Azərbaycan Ermənistan qoşunlarının işğal edilmiş ərazilərdən çıxarılması ilə əlaqədar Yaponiya tərəfindən də ədalətli və qətiyyətli mövqe gözləyir.
Bu barədə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi - Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev Yaponiyanın “Asahi Tv” telekanalına müsahibəsində bildirib.
Telekanalın yaydığı videosüjetdə sentyabrın 27-dən başlayaraq Ermənistan ordusunun təxribatı nəticəsində Azərbaycanla qarşıdurmanın kəskinləşdiyi, Ordumuzun əks-hücumu nəticəsində işğal altındakı bir sıra ərazilərin və strateji yüksəkliklərin azad edildiyi barədə məlumatlar əksini tapıb. Bildirilib ki, Azərbaycan artıq 30 ilə yaxındır işğal altında olan torpaqlarımızın azad edilməsini və Ermənistan ordusunun bu ərazidən çıxmasını gözləyir.
Videomaterialda Azərbaycan Prezidentinin köməkçisinin sözləri sitat gətirilərək bildirilir: “Azərbaycan Ermənistan ordusunun işğal altında olan torpaqlarımızdan qeyd-şərtsiz, tamamilə və dərhal çıxarılmasını təkidlə tələb edir. Biz gözləyirik ki, Yaponiya da BMT vasitəsilə yeni qətnamələrin qəbuluna təsir göstərəcək”.
H.Hacıyev əmin olduğunu bildirib ki, beynəlxalq hüquqa hörmətlə yanaşan Yaponiya da münaqişənin həllinə tezliklə öz töhfəsini verəcək.
Videosüjetdə, həmçinin Azərbaycan Prezidentinin köməkçisinin beynəlxalq ictimaiyyətə münaqişə regionuna erməni muzdlularının gətirilməsi ilə bağlı göstərilən cəhdlərin qarşısını almaq barədə çağırışı da yer alıb.

Head of the Foreign Policy Department of the Azerbaijani Presidential Administration Hikmet Hajiyev gave an interview to the Japanese Asahi TV.
The video includes information about the intensification of the confrontation as a result of the Armenian provocation and the liberation of strategic height as a result of the counterattack of the Azerbaijani army. The reportage emphasised Azerbaijan’s devoutness to liberate its territories, which have been under the occupation for 30 years.
“Azerbaijan insists on the unconditional, complete, and immediate withdrawal of the Armenian army from our occupied lands. We believe that Japan will also affect the adoption of new resolutions through the United Nations,” Hajiyev stated in his interview.
Hikmet Hajiyev also expressed his confidence that Japan, which respects international law, will also contribute to the settlement of the conflict.
The video reportage also underlined Hikmet Hajiyev’s call to the international community to prevent the involvement of mercenaries in the conflict by Armenia.