Özbəkistanın “human.uz” və “islamonline.uz” portalları Ermənistanın Azərbaycana təcavüzü və ordumuzun əks hücumu ilə əlaqədar məqalələr dərc edib.
Yazılarda Türkiyənin vitse-prezidenti Fuat Oktayın “Kriter” jurnalına müsahibəsindən bəzi məqamlar yer alıb.
Müsahibədə deyilir ki, Ermənistan işğalçıdır, regionda sülh və sabitlik üçün maneədir, beynəlxalq birlik Azərbaycanı dəstəkləyir. Bütün dünya gördü ki, Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsində həqiqət kimin tərəfindədir. Uzun illərdir təmas xəttində Ermənistanın Azərbaycana qarşı təxribatları dayanmır. Ermənilər iyul ayında sərhədin Tovuz istiqamətində növbəti təxribat törətdilər, sentyabrın 27-də isə qoşunların təmas xəttində Azərbaycan növbəti təxribata əl atdılar və bu, Azərbaycan silahlı qüvvələrinin əks-hücumu ilə nəticələndi.
Vitse-prezident deyib: “Türkiyə bu gün işğala məruz qalan, torpaqları zəbt edilən Azərbaycanı dəstəkləyir, beynəlxalq hüquq və ədalət də Azərbaycanın tərəfindədir. Artıq 28 ildir ki, dünya ictimaiyyəti Ermənistanı Dağlıq Qarabağ və onun ətrafındakı yeddi rayonun işğalına son qoymağa çağırır. Ermənistanın müntəzəm təxribatları, atəşkəsin pozulması Azərbaycanı məcbur etdi ki, beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini əsas tutaraq torpaqlarını düşməndən təmizləmək hüququndan yararlansın”.
Fuat Oktay bildirib ki, münaqişənin tənzimlənməsi ilə məşğul olan ATƏT-in Minsk qrupu problemin həllində gücsüzlüyünü ortaya qoydu. Bütün əməliyyatlar Ermənistanın işğal etdiyi Azərbaycan torpaqlarında aparılır.
“İslamonline.uz” portalı isə “Dağlıq Qarabağ münaqişəsi haqqında 6 əsas məsələ” sərlövhəli infoqrafika verib. İnfoqrafikada Dağlıq Qarabağın xəritəsi əks olunub. Həmçinin münaqişənin başlanması və tarixi, problemin həllində Türkiyənin mövqeyi, Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycan torpaqlarından qeyd-şərtsiz çıxarılması haqqında BMT Təhlükəsizlik Şurasının 4 qətnaməsinin qəbul edilməsi barədə məlumat verilib.

Узбекские порталы human.uz и islamonline.uz опубликовали статьи, рассказывающие об агрессии Армении против Азербайджана и контрнаступлении нашей армии.
Статьи содержат некоторые моменты из интервью вице-президента Турции Фуата Октая журналу Kriter.
В интервью говорится, что Армения является оккупантом, что она препятствует миру и стабильности в регионе, и что международное сообщество поддерживает Азербайджан. Долгие годы на линии соприкосновения не прекращались провокации Армении против Азербайджана. В июле армяне совершили очередную провокацию на Товузском направлении границы, а 27 сентября предприняли очередную провокацию, что привело к контрнаступлению азербайджанских Вооруженных сил.
Вице-президент сказал: "Турция поддерживает Азербайджан, который сегодня подвергается оккупации, земли которого захвачены, международное право и справедливость также на стороне Азербайджана. Уже 28 лет мировое сообщество призывает Армению прекратить оккупацию Нагорного Карабаха и семи окружающих его районов. Регулярные провокации Армении, нарушение огня вынудили Азербайджан воспользоваться правом очищения своих земель от врага, основываясь на нормах и принципах международного права".
Фуат Октай заявил, что Минская группа ОБСЕ, занимающаяся урегулированием конфликта, показала, что неспособна решить проблему. Все операции проводятся на оккупированных Арменией азербайджанских землях.
Портал islamonline.uz опубликовал инфографику «6 основных вопросов о нагорно-карабахском конфликте». На ней отражена карта Нагорного Карабаха. Также сообщается о начале, истории конфликта, позиции Турции в решении проблемы, принятии 4 резолюции Совета Безопасности ООН о безоговорочном выводе вооруженных сил Армении с азербайджанских земель.