Ukraynanın İctimai Televiziyasında Ermənistanın saxta təbliğatı ifşa olunub və işğalçılıq siyasəti pislənilib.
Azərbaycanın Ukraynadakı səfiri Elmira Axundova bu telekanala müsahibəsində Ermənistanın yaydığı feyk xəbərlərə toxunaraq, Ermənistanın bu ölkədəki səfiri Tiqran Seyranyanın yalanlarını üzə çıxarıb.
Azərbaycanın Ermənistanın işğalçılıq siyasətinə qarşı mübarizəyə başladığını deyən E.Axundova qeyd edib: “Azərbaycan Ermənistanın işğalçılıq siyasətinə, təhqirinə, təxribatına 30 il dözdü. Daha dözmək fikrimiz yoxdur, Azərbaycan əsgəri öz torpaqlarının bütövlüyü uğrunda vuruşur, şəhid olur. Azərbaycan Ordusunun guya Ermənistan ərazisini vurması barədə yayılan xəbərlər tamamilə yanlışdır. Bizim başqa ölkənin ərazisində gözümüz yoxdur, Azərbaycan mübarizəsini işğal altında olan ərazilərində aparır”.
Guya Türkiyənin “F-16” təyyarəsinin Ermənistanın “Su-25” təyyarəsini vurması barədə erməni səfirinin iddialarını təkzib edən Elmira Axundova bildirib ki, müasir texnika dövründə “F-16”ların səmada uçuş aparmasını aşkarlamaq çox asandır.
“Əgər bununla bağlı fakt yoxdursa, necə yalan söyləmək olar? Ermənistan pilotları gecə uçuşları həyata keçirə bilmirlər. “Su-25” təyyarəsi duman şəraitində öz dağlarına çırpılaraq qəzaya uğrayıb. Türkiyənin Azərbaycan ərazisində hərbi əməliyyatlarda iştirakına dair heç bir dəlil və ya fakt yoxdur. Əgər varsa, göstərsinlər. Ancaq Azərbaycan Livan terrorçularının işğal olunmuş ərazilərdə döyüşməsinə dair kifayət qədər fakt ortaya çıxarıb”, - deyə səfir vurğulayıb.
E.Axundova qeyd edib ki, Azərbaycan yalnız hərbi obyektləri vurur, ancaq Ermənistan mülki obyektlərimizi raket atəşinə tutur. Nəticədə Azərbaycanın onlarca mülki şəxsi həlak olub, yüzlərlə insan yaralanıb. Çoxlu sayda evə, mülki obyektə, xəstəxanalara, orta məktəblərə ziyan dəyib.
Ukrayna dövlətinə Azərbaycanın haqlı işinə dəstək verdiyi üçün təşəkkür edən diplomat Prezident İlham Əliyevin bəyanatına istinadla vurğulayıb ki, Azərbaycan öz ərazi bütövlüyünü bərpa etməlidir, Ermənistan xalqı bunu anlamalıdır.

Armenia's fake propaganda was exposed on Public Television of Ukraine and its policy of occupation was condemned.
Azerbaijani Ambassador to Ukraine Elmira Akhundova exposed Armenian Ambassador Tigran Seyranyan's lies in her interview.
E. Akhundova, who said that Azerbaijan started fighting against the policy of aggression of Armenia, noted: "Azerbaijan has endured the policy of aggression, insults and provocations of Armenia for 30 years. We are not going to tolerate it anymore. The Azerbaijani servicemen fight for the integrity of their lands and become martyrs. The news about the alleged attack of the Azerbaijani Army on the territory of Armenia is completely false. We have no claims to the territory of another country. Azerbaijan is fighting in its occupied territories."
Elmira Akhundova, who refuted the Armenian ambassador's claims that the Turkish 'F-16' plane shot down the Armenian 'Su-25 aircraft, stated that it was very easy to detect F-16s flying in the sky in the era of modern technology.
'If there is no fact about it, how can anyone lie? Armenian pilots cannot carry out night flights. 'Su-25' aircraft crashed into the mountain due to the foggy weather. There is no evidence and fact regarding the involvement of Turkiye in the military operations in the Azerbaijani territory. However, Azerbaijan has disclosed a lot of facts on the involvement of Lebanon terrorists in fighting from the Armenian side.
She also said that Azerbaijan only targets military objects while Armenia targets civilian objects. As a result of this, hundreds of civilians were killed and thousands injured. A great number of houses, civilian objects, hospitals, and schools were damaged.
Expressing gratitude for Ukraine's support to Azerbaijan's just matter, the diplomat referred to Ilham Aliyev's statement, adding that Azerbaijan must restore its territorial integrity and Armenia needs to understand it.