Ukraynanın İctimai Televiziyasında Ermənistanın saxta təbliğatı ifşa olunub və işğalçılıq siyasəti pislənilib.
Azərbaycanın Ukraynadakı səfiri Elmira Axundova bu telekanala müsahibəsində Ermənistanın yaydığı feyk xəbərlərə toxunaraq, Ermənistanın bu ölkədəki səfiri Tiqran Seyranyanın yalanlarını üzə çıxarıb.
Azərbaycanın Ermənistanın işğalçılıq siyasətinə qarşı mübarizəyə başladığını deyən E.Axundova qeyd edib: “Azərbaycan Ermənistanın işğalçılıq siyasətinə, təhqirinə, təxribatına 30 il dözdü. Daha dözmək fikrimiz yoxdur, Azərbaycan əsgəri öz torpaqlarının bütövlüyü uğrunda vuruşur, şəhid olur. Azərbaycan Ordusunun guya Ermənistan ərazisini vurması barədə yayılan xəbərlər tamamilə yanlışdır. Bizim başqa ölkənin ərazisində gözümüz yoxdur, Azərbaycan mübarizəsini işğal altında olan ərazilərində aparır”.
Guya Türkiyənin “F-16” təyyarəsinin Ermənistanın “Su-25” təyyarəsini vurması barədə erməni səfirinin iddialarını təkzib edən Elmira Axundova bildirib ki, müasir texnika dövründə “F-16”ların səmada uçuş aparmasını aşkarlamaq çox asandır.
“Əgər bununla bağlı fakt yoxdursa, necə yalan söyləmək olar? Ermənistan pilotları gecə uçuşları həyata keçirə bilmirlər. “Su-25” təyyarəsi duman şəraitində öz dağlarına çırpılaraq qəzaya uğrayıb. Türkiyənin Azərbaycan ərazisində hərbi əməliyyatlarda iştirakına dair heç bir dəlil və ya fakt yoxdur. Əgər varsa, göstərsinlər. Ancaq Azərbaycan Livan terrorçularının işğal olunmuş ərazilərdə döyüşməsinə dair kifayət qədər fakt ortaya çıxarıb”, - deyə səfir vurğulayıb.
E.Axundova qeyd edib ki, Azərbaycan yalnız hərbi obyektləri vurur, ancaq Ermənistan mülki obyektlərimizi raket atəşinə tutur. Nəticədə Azərbaycanın onlarca mülki şəxsi həlak olub, yüzlərlə insan yaralanıb. Çoxlu sayda evə, mülki obyektə, xəstəxanalara, orta məktəblərə ziyan dəyib.
Ukrayna dövlətinə Azərbaycanın haqlı işinə dəstək verdiyi üçün təşəkkür edən diplomat Prezident İlham Əliyevin bəyanatına istinadla vurğulayıb ki, Azərbaycan öz ərazi bütövlüyünü bərpa etməlidir, Ermənistan xalqı bunu anlamalıdır.

По Общественному телевидению Украины была разоблачена фальшивая армянская пропаганда и осуждена политика агрессии.
В интервью телеканалу посол Азербайджана в Украине Эльмира Ахундова разоблачила фейковые новости, распространяемые Арменией, а также ложь посла
Э.Ахундова, отметившая, что Азербайджан начал борьбу против политики агрессии Армении, заявила: «Азербайджан терпел политику агрессии, оскорблений и провокаций Армении на протяжении 30 лет. Мы не собираемся больше мириться с этим. Азербайджанский солдат борется за целостность своих земель. Слухи о том, что Азербайджанская армия якобы нанесла удар по территории Армении, полностью лживы. Нам не нужна территория другой страны. Азербайджан воюет на оккупированных территориях».
Э.Ахундова опровергла утверждения посла Армении о том, что турецкий F-16 сбил армянский Су-25, подчеркнув, что в век современных технологий очень легко обнаружить летающие в небе F-16.
Она также сказала, что Азербайджан выявил достаточно фактов того, что ливанские террористы воюют на оккупированных территориях. Она отметила, что Азербайджан наносит удары только по военным объектам, а Армения запускает ракеты, поражая наши гражданские объекты.
«В результате этого десятки мирных жителей Азербайджана погибли и сотни получили ранения. Были повреждены многие дома, гражданские объекты, больницы и средние школы», - сказала Э. Ахундова.
Поблагодарив государство Украина за поддержку правого дела Азербайджана, дипломат со ссылкой на заявление президента Ильхама Алиева подчеркнула, что Азербайджан должен восстановить свою территориальную целостность, армянский народ должен это осознать.