Azərbaycan Ermənistan qoşunlarının işğal edilmiş ərazilərdən çıxarılması ilə əlaqədar Yaponiya tərəfindən də ədalətli və qətiyyətli mövqe gözləyir.
Bu barədə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi - Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev Yaponiyanın “Asahi Tv” telekanalına müsahibəsində bildirib.
Telekanalın yaydığı videosüjetdə sentyabrın 27-dən başlayaraq Ermənistan ordusunun təxribatı nəticəsində Azərbaycanla qarşıdurmanın kəskinləşdiyi, Ordumuzun əks-hücumu nəticəsində işğal altındakı bir sıra ərazilərin və strateji yüksəkliklərin azad edildiyi barədə məlumatlar əksini tapıb. Bildirilib ki, Azərbaycan artıq 30 ilə yaxındır işğal altında olan torpaqlarımızın azad edilməsini və Ermənistan ordusunun bu ərazidən çıxmasını gözləyir.
Videomaterialda Azərbaycan Prezidentinin köməkçisinin sözləri sitat gətirilərək bildirilir: “Azərbaycan Ermənistan ordusunun işğal altında olan torpaqlarımızdan qeyd-şərtsiz, tamamilə və dərhal çıxarılmasını təkidlə tələb edir. Biz gözləyirik ki, Yaponiya da BMT vasitəsilə yeni qətnamələrin qəbuluna təsir göstərəcək”.
H.Hacıyev əmin olduğunu bildirib ki, beynəlxalq hüquqa hörmətlə yanaşan Yaponiya da münaqişənin həllinə tezliklə öz töhfəsini verəcək.
Videosüjetdə, həmçinin Azərbaycan Prezidentinin köməkçisinin beynəlxalq ictimaiyyətə münaqişə regionuna erməni muzdlularının gətirilməsi ilə bağlı göstərilən cəhdlərin qarşısını almaq barədə çağırışı da yer alıb.

Азербайджан ожидает от Японии справедливой и решительной позиции относительно вывода армянских войск с оккупированных территорий.
Об этом в интервью японскому телеканалу "Asahi TV" заявил помощник президента Азербайджанской Республики - заведующий отделом внешней политики администрации президента Хикмет Гаджиев.
В видеосюжете, транслируемом телеканалом, была отражена информация о том, что в результате провокации армянской армии обострилось противостояние с Азербайджаном, а в результате контрнаступления нашей армии был освобожден ряд оккупированных территорий и стратегических высот. Сообщалось, что Азербайджан жаждет освобождения своих земель, находящихся под оккупацией почти 30 лет, и вывода армянской армии с этих территорий.
В видеоматериале цитируются слова помощника президента Азербайджана: "Азербайджан настаивает на безоговорочном, полном и немедленном выводе армянской армии с наших оккупированных земель. Мы ожидаем, что и Япония повлияет на принятие новых резолюций ООН».
Х.Гаджиев выразил уверенность, что Япония, уважающая международное право, в ближайшее время внесет свой вклад в разрешение конфликта.
В сюжет видео также включен призыв помощника президента Азербайджана к международному сообществу предотвратить попытки переброски армянских наемников в регион конфликта.