Avropanın ictimai-siyasi dairələrində geniş oxucu auditoriyasına malik “Euractiv” portalında Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi - Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyevin “Ermənistanın Azərbaycanın mülki şəxslərinə və həyati əhəmiyyətli infrastrukturlarına qarşı hücumları diqqətdən kənar qalmamalıdır” adlı məqaləsi dərc olunub.
Hikmət Hacıyev məqalədə Ermənistanın 30 ilə yaxındır Azərbaycana qarşı davam edən hərbi təcavüzü, Ermənistan silahlı qüvvələrinin iyul ayında baş vermiş Tovuz hadisələrindən üç ay keçməmiş - sentyabrın 27-dən başlayaraq Azərbaycana qarşı törətdikləri növbəti təxribatlar, eləcə də Azərbaycan Ordusunun Ermənistanın bu təxribatlarını dəf etmək və öz vətəndaşlarının təhlükəsizliyini təmin etmək üçün həyata keçirdiyi uğurlu əks-hücum əməliyyatları, işğal edilmiş bəzi torpaqların bu əməliyyatlar nəticəsində azad edilməsi barədə məlumat verib.
Prezidentin köməkçisi yazır ki, Ermənistanın Azərbaycanın mülki yaşayış ərazilərinə və həyati əhəmiyyətli infrastrukturuna qarşı hücumları humanitar fəlakətə gətirib çıxara bilər.
Münaqişənin tarixi barədə məlumat verən Hikmət Hacıyev qeyd edir ki, bu problem Ermənistanın 1993-cü ildə BMT Təhlükəsizlik Şurasının Ermənistan silahlı qüvvələrinin Dağlıq Qarabağ bölgəsindən və Azərbaycanın işğal olunmuş digər yeddi rayonundan dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarılması ilə bağlı qəbul etdiyi 4 (822, 853, 874 və 884 saylı) qətnaməyə məhəl qoymaması ucbatından hələ də həll olunmamış qalır. Bu da münaqişəni yenidən alovlandırıb.
Prezidentin köməkçisi oxucuların diqqətinə çatdırır ki, Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş ərazilərin bir hissəsi Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin sentyabrın 27-dən bəri həyata keçirdiyi əks-hücum əməliyyatları zamanı azad edilib. Azərbaycan Silahlı Qüvvələri döyüşlərin ilk günlərindən etibarən beynəlxalq humanitar hüquqa və 1949-cu il Cenevrə Konvensiyasının müddəalarına uyğun olaraq mülki hədəfləri deyil, yalnız legitim hərbi obyektləri və hərbçiləri hədəf seçir. Azərbaycanın Silahlı Qüvvələrinin döyüş meydanında qazandığı inamlı qələbə Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyinin nizamsızlığa uğramasına səbəb oldu və Ermənistan tərəfi qəsdən əhalinin sıx yaşadığı Azərbaycan şəhərlərinə və döyüş zonasından tamamilə kənarda yerləşən kəndlərinə hücumlar etməyə başlayıb. Ermənistan oktyabrın 11-də cəbhə bölgəsindən xeyli aralıda yerləşən, Azərbaycanın ikinci ən böyük şəhəri olan Gəncədə yaşayış ərazisinə ballistik “SCUD” raketini atıb. Raketin hədəfə aldığı ərazinin yaxınlığında bu hücumu əsaslandıra biləcək hər hansı hərbi obyektin olmaması həmin hücumu hərbi cinayət kimi xarakterizə etməyə əsas verir. Gecə yarısında həyata keçirilən bu dəhşətli hücum nəticəsində yaşayış binası tamamilə dağılıb, 10 mülki şəxs həyatını itirib və 34 nəfər yaralanıb. Bu hücumun ən acınacaqlı nəticələrindən biri də hər iki valideynini itirən iki yaşındakı uşaqla bağlıdır. Oktyabrın 14-nə qədər olan məlumata görə, Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın yaşayış məntəqələrini ağır artilleriya qurğularından və raket sistemlərindən atəşə tutması nəticəsində mülki şəxslərdən 43 nəfər həlak olub, 214 nəfər isə xəsarət alıb. Həmçinin ümumilikdə 1571 ev və çoxmənzilli yaşayış binası, eləcə də 277 mülki obyekt yararsız vəziyyətə düşüb.
Azərbaycanın mülki yaşayış məntəqələrinə qarşı hücumlar etməklə Ermənistan mülki əhali arasında qorxu yaratmaq məqsədi güdür. Bu, həm də Ermənistanın münaqişənin coğrafiyasını genişləndirmək və Azərbaycanı sülhə məcburetmə əməliyyatından yayındırmaq üçün edilmiş bir cəhddir. Ermənistan təkcə mülki əhalini deyil, həmçinin Azərbaycanın və onun beynəlxalq tərəfdaşları, eləcə də qitənin enerji təhlükəsizliyi üçün siyasi və iqtisadi əhəmiyyətə malik olan Azərbaycanın həyati əhəmiyyətli enerji infrastrukturunu, neft və qaz boru kəmərlərini hədəf alır.
