Rusiya mətbuatı Azərbaycan Prezidentinin “Əl-Cəzirə” televiziya kanalına müsahibəsini geniş işıqlandırıb.
Rusiya xəbər resurslarının materiallarında Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin nizama salınmasına dair danışıqlar prosesinin bərpa olunması, müharibənin bitməsi üçün yalnız Ermənistan qoşunlarının işğal olunmuş əraziləri tərk etməsi şərtini irəli sürməsi qeyd olunur. Rusiya oxucularının diqqətinə dövlət başçımızın Paşinyanla indiyədək görüşlərinin tamamilə səmərəsiz olduğu, Azərbaycanın torpaqlarını hərblə deyil, sülhlə qaytarmaq istəyinə baxmayaraq, Ermənistan rəhbərinin bu məsələdə qeyri-konstruktiv mövqe sərgiləməsi barədə fikirləri çatdırılıb.
Rusiyanın internet nəşrləri, informasiya agentlikləri və teleradioları Prezidentin müsahibəsindən aşağıdakı fikirləri sitat gətirirlər: “Münaqişə indi həll olunmalıdır. Ermənistana kömək etmək istəyənlər onların, belə demək mümkünsə, yaxın tərəfdaşları qoy onlara kömək etmək üçün desinlər ki, əraziləri tərk edin, iradənizi nümayiş etdirin, atəşi dayandırın, deyin ki, bu gün, ya sabah, bir həftəyə mən Ağdamı tərk edəcəyəm, növbəti dəfə, növbəti həftə Füzulini tərk edəcəyəm, növbəti həftə Kəlbəcəri tərk edəcəyəm və s. və biz dayanarıq. Bu, çox ədalətli mövqedir. Bu, müharibəyə deyil, sülhə istiqamətlənmiş mövqedir”.

Российская пресса широко освещала интервью президента Азербайджана Ильхама Алиева телеканалу "Аль-Джазира"
В материалах российских новостных ресурсов отмечается, что президент Азербайджана Ильхам Алиев выдвинул условие возобновления переговорного процесса по урегулированию нагорно-карабахского конфликта, которое требует немедленного и безоговорочного вывода армянских войск с оккупированных территорий, и только в этом случае война прекратится. До сведения российских читателей доведены заявления главы нашего государства, в частности о том, что встречи с Пашиняном пока были совершенно неэффективными. Несмотря на желание Азербайджана вернуть свои земли не с помощью войны, а мирным путем, глава Армении продемонстрировал неконструктивную позицию по этому вопросу.
Интернет-издания, информационные агентства и радиостанции России приводят следующие заявления из интервью президента: «Конфликт должен быть решен сейчас. Те, кто хочет помогать Армении, если можно так сказать, их близкие партнеры, пусть, чтобы помочь им, скажут: покиньте территории, продемонстрируйте волю, остановите огонь, скажите, что сегодня или завтра, или в течение недели я покину Агдам, в следующий раз, на следующей неделе покину Физули, еще через неделю покину Кельбаджар и т.д., и мы остановимся. Это очень справедливая позиция. Это позиция, направленная не на войну, а на мир».