İtaliyanın Geopolitica.info Tədqiqat Mərkəzinin portalında Venesiyanın Ca Foscari Universitetinin professoru və aparıcı beyin mərkəzi olan İSPİ-nin tədqiqatçısı Karlo Frappinin “Dağlıq Qarabağdakı münaqişə yenidən alovlandı: Prof. Karlo Frappi ilə reportaj” başlıqlı müsahibəsi dərc olunub.
Qafqaz üzrə tədqiqatçı-ekspert olan professor Karlo Frappi ilə müsahibədə Ermənistanın Azərbaycana qarşı sentyabrın 27-də başlatdığı yeni hərbi təcavüzü və bu xüsusda, Azərbaycanın özünümüdafiə hüququ çərçivəsində həyata keçirdiyi hərbi əməliyyatlar, Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi, münaqişənin siyasi və hüquqi çərçivəsi, region dövlətlərinin rolu kimi məsələlərə toxunulur.
Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin 1988-ci ildən davam etdiyini, genişmiqyaslı silahlı toqquşmaların isə məhz indi baş verməsinin səbəbi ilə bağlı suala cavab verən K.Frappi hazırkı vəziyyətin heç də təəccüblü olmadığını bildirib. O deyib: “Ermənistanla Azərbaycan arasında silahlı toqquşmaların yenidən başlaması təəssüf ki, proqnozlaşdırılan idi. İyul ayında baş vermiş qısamüddətli qarşıdurma döyüşlərin dayandırılmasına baxmayaraq, narahatlıq doğururdu və bu, toqquşmalarda keyfiyyətcə yeni bir sıçrayışın olduğu aydın şəkildə görünürdü. Mən hələ ən inkişaf etmiş hərbi texnologiyaya və istifadə olunan silah növlərinə toxunmuram. Hər şeydən əvvəl, toqquşmaları müşayiət edən vəziyyətə, Ermənistan və Azərbaycan vətəndaş cəmiyyətlərinə, həm ölkə daxilində, həm də xaricdə demək olar ki, bütün böyük ölkələrdə təkrar qarşıdurmaların baş verdiyi millətçilik dalğalarına işarə edirəm. Eyni zamanda, iki ölkənin institusional təmsilçiləri arasında münaqişədən sonrakı həftələrdə azalma əvəzinə, daha da dərinləşən şifahi qarşıdurmanı nəzərdə tuturam”.
Hadisələrin hazırkı vəziyyətə gəlib çıxmasında beynəlxalq ictimaiyyətin hərəkətsizliyinin və vasitəçilərin fəaliyyətinin səmərəsizliyinin də böyük rol oynadığını vurğulayan K.Frappi bildirib: “Bu mənzərəyə bölgədə davamlı olaraq çalınan həyəcan təbili qarşısında beynəlxalq ictimaiyyətin və vasitəçilərin ənənəvi hərəkətsizliyini də əlavə etsək, münaqişənin yenidən alovlanmasının az qala açıq-aşkar bir nəticə olduğunu başa düşərik”.
Jurnalistin ötən il martın 29-da Vyanada Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev ilə Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan arasında ilk rəsmi görüşün keçirilməsi və görüşdə iki rəhbərin sərhəd boyunca silahlı qarşıdurmanı azaltmaqla bağlı söz verməsi fonunda indiki genişmiqyaslı qarşıdurmaya gətirən səbəblərlə əlaqədar sualına cavab verən K.Frappi Nikol Paşinyanın “saxta islahatçı” olmasına işarə edib. O qeyd edib: “Şəxsən mən son 2 ildə meydana gələn iki əhəmiyyətli və əlaqəli dinamikaya diqqət yetirərdim. Bir tərəfdən, şübhəsiz ki, regiondakılar və regiondan kənardakılar üçün 2018-ci il sözdə erməni məxməri inqilabı, Nikol Paşinyanın siyasi bəyanatları və “Qarabağ klanı”nı marginallaşdırmasının münaqişənin sülh yolu ilə həllinə kömək edə biləcəyinə ümid bəsləyənlər üçün təəssüfedici oldu. Lakin ümidverici əlamətlərə baxmayaraq, Paşinyanın islahatçı platforması daha açıq danışıqlara və diplomatik cəhətdən çıxılmaz vəziyyəti qurtarmaq üçün kömək edə biləcək kompromisə getməsinə doğru yönəlmədi. Bəzən hətta əksinə, maneə oldu. Bu dinamikaya bir sıra beynəlxalq və daxili amillər təsir göstərmiş ola bilər - daxili institusional qütbləşmədən diasporla çətin münasibətlərə qədər. Lakin Ermənistan baş nazirinin ritorikası və təşəbbüsləri onun sələflərindən heç də fərqli olmadığı faktını dəyişdirmir”.