İndi açıq-aşkar aydındır ki, Ermənistan strateji cəhətdən əhəmiyyət daşıyan Cənubi Qafqaz bölgəsində mülki şəxslərin həyatını və enerji təhlükəsizliyini riskə qoyaraq burada sülhə və sabitliyə açıq-aşkar təhdid yaradır. Beləliklə, Ermənistan yalnız Azərbaycanı deyil, həm də Avropanın enerji təhlükəsizliyini hədəf alır.
Azərbaycanın mülki əhalisi və onun həyati əhəmiyyətli enerji infrastrukturları öz ərazi bütövlüyünü bərpa etmək üçün Azərbaycanın sülhə məcburetmə əməliyyatlarında qazandığı uğurlar qarşısında Ermənistanın yaşadığı məyusluğa görə cəzalanmamalıdır. Azərbaycanın beynəlxalq tərəfdaşları bu cür təhlükəli təxribat əməllərinə qarşı daha diqqətli olmalı və onları kəskin şəkildə pisləməlidirlər.

The well-known "Euractiv" portal published an article by Hikmet Hajiyev, Assistant to the President of Azerbaijan - Head of the Foreign Policy Department of the Presidential Administration Hikmet Hajiyev titled "Attacks by Armenia against Azerbaijani civilians and critical infrastructure should not be overlooked."
“On 27 September, less than three months after the Tovuz escalation of July, the armed forces of Armenia launched another military attack against Azerbaijan. Azerbaijani Army was compelled to take counter-offensive measures to deter the aggression and to protect its citizens.
This has re-ignited the thirty-year-old territorial conflict between the two countries which has remained unresolved due to the disregard of the Armenian government for the four UN Security Council resolutions (822, 853, 874, and 884) adopted in 1993 that call for an immediate, complete and unconditional withdrawal of armed forces of Armenia from the Nagorno-Karabakh region and other seven occupied districts of Azerbaijan,” the article informs the readers.
“Armenia’s behavior over the past few weeks since the outbreak of the hostilities has once again testified to its unwillingness to comply with the resolutions of the UN Security Council.
Quite the contrary, the incumbent leadership of Armenia has further ratcheted up its militaristic and hostile rhetoric and made new provocations towards the Azerbaijani side.
In the course of its counter-offensive operation since 27 September, Azerbaijan succeeded in liberating a part of its occupied territories.
From the beginning of the hostilities, Azerbaijan has set it upright that its targets are not civilians, but only legitimate military objects and combatants, under international humanitarian law, the provisions of the Geneva Conventions of 1949,” Hikmet Hajiyev noted.
“Confident battleground gains by the armed forces of Azerbaijan have caused a sense of misdirection to the military and political leadership of Armenia, and they started to attack deliberately densely populated Azerbaijani cities and villages well beyond the theatre of military hostilities.
The Azerbaijani cities neighboring the frontline, primarily, Barda, Tartar, Beylagan, Agdam, Fuzuli, Goranboy, Shamkir, and Naftalan, are being continuously shelled by the Armenian armed forces often from the territory of Armenia.
Armenia also hit Azerbaijan’s Khizi and Absheron region in the neighborhood of the capital city of Baku with two 300 km mid-range missiles,“ Hikmet Hajiyev informed the readers.
The article reads: “On 11 October, Armenia launched “SCUD” ballistic missile from its territory to a residential area in Ganja, the second largest city of Azerbaijan that is located more than 60 km away from the frontline. The fact that there is not any military installation in the vicinity of the targeted area which could justify the attack gives ground to characterise it as a war crime. The attack at midnight destroyed the apartment building killed 10 civilians in their sleep and injured 34. One of the most tragic results of the attack was about a two-year-old child who lost both parents.
As of 14 October, 43 Azerbaijani civilians have been killed and 214 civilians were wounded in the course of these attacks against the settlements. 277 civilian facilities and 1571 houses and buildings have been destroyed. Even hospitals, medical facilities, ambulances, schools, and kindergartens are not spared.
The attacks against the civilian settlements serve Armenia’s goal to terrorize the Azerbaijani public and disseminate fear among the civilian population. This is also an attempt to expand the theatre of military hostilities and as such to distract Azerbaijan from its peace enforcement operations.”
Moreover, by striking the densely populated cities from Armenia’s territory, the government of Armenia hopes to provoke Azerbaijan for a counter-strike, thus effectively making a case for dragging the third parties – namely the Collective Security Treaty Organization – into its adventures.
In addition to the civilian population, Armenia also targets Azerbaijan’s critical energy infrastructure, and oil and gas pipelines that possess strategic political and economic importance for Azerbaijan and its international partners as well as for the energy security of the wider continent.