ABŞ-ın “The National Interest” jurnalında Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyevin Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycana hərbi təcavüzü ilə bağlı məqaləsi dərc edilib.
Məqalədə sentyabrın 27-də Ermənistanın Azərbaycana növbəti hərbi təxribata başlamasından, Azərbaycan Ordusunun öz torpaqlarını işğaldan azad etmək üçün Ermənistan silahlı qüvvələrinə qarşı əks-hücum əməliyyatlarını həyata keçirməsindən bəhs olunur.
Müəllif baş verən hadisələrin dünya mətbuatında, xüsusilə Qərb mediasında ümumilikdə obyektiv işıqlandırılmadığını təəssüflə qeyd edir. Bildirir ki, ümumiyyətlə, münaqişə barədə yazan bir qrup Qərb alimi, mütəxəssisi və jurnalisti öz araşdırmalarında yalnız geosiyasi məqamlara nəzər salıb, ancaq ən vacib məsələyə - yəni, beynəlxalq hüquqla bağlı susmağa üstünlük veriblər.
Məqalədə deyilir ki, 1993-cü ildə BMT Təhlükəsizlik Şurası qəbul etdiyi dörd qətnamə ilə Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ regionunun və ona bitişik yeddi rayonunun Ermənistanın işğalı altında olduğunu bildirib, Azərbaycanın suverenliyini bir daha təsdiq edib və Ermənistan silahlı qüvvələrinin qeyd-şərtsiz geri çəkilməsini tələb edib. 2015-ci ildə İnsan Hüquqları üzrə Avropa Məhkəməsi də Ermənistanın Azərbaycanın suveren ərazilərini işğal atlında saxladığını vurğulayıb.
Qeyd edilir ki, 1992-ci ildən indiyədək ATƏT-in Minsk qrupu münaqişənin diplomatik həlli yolu istiqamətində çalışır. 2007-ci ildə bu səylərin nəticəsi olaraq, işğal olunmuş ərazilərin geri qaytarılması üçün əsas kimi qəbul edilmiş Madrid Prinsipləri ortaya çıxdı. O vaxtdan bəri Ermənistan müxtəlif bəhanələrlə bu prinsiplərin icrasını təxirə salıb və işğala əsaslanan status-kvonu qoruyub saxlamağa çalışır. 2020-ci ilin martında Nikol Paşinyanın rəhbərlik etdiyi Ermənistan hökuməti birmənalı şəkildə Madrid prinsiplərini pisləyib. Bundan bir az əvvəl Paşinyan 2019-cu ilin avqust ayında “Dağlıq Qarabağ Ermənistandır” bəyanatını səsləndirib. Bundan daha əvvəl - 2019-cu ilin mart ayında Ermənistanın müdafiə naziri David Tonoyan tərəfindən “yeni ərazilər üçün yeni müharibə” hərbi doktrinası elan edilib.
Danışıqlar prosesinin dalana dirəndiyi və artan hərbi vəziyyət dönəmində Azərbaycanın BMT Nizamnaməsinin 51-ci maddəsinə müvafiq olaraq güc tətbiqinə əl atmaqdan başqa çarəsi qalmadı. Münaqişənin vəziyyəti ilə bağlı hazırlanan qərəzli hesabatlarda bu barədə demək olar ki, qeyd olunmur.
Məqalədə vurğulanır ki, hazırda cəbhədə baş verən hadisələr barədə Qərbin bəzi media qurumları feyk xəbərlər yayırlar və bu da erməni ultra millətçilərinin lobbiçilik səylərinə dəstək deməkdir.

В авторитетном издании National Interest опубликована статья председателя правления Центра анализа международных отношений Фарида Шафиева «Что Армения не будет говорить по поводу оккупации территории Азербайджана?», посвященная событиям в регионе.
В связи с тем, что переговорный процесс зашел в тупик, а также с обострением военной ситуации, отмечается в публикации, Азербайджану не оставалось ничего другого, как прибегнуть к применению силы с целью самообороны в соответствии со статьей 51 устава ООН.
Подчеркивается, что 27 сентября Азербайджан начал против вооруженных сил Армении контрнаступательную операцию по освобождению оккупированных в 1992-2994 годах территорий.
В статье отмечается, что по мере продолжения военных действий усиливается и пропагандистская война.
«Внимание западных исследователей, экспертов и журналистов, рассказывающих о конфликте, направлено только на геополитические и исторические аспекты конфликта, но они умалчивают о самой важной детали, которая не характерна для проармянских статей, то есть о международно-правовой стороне конфликта», - говорится в публикации.
Автор пишет, что в ряде западных СМИ последние военные события в регионе преподносятся под влиянием проармянски настроенных лиц с использованием нескольких широко распространенных стереотипов.
Так, премьер-министр Армении Никол Пашинян пытается представить этот конфликт не только как религиозный, но и как противостояние между демократией и автократией.
Также некоторые западные издания склоняются к антиазербайджанским стереотипам, созданным лоббистскими усилиями армянских ультранационалистов.
«Такие агентства, как BBC и Reuters, ссылаясь на неподтвержденные источники, распространяют не соответствующую действительности информацию о якобы участии сирийских боевиков в нынешних боевых действиях на стороне Азербайджана», - отметил Ф.Шафиев.
По его словам, на самом деле Азербайджан - страна с глубоко укоренившимися светскими традициями, которая привлекает мусульманских радикалов к уголовной ответственности, арестовывает боевиков ИГИЛ, поддерживает антитеррористические операции США и Запада в Афганистане и Ираке.
«Армянские лоббистские группировки в Вашингтоне, к примеру Армянский национальный комитет Америки, а также некоторые представители Белого дома, конгрессмены и сенаторы используют однобокие ксенофобские и экстремистские утверждения этнической группировки, нанося большой ущерб национальным интересам США», - подчеркнул аналитик.