Diqqəti Azərbaycanın suveren ərazilərinin işğalına və məcburi köçkünlərin faciəsinə yönəldən K.Frappi sözlərinə belə davam edib: “Xatırlamaq istədiyim ikinci element “məyusluq amili” ilə əlaqədardır. Mən Azərbaycan hakimiyyətinin münaqişənin sülh yolu ilə həlli perspektivlərinin dondurulması ilə bağlı artan məyusluğunu nəzərdə tuturam. Bakı üçün, - bu günə qədər beynəlxalq təşkilatların münaqişənin həlli üçün təsdiq etdiyi sənədlərin prinsip və müddəalarına uyğun olaraq, - işğal altında olan Dağlıq Qarabağ və ətraf rayonlar üzərində Azərbaycanın suverenliyinin yenidən təsdiqlənməsi məsələsi müzakirə predmeti deyil. Eyni zamanda, məcburi köçkünlərin həmin ərazilərə qayıtmaq hüququna heç bir şübhə yoxdur. Bu baxımdan, gözləntilərin qarşılanmaması və beynəlxalq ictimaiyyətin aşkar maraqsızlığının partlayıcı qarışığı elə bir vəziyyət yaratdı ki, güc tətbiq etməklə işğal olunmuş əraziləri güc tətbiqi ilə geri almaq yeganə alternativə çevrildi”.
Azərbaycan tərəfinin daim münaqişənin danışıqlar yolu ilə həll edilməsini dəstəklədiyini, lakin özünümüdafiə hüququ çərçivəsində ərazilərin geri qaytarıla biləcəyini də dəfələrlə vurğuladığını bildirən tədqiqatçı qeyd edib: “Digər tərəfdən, Prezident Əliyev və Azərbaycan hakimiyyətinin digər nümayəndələri illərdir ki, münaqişənin sülh yolu ilə həllinə üstünlük vermələrinə və dəstəkləmələrinə baxmayaraq, həmin ərazilərin öz suverenliyi altına qaytarılması üçün hərbi yolun son çarə olaraq qaldığını açıq şəkildə təkrarlayırdı. Bu gün Azərbaycanın başlatdığı geniş və açıq şəkildə planlaşdırılan hərbi əməliyyata təəccüblənən və ya qəzəblənən hər kəs, - erməni təxribatına cavab verilib-verilməməsindən asılı olmayaraq, - yalnız riyakarlıq etmiş olar”.
Jurnalistin Türkiyə, Rusiya, ABŞ kimi ölkələrin, eləcə də Avropa İttifaqı və Kollektiv Təhlükəsizlik Müqaviləsi Təşkilatının (KTMT) münaqişəyə cəlb oluna bilmə ehtimalı ilə bağlı sualına cavabında K.Frappi məsələyə sözügedən ölkələrin regionda oynadıqları rol baxımından yanaşaraq bildirib: “Daha əvvəllər beynəlxalq aktorlar hazırkı mübahisədə bu günlə müqayisədə daha əhəmiyyətli rol oynayıblar. Qeyd edilənlər arasında Rusiya əsas oyunçu olaraq qalır. Rəsmi Moskva digərlərindən fərqli olaraq, daxili və xarici dinamikanın qarışıq bir şəkil aldığı bölgədə əhəmiyyətli maraqlara sahibdir. Rusiya bu ərazidə real nüfuza sahib yeganə aktor olaraq qalır. Rusiyanın təsiri heç də birmənalı deyil. Belə ki, o, hər iki döyüşən tərəflə dialoq qurur (və onlara silah satır), Ermənistana xarici təhlükəsizliyin əsas zəmanətini təklif edir və eyni zamanda, həm ATƏT-in çoxtərəfli kontekstində, həm də ikitərəfli müstəvidə özünü münaqişədə əsas vasitəçi kimi göstərir”. Bundan başqa, adıçəkilən digər aktorların Moskvaya nisbətən daha məhdud güc mənbələrindən qaynaqlanan daha marjinal bir rolu olan Türkiyə ilə bağlıdır, ya da bölgədə daha fəal rol oynamaq istəməyən ABŞ-dır. ABŞ ən azı 2008-ci il Rusiya-Gürcüstan müharibəsindən etibarən ayrıca bir mövqe tutur. Avropa İttifaqı isə həmin dövrdən etibarən ümumilikdə bölgədə, xüsusilə də Dağlıq Qarabağdakı münaqişəyə münasibətdə özünü maraqsız və ya öz təsirini göstərmək iqtidarında olmayan biri kimi göstərir”.
