shelled not only Ganja but also Mingachevir, where the largest Hydro Power Plant is located, as well as other civilian areas. 10 civilians lost their lives and 34 people were injured as a result of ballistic missile firing from the territory of Armenia on Ganja, which is far from the zone of military operations. The Armenian side has deployed "SCUD" missile complexes on the Armenian-Azerbaijani border, as well as in the occupied Kalbajar region of Azerbaijan. Armenia has repeatedly fired at civilians and civilian objects with these rockets.
Answering the question about rumors about the alleged involvement of mercenaries in military operations by Azerbaijan, Hikmet Hajiyev said that it is another Armenian provocation against Azerbaijan. Today Azerbaijani Army, which has high fighting ability and modern weapons, does not need mercenaries. For many years, the Armenian side has been using Syrian and Lebanese Armenians as mercenaries against Azerbaijan and its armed forces.
Pointing out Nikol Pashinyan’s attempts to violate the negotiation process, the official highlighted the inadmissibility of forcefully changing the country’s borders, recognized at the international level. The significance of the restoration of Azerbaijani territories under four UN Security Council resolutions was also underlined.