Koreya Respublikasının “TBS” radio kanalının “Sabahınız xeyir” adlı canlı verilişində Ermənistanın Azərbaycana hərbi təcavüzündən və son təxribatlarından danışılıb.
Səhər saat 8-də yayıma başlayan verilişin qonağı Azərbaycanın Seuldakı səfiri Rəmzi Teymurov olub. Səfir Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tarixi, “böyük Ermənistan” xülyası ilə yaşayan erməni millətçilərinin Azərbaycanla yanaşı, qonşu Türkiyə və Gürcüstana ərazi iddiaları barədə məlumat verib. Qeyd olunub ki, ermənilərin onlara aid olduğunu iddia etdikləri tarixi kilsələr əslində Qafqaz Albaniyasına məxsusdur və həmin dövlətin erməni xalqı ilə heç bir əlaqəsi yoxdur.
Ermənilərin Qarabağda məskunlaşma tarixindən danışan səfir R.Teymurov qeyd edib ki, XIX əsrin əvvəlində Azərbaycanın Qarabağ xanı ilə rus generalı arasında imzalanmış Kürəkçay sülh müqaviləsində erməni əhalisi haqqında heç bir fakt yoxdur. Erməni əhali Qarabağa rus-İran müharibələrindən sonra Rusiya imperiyası tərəfindən regionun dini tərkibini dəyişdirmək məqsədilə köçürülüb.
Səfir XX əsrin sonunda ermənilərin öz ərazilərini Azərbaycan torpaqları hesabına genişləndirmək niyyəti ilə təcavüzə başladıqlarını, nəticədə Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsi ilə yanaşı, ətraf 7 rayonun işğal etdiklərini, beynəlxalq humanitar hüququ kobud şəkildə pozaraq etnik təmizləmə həyata keçirdiklərini, nəticədə bir milyon azərbaycanlının doğma yurdundan didərgin düşdüyünü deyib. Qeyd olunub ki, 1993-cü ildə BMT Təhlükəsizlik Şurası erməni silahlı birləşmələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən 4 qətnamə qəbul etməsinə baxmayaraq, Ermənistan həmin qətnamələrin tələblərini yerinə yetirməkdən boyun qaçırır.
Diplomat Ermənistanda “məxməri” inqilab nəticəsində Nikol Paşinyanın hakimiyyətə gəlməsi və “Qarabağ Ermənistandır” kimi sərsəm bəyanatlar verməsi ilə münaqişənin həlli üçün aparılan danışıqlar prosesinin iflasının başladığını bildirib. Bundan başqa, Nikol Paşinyanın öz oğlunu Ermənistanın işğalı altındakı Qarabağda həqiqi hərbi xidmət keçməyə göndərməsi, habelə ATƏT-in Minsk qrupu formatında münaqişənin tərəfləri kimi Ermənistan və Azərbaycan arasında aparılan danışıqları pozmaq, qondarma “Dağlıq Qarabağ respublikası”nın danışıqlarda tərəf kimi iştirakını tələb etməsi sülh prosesinə ciddi zərbə vurub.
Diqqətə çatdırılıb ki, Ermənistan silahlı qüvvələri təmas xəttində, habelə iki ölkənin dövlət sərhədində dəfələrlə atəşkəsi pozub. Sonuncu belə təxribat isə sentyabrın 27-dən başlayıb və nəticədə cəbhəboyu ərazilərlə yanaşı, münaqişə bölgəsində xeyli aralıda yerləşən Gəncə, Mingəçevir kimi iri şəhərlərdə yaşayan mülki sakinlər arasında ölən və yaralananlar olub, infrastruktura ciddi ziyan dəyib. Azərbaycan Ordusu mülki əhalinin təhlükəsizliyini təmin etmək üçün əks-həmlə əməliyyatına başlayıb.
Səfir aparıcının xarici qüvvələrin Azərbaycan tərəfdən döyüşlərə cəlb olunması ilə bağlı sualı cavablandırarkən deyib ki, əhalisi 10 milyon nəfər olan Azərbaycanın hazırlıqlı, müasir Ordusu var və Silahlı Qüvvələrimiz ölkənin ərazi bütövlüyünü, suverenliyini təmin etmək gücündədir. Azərbaycanın müdafiə xərcləri 2,5 milyon əhalisi olan Ermənistanın demək olar ki, bütün dövlət büdcəsi qədərdir. Azərbaycan tərəfdən muzdluların döyüşməsi barədə iddialar əsassızdır və heç bir sübutu yoxdur.

‘TBS’ radio channel of the Republic of Korea aired a program, where listeners were informed about Armenian military aggression and recent provocations against Azerbaijan.
The guest of the program was Azerbaijan’s Ambassador in Seoul Ramzi Teymurov. The ambassador provided information about the history of the Nagorno-Karabakh conflict, as well as Armenia’s territorial claims not only against Azerbaijan but also Turkiye and Georgia. It was noted that the historical churches claimed by the Armenians as belonging to them belong to Caucasian Albania and that state has no connection with the Armenian people.
Speaking about the settlement of Armenians in Karabakh, the ambassador noted that there was no fact regarding Armenian people in the ‘Kurekchay’ treaty signed between Karabakh’s khan and the Russian general. The Armenian population was moved to Karabakh after the Russian-Iranian wars by the Russian Empire to change the religious composition of the region.
The ambassador said that at the end of the 20th century, Armenians started aggression to expand their territory at the expense of Azerbaijani territories. They occupied 7 surrounding regions in addition to the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan and carried out ethnic cleansing by grossly violating international humanitarian law. As a result of Armenia’s occupation policy, one million Azerbaijanis were displaced from their homeland.
The diplomat also added that as a result of the "velvet" revolution in Armenia, Nikol Pashinyan came to power and made absurd statements such as "Karabakh is Armenia", which caused the collapse of the negotiation process
It was stated that the Armenian armed forces violated the ceasefire on the border between the two countries, as well as on the contact line. The latest Armenian provocation was committed on September 27. These provocations resulted in deaths and injuries among civilians in the territories along the contact line, as well as in big cities such as Ganja and Mingachevir. The Azerbaijani side started counter-offensive operations to ensure the safety of the civilian population.
Answering the question about the involvement of foreign forces in the battles from the Azerbaijani side, the ambassador pointed out that Azerbaijan, which has a population of 10 million has a modern and well-trained army and the Azerbaijani Armed Forces are capable of providing territorial integrity and sovereignty. The claims about the involvement of mercenaries from the Azerbaijani side are groundless and have no proof.