KTMT ilə bağlı məsələyə münasibət bildirən K.Frappi isə Azərbaycan tərəfinin hərbi əməliyyatları öz suveren ərazisi daxilində həyata keçirməsi səbəbindən təşkilat üzvlərinin münaqişəyə cəlbinin hüquqi əsaslarının olmadığını diqqətə çatdırıb. O deyib: “KTMT-yə gəldikdə, “qarşılıqlı yardım klazulası”nın işə salınması üçün siyasi məsələlərdən əvvəl hüquqi şərtlərin də yarandığını düşünmürəm. Ermənistan Respublikası hücum altında deyil və çox güman ki, (və ümid edirəm) heç vaxt da olmayacaq. Münaqişə Azərbaycanın suveren ərazisi daxilində “məhdudlaşdırılmış” olaraq qalır. Azərbaycan tərəfinin hərbi əməliyyatların genişləndirilməsində heç bir marağı və ya bu baxımdan rahatlığı da yoxdur. Bunu söyləyərək diqqəti xarici aktorlara yönəltmək münaqişənin ən dərin mahiyyətindən yayındırmaq riski daşıyır. Münaqişənin mahiyyəti isə Ermənistan ilə Azərbaycan arasında ərazi mübahisəsidir”.
Jurnalistin münaqişənin xristian Ermənistanla müsəlman Azərbaycan arasında dini qarşıdurma kimi təqdim edilmə halları ilə bağlı sualına cavab olaraq, K.Frappi bunun dini münaqişə olmadığını qeyd edib, eləcə də diqqəti Azərbaycandakı dünyəvilik və tolerantlıq dəyərlərinə yönəldib. Professor deyib: “Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin dinlə heç bir əlaqəsi yoxdur. Bu yanaşma, - münaqişənin özü ilə yaranmış, o vaxtdan etibarən ətalət və təbliğatın qarışığı nəticəsində sağ qalmışdır, - ötən əsrin 90-cı illərinin ortalarında “sivilizasiyaların toqquşması” nəzəriyyəsinin mövcud olduğu və məlumatsızlığın geniş yayıldığı bir mərhələdə baş verməsinin “günahı”nın əvəzini ödəyir. O zaman Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin fonunda formalaşan Rusiya-Türkiyə qarşıdurması da bu yanaşmanın yaranmasına kömək etdi. Ancaq o vaxt bu, Ankara-Bakı oxunu möhkəmləndirən İslam həmrəyliyindən daha çox pantürk həmrəyliyi idi. Yuxarıdakı mülahizələrə Qərb ictimai rəyinin bir hissəsinin gizli islamofobiya instinktini nəzərə alaraq başqa bir element də əlavə edərdim. Azərbaycan tamamilə dünyəvi ölkədir və onun institutları ənənəvi olaraq dünyəvilik dayaqlarına malikdir, habelə kimlik və milli quruculuq keçmiş sosial, mədəni və siyasi həyatın dünyəviliyi əsasında formalaşmışdır. Bu səbəbdən bu münaqişədə din qarşıdurması fərziyyəsinin heç bir əsası yoxdur”.
Jurnalistin münaqişənin həllində Minsk qrupunun rolu ilə bağlı sualını cavablandıran K.Frappi bu qurumu “köhnəlmiş” və “səmərəsiz” adlandırıb, eləcə də onun formatının regiondakı yeni güclər balansına uyğunlaşdırılmasının zəruriliyinə işarə edib. O vurğulayıb: “Münaqişənin gələcəyinə baxsaq, bu, açıq şəkildə mərkəzi düyünlərdən biridir və eyni zamanda, açılması çox mürəkkəbdir. Minsk qrupu açıq şəkildə təsirsiz qalmamışdan daha əvvəl də tükənmiş bir mexanizm idi. Buna baxmayaraq, bu qrup hazır bir danışıq formatı təklif edir, artıq sınaqdan keçmiş və döyüşən tərəflərin təsdiqlədiyi münaqişənin həlli üçün prinsiplərdə israrlıdır. Beləliklə, istər-istəməz oyunda iştirak edən bütün aktorlar üçün məcburi istinad nöqtəsi olaraq qalan bir mexanizmi dəyişdirmək çətindir. Minsk qrupunun döyüşən tərəflərin təsdiq edilmiş prinsiplərə hörmət göstərməyə məcbur etməkdə sübut olunmuş təsirsizliyindən əlavə, düşünürəm ki, danışıqlar mexanizminin zəifliyi hər şeydən əvvəl onun köhnəlməsindən qaynaqlanır. Başqa sözlə, söhbət hazırkı tərkibində 1990-cı illərin ortalarında müəyyənləşdirilən, Cənubi Qafqazdakı hazırkından tamamilə fərqli olan əməkdaşlıq və güc rəqabətinin məntiqini əks etdirən bir formatdan gedir. Qrupun həmsədrliyinin eyni tərkibi mövcud ssenaridə az məna kəsb edir. İnanıram ki, mövcud regional güc və təsir tarazlığına daha çox uyğunlaşma vasitəçilik işini buradan götürməli olan hər hansı bir mexanizm üçün vacib şərtdir”.
Jurnalistin hazırkı qarşıdurmanın nəticəsinin bölgədəki tarazlığı poza bilməsi ehtimalı ilə bağlı sualına cavabında K.Frappi deyib ki, Ermənistanla Azərbaycan arasındakı “mübahisəli” ərazinin əhəmiyyəti, mənbələri baxımından taleyi nə olursa-olsun, regional tarazlığı dəyişə biləcək qədər deyil. Yəni, döyüşən tərəflər üçün maddi baxımdan deyil, mənəvi baxımdan daha çox aktuallıq kəsb edir. Digər tərəfdən, davam edən qarşıdurma və xarici aktorların reaksiyası regional diplomatik və strateji oyunda müəyyən dəyişikliklərə səbəb ola bilər”, - professor fikrini tamamlayıb.

На портале исследовательского центра Италии Geopolitica.info опубликовано интервью профессора Университета Ка Фоскари в Венеции и исследователя Карло Фраппи под заголовком «Конфликт в Нагорном Карабахе вновь разгорелся: Репортаж с профессором Карло Фраппи».
В интервью с профессором Карло Фраппи, экспертом-исследователем по Кавказу, затрагиваются такие вопросы, как новая военная агрессия Армении против Азербайджана, начавшаяся 27 сентября и, в частности, военные операции, проводимые Азербайджаном в рамках права на самооборону, армяно-азербайджанский конфликт, политическая и правовая рамки конфликта, роль в нем государств региона.
Отвечая на вопрос о том, по каким причинам продолжающейся с 1988 года Нагорно-Карабахский конфликт переживает очередную фазу обострения, почему именно сейчас происходят масштабные вооруженные столкновения, К.Фраппи сказал, что нынешняя ситуация нисколько не удивительна. Он сказал: "К сожалению, возобновление вооруженных столкновений между Арменией и Азербайджаном было вполне прогнозируемым. Кратковременное противостояние в июле, несмотря на прекращение боевых действий, вызвало определенное беспокойство, потому что наглядно показало, что произошел качественно новый всплеск противостояния.
И это я еще не упоминаю о наиболее передовых военных технологиях и видах применяемого оружия. Прежде всего, я имею в виду ситуацию, сопровождающую столкновения, гражданские общества Армении и Азербайджана, переживающие очередные волны национализма, как это было почти во всех крупных странах, в которых происходили повторные столкновения как в пределах этих стран, так и за их пределами. В то же время я имею в виду и словесный конфликт между институциональными представителями обеих стран, который, вместо того, чтобы ослабнуть в последующие недели после конфликта, лишь еще более углубился.
Подчеркнув, что бездеятельность международного сообщества и неэффективность деятельности посредников сыграли большую роль в доведении событий до нынешней ситуации, К.Фраппи заявил: «Если добавить к этой картине традиционное бездействие международного сообщества и посредников перед постоянно звучащим в регионе набатным колоколом, то мы ясно понимаем, что конфликт не мог не разгореться вновь.
Отвечая на вопрос журналиста о причинах, приведших к нынешнему широкомасштабному противостоянию на фоне того, что на первой официальной встрече президента Азербайджана Ильхама Алиева и премьер-министра Армении Никола Пашиняна, состоявшейся в Вене 29 марта прошлого года прозвучали обещания двух руководителей уменьшить вооруженное противостояние вдоль границы, К.Фраппи указал на то, что Никол Пашинян является «фальшивым реформатором». Он отметил: «Лично я бы сосредоточил внимание на двух важных и взаимосвязанных динамиках, произошедших за последние два года. С одной стороны, несомненно, и для жителей региона, и для тех, кто находится за его пределами, 2018 год вызвал разочарование у тех, кто надеялся, что армянская бархатная революция, политические заявления Никола Пашиняна и маргинализация «карабахского клана» помогут решить конфликт мирным путем.
Однако, несмотря на обнадеживающие признаки, реформаторская платформа Пашиняна не была направлена на проведение более открытых переговоров и поиски компромисса, который мог бы помочь в урегулировании тупиковой с дипломатической точки зрения ситуации. Иногда даже наоборот, она была препятствием этому. На эту динамику может повлиять ряд международных и внутренних факторов - от внутренней институциональной поляризации до сложных отношений с диаспорой. Однако риторика и инициативы премьер-министра Армении указывают на то, что он ничем не отличается от своих предшественников.
Акцентируя внимание на оккупации суверенных территорий Азербайджана и трагедии вынужденных переселенцев, К.Фраппи продолжил: "Второй элемент, который я хочу упомянуть, связан с "фактором разочарования". Я имею в виду растущее разочарование властей Азербайджана по поводу замораживания перспектив мирного разрешения конфликта. Для Баку, в соответствии с принципами и положениями документов, одобренных международными организациями для урегулирования конфликта, вопрос признания суверенитета Азербайджана над оккупированным Нагорным Карабахом и прилегающими регионами не является предметом обсуждения. В то же время не подлежит сомнению право вынужденных переселенцев вернуться в эти районы. В этом отношении гремучая смесь неспособности оправдать ожидания и очевидной незаинтересованности международного сообщества создала ситуацию, когда возвращение оккупированных территорий силой стало единственной альтернативой».
Заявив, что азербайджанская сторона всегда поддерживала решение конфликта путем мирных переговоров, но неоднократно подчеркивала, что территории могут быть возвращены в рамках права на самооборону, исследователь отметил: "С другой стороны, несмотря на то, что президент Алиев и другие представители власти в Азербайджане на протяжении многих лет предпочитали и поддерживали мирное урегулирование конфликта, глава государства не раз повторял, что военный путь остается последним выходом для возвращения этих территорий под суверенитет Азербайджана. Любой, кого удивляет или возмущает масштабная и четко спланированная военная операция, начатая сегодня Азербайджаном, независимо от того, является ли она ответом на армянскую провокацию или нет, является лишь лицемером».
Отвечая на вопрос журналиста о возможности вовлечения в конфликт таких стран, как Турция, Россия, США, а также Евросоюза и Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ), К.Фраппи дал ответ с точки зрения того, какую роль играют эти страны в регионе. Он сказал: «Раньше международные акторы играли более важную роль в этом конфликте, нежели сегодня. Среди упомянутых главным игроком остается Россия.
Официальная Москва, в отличие от других, имеет значительные интересы в регионе, в котором внутренняя и внешняя динамика смешаны между собой. Россия остается единственным актором, имеющим реальное влияние на этой территории. Влияние России не является однозначным. Таким образом, она налаживает диалог с обеими воюющими сторонами (и продаёт им оружие), предлагает Армении главную гарантию внешней безопасности и в то же время проявляет себя как главный посредник в конфликте, как в многостороннем контексте ОБСЕ, так и на двусторонней основе».
Кроме того, остальные упомянутые акторы связаны с Турцией, которая играет более маргинальную роль из-за более ограниченных силовых источников по сравнению с Москвой или США, которые не хотят играть более активную роль в регионе. США, по крайней мере, после российско-грузинской войны 2008 года, заняли стороннюю позицию в регионе. А Европейский Союз с тех самых пор показал себя незаинтересованным либо неспособным оказывать влияние в регионе в целом, и, в особенности, в отношении конфликта в Нагорном Карабахе.
Комментируя вопрос в связи с ОДКБ, К.Фраппи отметил, что правовых оснований для вовлечения членов организации в конфликт нет в связи с тем, что азербайджанская сторона осуществляет военные действия на своей суверенной территории. Он сказал: «Что касается ОДКБ, то не думаю, что правовые условия для активации «положения о взаимопомощи» будут созданы раньше, чем будет оценена политическая сторона вопроса. На Республика Армению не нападают, и, скорее всего (и я надеюсь), никогда не нападут.
Конфликт остается «запертым» внутри суверенной территории Азербайджана. Азербайджанская сторона не заинтересована ни в расширению фронта боевых действий, ни удобства в этом отношении. Говоря об этом, ориентация внимания на иностранных актеров рискует отвлечь их от самой глубокой сути конфликта. Суть конфликта заключается в территориальном споре между Арменией и Азербайджаном ".
Отвечая на вопрос журналиста о случаях подачи конфликта как религиозного конфликта между христианской Арменией и мусульманским Азербайджаном, К.Фраппи отметил, что это не религиозный конфликт, а также обратил внимание на ценности секуляризма и толерантности в Азербайджане. Профессор заявил: «Нагорно-Карабахский конфликт не имеет ничего общего с религией. Этот подход – появившийся с возникновением самого конфликта и с тех пор сохранившийся в результате смеси инерции и пропаганды – есть расплата за "вину" за существовашее в середине 90-х годов прошлого века невежество, когда теория «столкновения цивилизаций» получила широкое распространение.
Формированию такого подхода способствовал и российско-турецкий конфликт, сформировавшийся на фоне тогдашнего армяно-азербайджанского конфликта. Однако тогда именно пантюркистская солидарность, а не исламская солидарность, укрепила ось Анкара-Баку. Я бы добавил к вышеизложенным соображениям еще один элемент, учитывая скрытый исламофобский инстинкт части западного общественного мнения. Азербайджан является полностью светской страной, и ее институты традиционно имеют основы светскости, а идентичность и национальное строительство формировались на основе светскости прошлой общественной, культурной и политической жизни. По этой причине нет никаких оснований для гипотезы о религиозном противостоянии в этом конфликте».
Отвечая на вопрос журналиста о роли Минской группы в разрешении конфликта, К.Фраппи назвал этот институт "устаревшим" и "неэффективным", а также указал на необходимость адаптации ее формата к новому раскладу сил в регионе. Он подчеркнул: "Если мы посмотрим на будущее конфликта, то это явно один из центральных узлов, и в то же время его очень сложно распутать. Даже до того, как Минская группа стала явно неэффективной, это был исчерпанный механизм. Тем не менее, эта группа предлагает готовый формат переговоров, настаивая на уже апробированных и одобренных воюющими сторонами принципах разрешения конфликта.
Таким образом, сложно изменить механизм, который неизбежно остается обязательным ориентиром для всех участников игры. Помимо доказанной неэффективности Минской группы в принуждении противоборствующих сторон к соблюдению утвержденных принципов, я думаю, что слабость переговорного механизма связана, прежде всего, с его моральным устареванием. Иными словами, речь идет о формате в его нынешнем составе, отражающем логику сотрудничества и соперничества сил, определившуюся в середине 1990-х годов, и совершенно отличную от нынешней на Южном Кавказе. Тот же состав сопредседателей группы в нынешнем сценарии не имеет особого смысла. Я считаю, что большая адаптация к существующему региональному балансу сил и влияния является важным условием для любого механизма, который должен взять на себя посредническую миссию».
Отвечая на вопрос журналиста о возможности того, что результат нынешнего конфликта может нарушить баланс в регионе, К.Фраппи заявил, что какова бы ни была судьба "спорной" территории между Арменией и Азербайджаном с точки зрения разных источников, недостаточно изменить региональный баланс. То есть для воюющих сторон это более актуально не с материальной точки зрения, а с моральной. С другой стороны, продолжающийся конфликт и реакция иностранных акторов могут привести к определенным изменениям в региональной дипломатической и стратегической игре", - заключил профессор.